| troleibuz a întrebat:

Pe vremuri chiar te puneau profesorii pe coji de nuci daca nu stiai lectia?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da, chiar luai si cateva scartoafe dupa ceafa, eu am scapat lejer, in schimb alti colegi chiar au fost capaciti de unii profesori prin generala.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Daca aveau parinti fraieri aia e, culmea ca si parintii erau de acord!

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pai chiar parintii spuneau 'daca va supara va lasam sa-l puneti la respect' si unii chiar si-o luau, n-am prins vremea cojilor de nuca, dar am prins-o p-aia unde si-o mai luau elevii si mai erau jigniti fara sa pateasca ceva, cum ziceam, eu am scapat ieftin, am mai luat un catalog in cap, dar mai rau de atat nu prea.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Da, asa ziceau! Te lua profu, si apoi si parintii acasa ca de ce ai facut prostia aia sau nu ai invatat.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e partea a 2-a, sa te cheme profesorii la scoala pe tine ca si parinte era inainte rusine mare, acum nu mai e cine stie ce, toti baietii din clasa ne tundeam scurt ca sa nu fim trasi de perciuni, tin minte ca-l luase o profa mai tampita de fel si agresiva pe un coleg de perciuni, il ridicase din banca luandu-l de perciuni,, e mega dureros, nu te lasau cu parul maricel la ore, m-au pus sa ma tund ca aveam parul destul de mare, apoi ma tundeam periodic sa nu ma apuce de perciuni ))) vremuri

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Eu in general la asa ceva mi-ar fi scapat o palma peste gura profei daca ma durea asa tare, instinctiv, asta e, si mi se rupea de tot.
Dar nu am patit, de ce sa zic, asa ca nu mai facea a doua oara la altul, ca daca patea la fel?! Avea o teama. Din moment ce unul face asa, apare teama ca daca face si altul, si te cam potolesti, asta e chestie psihologica, daca face si al doilea e jale, se face in lant, iar daca fac prea multi, se schimba ceva.

E de ajuns unul care-l doare la basca de orice sa inceapa, profa aia a fost chiar inconstienta pot zice, eu nu aveam curajul, sau era unu de o batea de o baga in ghips toata, asa tot instinctiv. Se mai intampla si din astea si atunci.

In colentina unchiu era prof de sport prin anii 70, unii profi mancau bataie de la tigani...

In perioada mea a fost cat de cat ok si la generala si la liceu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa imi ziceau bunicii.

| Mosotti a răspuns:

Da, asa se auzea dar eu nu am vazut, se zicea ca prin anii 30-50 ar fi fost asa.

| Dismally a răspuns:

Cu vreo 100 de ani in urma, da, asa era.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil. Mă întreb daca copiii mergeau din atins cu lecția neînvățată pentru a fi pedepsiți, asta lejer poate fi o scenă de BDSM.
In ziua de azi scapi mai ușor, dar mai scump. Cu niște bănuți și pile, treci clasa lejer.

| Denisaregina a răspuns:

Daa si nu numai!