| MJo a întrebat:

Pentru ce sau pentru cine trăiești? Pentru ce sau pentru cine mori?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am destule motive pentru care traiesc si pentru care imi iubesc viata, una normala la care multi doar ar ravni,, fiind una simpla, dar traind dupa bunul plac.

Motivele pentru care traiesc sunt sanatatea (pe care o mai am inca), familia mea, Arsenal si restul ramane sa vad pe parcurs ce mai intervine in viata mea. Daca una din aceste motive ar disparea, n-as mai fi eu, ceva din mine ar muri/

| Celcestietot a răspuns:

Pentru Dumnezeu. În numele Domnului.

| SilentRain a răspuns:

Trăiesc pentru muzica
Pentru principiile mele

| Nemessys a răspuns:

Pentru nimeni laughing. Viata asta nu are sens.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nemessys):

Poate a ta nu are. Sau nu îți dai seama. Ține-te de nas și blochează respirația, nu mai mânca și nu mai bea apă și o să îți revină sensul.

| oglindasultanului a răspuns:

Inca nu am descoperit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune in biblie ca daca traim atunci pentru Cristos traim si daca murim tot pentru Cristos murim. Toate sunt ale lui si se intorc la el. Vezi in faptele apostolilor cum a murit sfantul mucenic Stefan.
Pe pamant mai traim si pentru familia noastra, pentru copii si frati. Pentru sotul sau sotia aleasa. Eclesiastul spune ca sa ne traim viata alaturi de sotul sau sotia noastra si sa ne bucuram de ei, pentru ca asta este partea noastra in viata! Citeste tot Eclesiastul din biblie pentru ca este foarte interesant.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceea era treaba lor atunci. Eclezisatul este ambiguu și contradictoriu și a fost adăugat acolo la repezeală. Foarte interesant.

| MJo explică (pentru anonim_4396):

"Am văzut tot ce se face sub soare; și iată că totul este deșertăciune și goană după vânt!" - Eclesiastul 1:14
"Căci, dacă trăim, pentru Domnul trăim și, dacă murim, pentru Domnul murim. Deci, fie că trăim, fie că murim, noi suntem ai Domnului." - Romani 14:8
Putem spune că este rezumatul esenței vieții, din perspectiva biblică. 2 oameni, insuflați amândoi de aceași sursă, dar cu opinii diferite. Până la urmă asta ne face unici. Dar suma tuturor trăirilor rezultă modul în care ne trăim eternitatea. DECI o să mă limitez la un singur exemplu: "Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi și vă dă, după plăcerea Lui, și voinţa, și înfăptuirea." - Filipeni 2:13
Aș putea să continui lista cu momentele in care Dumnezeu susține că deține controlul 100%. Asta nu inspiră nimic altceva decât NESIGURANȚĂ. Așadar, am continuat să studiez sau chiar să accept (să îmbrățișez) alte teorii care să-mi aducă pace și siguranță. Dar ghici ce!? Singura certitudine e moartea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu traiesc pentru cineva sau ceva. Traiesc pentru ca m-am nascut si nu mor pentru ca nu stiu daca o sa ma mai nasc vreodata. rolling on the floor

| Dandinelle a răspuns:

Traiesc pentru mine, ca de aia m-am si nascut. Daca nu era nevoie ca iteratia asta (adica eu) sa existe atunci nu ma nasteam. Asa ca uite-ma aici raspunzand ideii de ce exist, ca sa dau raspunsurile astea big grin