| Optimus7 a întrebat:

Pentru cei care au citit Harry Potter de ce v-a placut cartea?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe carti, nu doar una singura! Intreaba mai bine de ce nu poate sa-ti placa aceste carti, caci o data ce te apuci sa le citesti, nu le mai dai jos din mana, n-ai cum sa nu devii un fan laughing Cartile sunt foarte complexe in comparatie cu filmele, sunt scrise cu grija, pentru ca in cartea a 7-a se observa cum autoarea reia toate micile detalii din cartile/anii precedente/precedenti prin care protagonistii vor invata cum sa obtina triumful Binelui asupra Raului.
In principiu aceste carti si-au meritat succesul pe deplin! Stii cu ce ramai din ele? Cu niste valori morale deosebite, in niciun caz cu retete de potiuni, nume de creaturi fantastice sau vraji de dezarmare...nu ca nu ti-ar ramane si astea in cap, dar scopul cartilor e de a educa moral cititorul, care se cam identifica de multe ori cu un personaj din carte, majoritatea, evident...cu Harry! De asemenea in aceste carti intalnim tot felul de personaje care reflecta realitatea umana, dar unul singur e remarcabil din cauza complexitatii sale: profesorul Snape.
Desigur ca a prins cel mai bine in randul cititorilor mai tineri, avand in vedere ca si personajele principale sunt de aceeasi varsta, dar cartile nu sunt scrise totusi exclusiv pentru copii.

| Puţifer a răspuns:

De chichi.