| anonim_4396 a întrebat:

"Partenerii care dorm în camere separate au probleme în relaţie, cuplurile sănătoase trebuie să doarmă împreună că aşa e normal".
Sunteţi de acord?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Cand iti iubesti partnerul cu toata inima, iti este usor sa adormi in bratele lui si sa te trezesti dimineata alaturi de el.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si daca partenerul sforaie, sau se misca in somn invinetitand picioarele? Nu as putea sa dorm in acelasi pat cu o fata. Una e cand te pui pentru o imbratisare, moment de tandrete si alta cand dormi regulat cu cineva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca nu esti casatorit nu ai nici cea mai vaga idee cum este sa iubesti pe cineva cu adevarat... ca altfel nu ai cauta motive de acest gen.
Sforaitul se rezolva, sunt aparate sau pozitii in care se intoarce omul si doarme, fara zgomot. dar asta se intampla mai mult grasilor si batranilor, nu tinerilor.
Cu invinetitul picioarelor nu am auzit pana acum si nici nu mi s-a intamplat niciodata in 3 decenii de cand dorm noapte de noapte, alaturi de sotul.

Dar, sa te vad pe tine, cand ii vei spune neveste-tii sa doarma in alta camera rolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Nu neaparat. Pot fi si situatii cand somnul ii gaseste in camere separate cand el se uita la meci si ea la telenovele, asta nu inseamna ca au probleme. Daca isi fac o rutina din a dormi separat mereu atunci cred ca putem vorbi ca ei sunt colegi de apartament.
Mai pot dormi separat si in cazul in care au copil si a visat urat iar unul din ei vine sa doarma cu copilul, mai sunt situatii in care pot dormi singuri, problema cred ca e daca devine obicei si ei se racesc cu totul.

| Freya1 a răspuns:

Normal da. Daca două persoane se iubesc nu au de ce sa doarmă separat.
Dar am vazut in comentariile tale ca ai spus ceva de insomnie.Pai,insomnia trebuie tratată cu ceva si in fond, daca stai in pat pe telefon, sau la birou pe laptop nu cred ca deranjezi cu nimic, ca nu o fi chiar asa sensibil /a.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt de acord. Cuplurile sanatoase pot sa doarma impreuna sau pot sa doarma separat. E alegerea fiecaruia si ei stiu cel mai bine ce le face bine relatiei

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu neaparat. Va puteti iubi si daca dormiti in camere separate. De ex zicea o reporterita ca ea se trezeste la 3 dimineata sa plece la munca si sotul ei se trezeste la 7 si dorm in camere separate ca sa se poata odihni sotul ei ca lumea.

| Invictusman a răspuns:

Da, eu as prefera sa ma trezesc cu fata către chipul angelic al parteneri mele, sa ma trezesc cu ea în brate asta pentru mine semnifica o relație sănătoasă, o relație alături de jumătatea mea "yang".

Sa dormi separat e ca și cum ai fi într-o relație platonica nu o relație sănătoasă și adevărată în adevărul sens.

Nu are nici un haz sa te trezești fără persoana iubita dimineața, e ca și cum m-aș trezi cu un gust amar, sau as conviețui cu un străin în aceeași locuință nu cu iubirea vieții mele, raza mea de soare.

Se mai întâmplă când partenerii se cearta și unul doarme într-un pat celalalt într-un alt pat separat de camera partenerului/partenerei, dar când este pe o perioada îndelungată deja s-a produs acea ruptura, legătură dintre cei doi, și s-o cam stins,,, flacara iubirii".

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Şi dacă unul dintre voi e insomniac şi îl deranjează pe celălalt când se plimbă în toiul nopţii?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E insomniac pentru ca are probleme interioare sau meditează prea mult în direcția greșită, alături de mine nu poate fi insomniaca fiindca încerc sa ii identific problemele și sa o susțin din toate punctele de vedere, sa ii fiu alături, sa o înțeleg și sa o ajut/sprijin moral cu tot ce îmi sta în putință.
Pe mine nu m-ar deranja, am o vecina care tine televizorul aprins pana la 4-5 dimineața.

Dacă m-ar deranja as folosi dopuri de urechi.