| MAIA18 a întrebat:

Pe ce magazin online gasesc masti chirurgicale mai ieftine care te protejeaza de virusi?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns:

Tu stii ca masca in cazul coronavirusului nu are nici o protectie impotriva, deoarece virusul nu este aerian, nu sta mult in aer dar sta pe obiecte, haine etc. Masca este buna in cazul in care deja ai si sa nu imprastii mai departe prin tusit/stranut. Tu ca om sanatos te poti proteja fara masca, evitand spatii publice, spalandu-te pe maini cu fiecare ocazie si sa nu te-atingi pe fata in public.

| oanaro a răspuns:

Mastile normale (nu cele chirurgicale) protejeaza destul de mult in cazul in care te intalnesti cu o persoana infestata, ambii aveti masca si pastrati o distanta decenta, asa incat probabilitatea ca virusul sa ajunga prin expiratie sau tuse/stranut, de la el la tine, va fi mult mai mica.
Cele mai ieftine masti reutilizabile, realizate din bumbac, gasiti aici - https://bit.ly/39DSJxy

| xXxalex a răspuns:

Acum, în țară și în Europa este o criză de măști. Așa că măștile ori nu se găsesc, ori o mască are prețul de 5 lei.