| anonim_4396 a întrebat:

Pe voi vă cărau părinţii (sau mai degrabă bunicii) după ei,atunci când eraţi mici,pe la înmormântări ale unor oameni care nici măcar nu erau rude cu voi şi cu care nici ei,în multe cazuri, nu aveau vreo legătură cât de cât apropiată? V-a afectat faptul că vedeaţi mortăciunile alea palide şi stafidite sau că auzeaţi bocetele ţaţelor ălora care făceau ca toţi dracii pe acolo şi se mai şi schimonoseau în ultimul hal? Aveaţi coşmaruri noaptea?

18 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Păcat ca nu ai apreciat, nu peste tot găsești bocitoare, alea îs o tradiție rara.

| Invictusman a răspuns:

Dar de ce te duceau acolo dacă nu avea nici o legătură cu acele persoane? Cu ce scop se duceau acolo? Acum ești ok?

| floresdemayo a răspuns (pentru Invictusman):

Cu ce scop?! O colivă, un colac, un păhărel cu vin... ))

| Invictusman a răspuns (pentru floresdemayo):

Clasic happy

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

"Dar de ce te duceau acolo dacă nu avea nici o legătură cu acele persoane?"
Pentru că "nu avea" cu cine să mă lase.Şi să le arate altora ce mare a crescut scumpa ei nepoţică.
"Cu ce scop se duceau acolo?"
Bârfă şi mâncare moca.
"Acum ești ok?"
Da.Am avut noroc că nu am apucat să mă duc decât pe la vreo 2-3, spre deosebire de alţi cunoscuţi care n-au fost atât de norocoşi ca şi mine.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Bunici făceau asta in general pentru ca la sat se practica. Dacă era omul din sat, pe vremuri era o formă de respect sa te duci chiar daca nu iti era ruda.
Iar pe tine te lua ca nu avea cu cine te lasa si beiai si tu un suc, pentru ca pe timpul meu spre exemplu chiar daca sunt destul de tânără, nu prea cumpărau oameni e rand sucuri, prăjituri si alte chestii doar asa de pofta ci pentru ocazii.Ca sa nu mai vorbim ca mai sunt si azi pe la tara oameni ce ii cheamă pe altii la înmormântări, ca sa nu le ramana mâncarea sa se strice.
Si eu am fost dus a in copilărie, nu de multe ori cei drept dar am fost.Si bine, Nu ma punea nimeni a ma uit la mort daca nu voiam.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Înseamnă că tu nu ai avut coșmaruri laughing erai la un pas și o secunda sa îți fie soarta pecetluita, măcar era pecetluita alături de o prăjitură și un suc cu pai rolling on the floor)

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Am avut câteodată ca eram copil, dar nu asa incat sa ma marcheze pe viata.
Tu unde ai copilărit?

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

"Tu unde ai copilărit"
Cu siguranță nu pe la înmormântări rolling on the floor
Eu am fost fotbalist happy

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Păi si noi am mai facut sporturi pe aici, dar am mai mers si pe la tara, pe la bunici cand am fost mici si nu vad nimic josnic in asta.
Eu cand am fost la bunici aveam până în 5 ani, 6 ca dupa mergeam doar in vacante.Tu esti dintr-o familie de bancheri? A-ti fost pe veci bogați, sau nu ati facut niciodata nimic tradițional?

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Eu de mic am avut tot ce mi-am dorit, dar nu am crescut în puf.

Am avut și zile mai unhappy evident ca tot omu' de rand, am avut și momente când aveam lumea la picioare.
Da, am fost și eu la sat la neamuri, și niciodată nu o sa uit acele momente frumoase.
Au fost momente când mâncam porumb fiert, prăjit cu familia, povesti despre acel sat, muzica bună, osameni veseli și voie buna.
Țin minte ca un nepot m-a combinat cu o fata, ii plăcea de mine mult, atunci era prima relație a mea "oficiala", primul sărut, nu o durat prea mult oricum.
Aniway, idea e ca, da, am avut o copilarie și cu,, suișuri și cu coborâșuri " dar acum e problema serioasa, nu copilăria! Depresia mi o dat serios demage la viata, sunt o scula non existenta în momentul de fata fără părinți, fără nimic, oricum nu are rost sa întram în alte detalii, contează ca am avut o copilărie de neuitat.
Mereu dansam, ma simțeam ok, ma distram, combinam gagici, da eram un semi zeu în combinat gagici, dar eram frumos lăsând modestia la o parte, asta o fost norocul meu, toate fetele din sat le am combinat aproape fără sa ma forțez prea mult, asa, din reflex.
Acum ca sunt,, mort sau viu,, parca tot aia e.
Dar da, de mic am avut de toate, am fost tare pe poziție laughing
Contează prezentul nu trecutul.
Am fost și fotomodel o perioada scurta. Nimic nu mi o ieșit din cauza părinților.
Am fost și bătăuș, am fost de toate.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Dacă ai apucat să combini fete la tara insemna ca deja ai fost in perioada adolescentei.Eu una am fost de mica.
După ce am mai crescut normal ca a mers altfel treaba.
Nici eu nu am avut lipsuri, si eu am avut jucării, dulciuri, haine dar in acelaș timp am fost si cumpătată.Nu ma dădeam cu fundul de pământ daca azi bunica nu lua suc spre exemplu.
La noi nu era nimic ieșit din comun sa mergem la o înmormântare, asa se face prin unele zone.Ca sa nu mai spunem ca atunci cand fac pomene după un mort duc pachet el a toti cunoscuții si vecini ca asa se face, poti sa fi tu cu vila si piscină nu e frumos sa refuzi si asa e si azi.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Da, știu ca asa e și azi.
Când aveam 13 ani am cunoscut multe fete de la sat, dar am fost și când eram mai mic acolo și pot sa spun ca nu îmi pare rău deloc, din contra, sunt amintiri de neprețuit.
Eu eram deasupra multor copii când eram mic, dar eram generos.
Am împărțit și eu dulciuri la pachet vecinilor, și am dat de pomana acum o luna, știu cum sta treaba.
Știu și cu inmormantarile cum streaba.
Dacă ești o fire anxioasa nu prea e recomandat sa bântui pe la înmormântări, sau sa vezi persoana decedata.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Sunt o fire anxioasa asa acum sincer nu ma a mai afecteaza nimic, am avut destule situatii ciudate in viata incat sa nu ma mai sperie un mort.Clar nu pun mana pe unul, dar sa il vad nu ma mai deranjează.

Cati ani ai acum?

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

29 de ani.
Știu ca ai probleme,' eu sunt cel ce știe tot' ( nu userul celcestietot)
Eu am anxietate mult mai grava ca a ta, nu prea pot ieși afara fără xanax, uneori și cu naxax am probleme serioase.
Când ploua am sesizat ca anxietatea mea e mai chill, nu știu de ce, e ciudat.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Eu 26.
Probabil te liniștește, pe mine una nu.Soarele ma calmează mai mult.
Într-adevăr, Nu am o problema cu iesitul din casa sau in oras atata timp cat sunt in drumul meu si lumea mea ma simt ok.Dar cand trebuie sa interactionez am o problema.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Mulți înainte :*

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Ms la fel.