| Thecurious a întrebat:

Pe un site se adreseaza intrebarea aceasta http://prntscr.com/nek4e8
Cred ca se refera la securitatea nationala.
De ce respondentii au raspuns, in mare majoritate
, cu nu?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu sunt informați.
Statul le asigură securitatea națională ACUM cu un buget de 300 de milioane sau cam așa ceva.
Nu știu și nu pot să apreciez cât de eficiente sunt celelalte ministere, dar eficiența acestui minister este o problemă de viață și de moarte națională. Asta înseamnă securitatea, nu articolele de pe tabloide, și scandalurile din media și de la tembelizor.
Este un front unde lupta nu se termină niciodată. Că e secret, și cei ce răspund acolo habar nu au, și nu le explică nimeni nimic, că trăiesc și mor ignoranți, doar asta se vede din acel chestionar.
Ăsta este motivul. Întrebarea ar fi trebuit să aibă și varianta de răspuns - nu știu, nu pot să apreciez-. Asta ar fi trebuit să fie răspunsul, la cei mai mulți.

| Darkmagic a răspuns:

De ce au vrut romanii, intr-o uriasa majoritate, in NATO?
Pentru ca la orice intrebare: "War NATO-Rusia" sau "SUA-Rusia", tot o uriasa majoritate, sa raspunda: "Castiga Rusia!" laughing
Rusia "e de ****", "e comunisti". "e nefrecventabila"..."Da' castiga", in orice combinatie de razboi! big grin
"Cine are cea mai cea economie de pe Terra?"
"Sa mor, China!"
Dar tot in perceptia majoritatii romanilor, cu China nu e bine sa faci afaceri, "sunt comunisti", etc...
Tot romanii, au vrut U.E.
Deocamdata, cu UE stati bine:
"Luati d'aici niste MCV", "Mai stati o tura pentru zona Schengen, ca sunteti de la tara.", "Mai rabdati pentru zona euro...ca aveti paduchi", si alte asemenea "minunatii".
Mai vrei "minuni" de astfel de mental colectiv cretin?
"Neamtu' e ...neamt!" laughing
Presupun ca dupa experienta avuta cu cel mai puturos dintre sasi, astia cu "neamtu' e neamt" vor incerca cu un japonez sau ceva... big grin
Fix tipul asta de mentalitate, a inventat Miorita, si tu vrei sa se simta securizati.
Userul de mai sus merge pe "lipsa de informatie".
E si asta un adevar...doar ca sondajul E PE NET.
La ce dracului mai au 77, 86% dintre acesti "iluminati" de monitoare, NET, tv si cate 15 smarturi?
Mai bine-i intrebau prin semnale cu fum...

Nu astia sunt romanii, (cel putin multi dintre cei pe care ii vad eu pe TPU)?
Ca cand intrebi (cacofonia este pentru acesti "informati"): "De unde va informati?"... 8000% tipa: "De pe net!"
Pai...Bravo! big grin

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Pentru ca te-ai referit la Presedintele Romanilor, mi-am adus aminte de un raspunsul unui intelectual roman, batran si nationalist, la intrebarea moderatorui emisiunii "Cum ar trebui sa fie viitorul Presedinte al Romaniei? ", a enumerat printre altele : "gospodar, familist, crestin-ortodox si roman de nationalitate (sa simta romaneste) ".
Mi-am adus aminte si de indemnul unui profesor de istorie "Sa nu va fie rusine ca sunteti romani, ce vina aveti ca nu v-ati nascut in Marea Britanie si v-ati nascut in Romania ".
Unii romani cred ca puterea politica din Romania vrea sa faca rau propriei natiuni, iar europenii -altruisti, inteligenti si corecti- vor binele poporului acesta asuprit de curupti.

In ce priveste ultimul paragraf, cred ca internetul e o sursa nelimitata de informatie -"esti la un click distanta de tot de vrei sa afli" (e exagerata zicala).
E foarte impotant modul in care filtrezi informatia, caci intr-un spatiu public toata lumea publica ce vrea.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Am auzit de la unii, educati in perioada comunista, ca se bizuie pe noile generatii : y, z.
Chiar auzisem de la un profesor, de psihologie, ca ei (cei de la 40 +) ne-au asteptat pe noi ( generatia z ), pentru ca noi suntem cei educati in spiritul libertatii, a valorilor democratice.
Nu stiu cat pret sa pun pe vorbele doamnei, caci tot ea a afirmat ca Basescu a reformat justitia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi Băsescu chiar a reformat justiția
știm toți cum...

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Eu nu mi-as pune sperantele de "mai bine" in nicio generatie, indiferent ca se numeste x, y, z, poate sa se numeasca una si y2k.
Cel putin in Romania, istoria a aratat ca o generatie de "desculti", a facut-o Mare, cu 100 de ani in urma, iar generatiile de azi...au "explicat" lumii atat de "bine" Centenarul, incat pare ca poporul roman are...o suta de ani.
In oglinda, nu stiu cum au comunicat ungurii istoria lor lumii, dar toata lumea ii stie drept milenari.
Am ajuns receptati in lume, mai "tineri" decat SUA, ceea ce recunoaste, e o performanta pentru prostalaii care fara net nu sunt capabili sa extraga un radical...
Vrei sa traiesti bine?
Ai grija de tine si de ai tai, caci Romania nu o sa iasa din stadiul de Colonie in timpul vietii noastre...

| Sindbad a răspuns (pentru Darkmagic):

Hmmm adica din ce zici tu, nu suntem o natie democrata, desteapta, geniala pe alocuri, de un inalt standard de calitate morala? si cand luam o decizie, nu ne informam si judecam sentimentalo-emotional sau deloc? Subversivule! happy
Of, of, of...