| Meme10Meme a întrebat:

Pentru ce au venit romanii in Dacia? Pentru a civiliza acest teritoriu sau pentru a il jefui?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice război are in ultimă instană o singură țintă: resurele!

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Sa ii zici asta celui care a facut filmul Columna.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

E mort dar repet: orice război se duce in ultimă instanță DOAR pentru resurse

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Asta ziceam si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Civilizația a fost doar un efect advers.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Exact,nu a fost totul roz. Poti sa iei romanizarea ca pe un viol. Nici nu prea sunt mandru de faptul ca ne inrudim cu francezii si cu spaniolii. Aia nu ne au deloc la inima. Eu nu pot sa ii consider pe aia ca niste frati. Singura tara pe care pot s-o numesc sora a Romaniei ar fi Albania.

| Eisenheim a răspuns:

Pentru a lua un Renault și al numi Dacia,un gaz și al numi ims/ARO, pentru a lua un Man și al numi Roman, pentru un Citroen și al numi Oltcit laughing cât despre teritoriu, o fi fost la promoție, ști că ne plac promoțiile laughing