| Mogiojojo a întrebat:

Pentru cei care cred în reîncarnare: de ce cei care mor și ajung în rai (susțin ei) nu își amintesc despre celelalte vieti pe care le-au avut în trecut, gen amintiri? Am auzit despre ceva numit 'fake heaven și fake hell' de pe un site Quora care îmi tot trimite notificari despre spiritualitate. Eu cred în reîncarnare tocmai pentru ca am niște amintiri din alte vieți. Credeți că ceva ca raiul poate fi simulat? Eu nu exclud această posibilitate dar atunci în ce mai poți sa ai încredere? Ce mai e real?
Eu mă aștept ca după ce murim sa ne amintim toată evoluția noastră.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu ai cum să iti amintesti din alte vieti. Memoria se stochează in creier, si asta ar insemna ca la fiecare reîncarnare sa ai acelasi creier. Mai mult, exista pierderi serioase de memorie in timp la acelasi creier, dar mai daca e vorba de alta viata! Daca reîncarnarea ar fi veridica, nici nu ar trebui sa stim de ea.

| Mogiojojo explică (pentru cristi202):

Nu sunt stocate în creier amintirile din alte vieți (tocmai de-aia nu sunt clare deși toți le avem și nu le putem accesa).

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai nu sunt, sau nu sunt clare? happy

| Ofiintă a răspuns:

Tin minte că aveam niște sentimente ciudate la vârsta de 3 ani, probabil legate dintr-o existență anterioară.
Sufletul are nevoie de mai multe vieți pentru a ajunge la împlinire, așa încât, în momentul în care te naști, uiți de existența ta anterioară. Asta pentru că amintirile respective nu ți-ar fi de folos.
La rândul meu, am uneori niște sentimente pe care nu le pot explica, asta pentru că nu am trăit acel ceva în această viață.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu vad reincarnarea putin diferit, dar nu exclud ca nu s-au gandit si alte persoane la varianta asta.

Cat despre amintirile din cealalta viata... neh, nu prea cred. Pana la urma, ne amintim ca oameni si interpretam cu creierul nostru. In alte vieti, daca este asa cum zici, ar insemna doar sa fi fost oameni astfel incat sa ne putem aminti ceva.

Si daca ar fi asa, cam totul s-ar reduce doar la oameni si la planeta Pamant. Si stim foarte bine ca suntem un punct atat de nesemnificativ in univers, parte din tot acest intreg cerc al existentei.

Numai bine ^_^

A... si da, primesti notificari de la diferite grupuri legat de diferite astfel de subiecte? Pai... este normal, ca de aia exista grupurile respective. Daca inventam o astfel de teorie acum multi ani si strangeam cateva persoane care sa fie de "partea mea", acum primeai notificari de la grupul respectiv.

| Lukasssz a răspuns:

Cand mori nu se mai intampla nimic, gata pur si simplu...

| wildthing a răspuns:

Eu imi doresc ca dupa ce voi muri, ceea ce sper sa se intample cat mai curand posibil, sa nu mai fiu trimis din nou in lumea asta spurcata. Vreau sa incetez sa exist, din toate punctele de vedere si pentru totdeauna. Ce e real...intrebi tu? De unde sa stiu, pana nu dau coltu'? Ca doar nu ma voi lua dupa cartile scrise de niste cretini ce au dorinta de a-i manipula si inrobi pe fraieri, numite carti sfinte. Sper ca dupa moarte sa existe doar inexistenta. Daca exista vreun zeu care n-are altceva mai bun de facut decat sa ma chinuie pe mine si ori ma arunca la cazanu' cu smoala ori ma trimite inapoi aici prin reincarnare, as fi foarte foarte surprins si iremediabil dezamagit.winking

| Mogiojojo explică (pentru wildthing):

I feel the same. Câți ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eu cred în reîncarnare tocmai pentru ca am niște amintiri din alte vieți."
Lasă-te de droguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar ar exista reincarnarea atunci doar sufletul ar rămâne la fel, nu și creierul, nu și conștiința, drept și prin urmare dacă nu ramai cu creier =conștiința și doar cu sufletul nu ai stocata nici o amintire.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu există reîncarnare

| Mogiojojo explică (pentru GraniniCuPiersica):

Chiar am niște amintiri pe care nu știu de unde să le iau și asta m-a făcut să cred într-o 'existență secționată'. Știu că niciunul dintre voi nu aveți amintiri din alte vieți și nu pricepeți.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu știu ce să zic mai bine tac din gură

Nu te supăra dar chiar nu stiu ce sa zic.