| anonim_4396 a întrebat:

Pe litoral am vazut standuri cu tatuaje care dureaza 1, 3 sau 4 luni. Stie cineva cum se realizeaza astfel de tatuaje si cu ce aparatura?

Răspuns Câştigător
| ch9ps a răspuns:

Ok, deci aceste tatuaze se realizeaza cu hena(nu stiu daca asa se scrie dar cu siguranta asa se pronunta)Se aplica cu pensula si nu raman urme definitive. Tatuajele cu henna, numite si mehndi, sunt un tip de decoratiuni corporale temporare dezvoltate in India. Aceasta arta traditionala nu a fost interpretata ca fiind tatuaj, pana de curand. A fost inteleasa mai degraba ca fiind o cosmetizare, o decorare a corpului pentru ocazii speciale precum nuntile. Astazi constituie un accesoriu la moda preferat de multe vedete. Oricine a avut ocazia sa vada un desen traditional mehndi poate sa admita caracterul