| StrongHeart a întrebat:

Pe ce se bazeaza horoscopul? Adica cum vine asta sa iti citeasca cineva in stele destinul? Cum? Cu ce se ocupa oamenii astia care scriu horoscopul?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este o pseudostiinta. Nu iti citeste chiar destinul, ci ceva de scurta durata care se aplica unele zile, desi asta este doar teoretic, in realitate nu este chiar asa.
Oamenii calculau asta, in functie de pozitionarea planetelor in raport cu alte planete, a Soarelui, a stelelor, constelatiilor si a diferitelor unghiuri. Daca intr-o anumita zi Soarele rasarea dintr-o anumita parte, in functie de cine s-a nascut in acea zi, se "deducea" ca nu s-ar intelege cu o zodie care s-a nascut cand Soarele ar apune in alta parte si asa mai departe. Daca constelatiile erau intr-o anumita parte, la nu stiu ce departare de altele, atunci pentru zodia din ziua respectiva se "deducea" iar ca nu o sa o duca bine cu banii. Acum ca astia mai aburesc prin horoscop si prin ziare cu detalii si lucruri de genul... sunt doar povesti big grin

| gemeni6226 a răspuns:

Se bazeaza pe astrograma natala cum erau pozitionate planetele la data nasterii eu imi asum raspunderea sa fiu criticata dar acus 10 ani mi-am facut o astrograma natala stiind datele exacte ale nasterii mele e important si tara si orasul si ora nasterii si pot spune ca 95% din ceea ce mi-au scris e adevarat.Adica constitutia mea sufleteasca si modul meu de a vedea si percepe lumea in care traiesc dar nicidecum ce o sa m-i se intimple in viata.Pentru ca oricine are un liber arbitru si poate alege orice cale in viata, deciziile de a alege o optiune sau alta sunt la libera alegere a oricui.

| gemeni6226 a răspuns:

Chiar azi am vizionat acest material poate te va interesa eu sunt de acord 100% cu cele zise de Doamna Carmen Hara fosta domana Muresan Carmen din fosta formatie Trio expres, eu sunt constienta ca ea a fost criticata de multi dar chiar nu ma intereseaza din moment ce da un exemplu minunat de cum se poate trai frumos si armonios si dincolo de o anumita varsta si din moment ce spune adevaruri in acest material.
https://www.youtube.com/watch?v=6-H_js3m-EY