| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru cei care zic ca homosexualitatea se invata: Voi de ce nu sunteti homosexuali si homosexuale?

108 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu cine spune asta (adica nu am mai auzit asta pana acum), si probabil nu o sa raspunda nimeni care ar spune.

Dar... si matematica se invata, si totusi... nu toata lumea s-a nascut pentru ea, nu?

| Mayhem666 a răspuns:

Am mai auzit de faza ca e o alegere sau o boala mentala, dar prima data cand aud ca cineva zice ca se invata.
Homosexualitatea nu e alegere, nu se invata si nu e boala mentala.
Homosexualitatea e provocata de anumite mutatii in gene, si asa te nasti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Așa e și cu alcoolismul, tot ceva genetic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate deveni un viciu, precum mâncarea poate deveni un viciu. Când ajungi să trăiești pentru a mânca.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti alege pe cine să iubești de cine să fi atras. Trebuie să existe o chimie, nu putem să iubim pe oricine ci pe o persoană de care ne simtim atrasi atat fizic cat so psihic. Ca un bărbat homosexual sa fie atras de o femeie e imposibil, fiindca nu se poate excita fizic, nu poate sa faca dragoste cu ea. Nu ai cum sa alegi asta

| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mereu, si nu se tem, ci nu le plac homosexualii. De ce? Nu stiu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Nu e. Tine minte ca am spus genetic, nu ereditar.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wtf? Pe asta nu am auzit-o. Rofl.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica astia prefera ca acei copii sa creasca la orfelinat si sa creada toata viata lor ca nu au fost doriti, decat sa ii adopte o familie iubitoare, chiar daca parintii adoptivi sunt doua persoane de acelasi sex?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

La fel cum în calitate de alcoolic nu poți alege să te oprești din a bea, dacă nu ceri ajutor. sad
Voi nu realizați cât de tragică este situația?

| cristi202 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu poti alege pe cine sa iubesti pentru ca esti controlat de emotii. Eu nu as vrea un partener controlat de emotii. Pentru ca emotiile sunt instabile. Chimia e doar la inceput. Dar si aceea poatge fi controlata de o persoana adevarata. Si nu tine mai mult de doi ani, oricit de mare ar fi indragosteala. E o chestie de psihologie. Mai apoi, decizi sa iubesti, tocmai pentru ce a fost inainte. Suntem inainte de toate fiinte rationale, daca nu am putea alege pe cine sa iubim, si ne-am lasa condusi de sentimente, viata noastra ar deveni in scurt timp un dezastru. Si chiar devine in cazul unora.

| Emma30555 a răspuns (pentru cristi202):

Dacă nu asculti niciodata de inima ajungi un robot, si esti nefericit. Dacă nu iubesti e degeaba

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu simti iubire nu simti nimic. Dacă trăiești din alte motive decat iubire cu cineva nu poti fi fericit, e o viață goală

| cristi202 a răspuns (pentru Emma30555):

Pai nu am zis ca sa nu iubesti, ca sa nu iti asculti inima. Insa ratiunea trebuie sa decida in cele din urma. Stii cate fete am cunoscut care au fost luate de fraiere, si tot ii iubeau pe cei ce le luau de fraiere, pentru ca lasau ratiunea deoparte, si mergeau pe emotie, si le parea rau abia dupa despartire, cand gindeau ce ar fi trebuit sa gindeasca inainte?

| Emma30555 a răspuns (pentru cristi202):

Ideea e ca atunci când iubești nu ai neapărat un motiv. Nu îl iubești neapărat ca e bun sau ca e inteligent sau ca are job bun, e o relație care se creează la nivel emoțional. Poți sa cunoști omul perfect dar sa nu îl poți iubi doar ca ai vrea sa îl iubești sau ca ti ar fi bine în viata, și poți sa cunoști omul imperfect care sa te facă fericita. Cazurile despre care vorbesti tu, în general sunt experiente, când te înșeli asupra oamenilor, când te păcălesc fiindcă nu vezi semnele. Acele fete sunt neexperimentate și atunci fac greșeli dar nu despre asta vorbesc eu, normal ca nu trebuie sa fi orbit sau prost. Ideea ca atunci când ești gay ca de aici a pornit discuția, nu poți sa te obligi sa iubești pe cineva de sex opus fiindcă e imposibil. Atracția trebuie sa existe dacă nu exista ești predispus la înșelat, ești predispus la nefericire, și nu ma refer doar la atracție fizica. Nu putem alege pe cine sa iubim. Ori o simți ori nu. Dacă nu o sinti relația nu poate funcționa. Unii sunt mai cerebrali, și eu sunt asa de fapt, dar când e vorba de a simți ceva pentru un bărbat nu pot sa aleg, sa l iubesc doar pentru ca asa ar fi potrivit

| cristi202 a răspuns (pentru Emma30555):

Bine, indragosteste-te tu fara motiv de acel barbat care e badaran cu tine. Ca eu pto sa iti spun toate calitatile acelor femei de care m-am indragostit in viata, adica pentru ce m-am indragostit, adica motivul Chiar si un gay gaseste ceva mai bun la un barbat decat la femei. Daca ti se pune pata doar asa, din senin, esti condus de sentiment. Si atunci iubirea dintre gay e ca si iubirea unei fete cuminti dar prostute indragostita de un gangster. Adica ceva gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu e OK, de aceea ratiunea ar trebui sa primeze. Insa e un adevar ca exista un procentaj destul de mare care aarata ca fetele cuminti au o atractie spre baietii rai. De ce e asa, nu se stie... Psihologie umana happy.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, din obligatie. Cei mai multi vor spune ca e o aberatie. Dar cei care au o relatie reusita timp indelungat, sa zicem de mai bine de 10 ani, deci cei ce stiu cu ce se maninca o relatie, stiu ca, dincolo de sentiment, stai cu cel de linga tine si din obligatie. Sentimentele vin si trec, adevarata dragoste e angajamentul, faptul ca iti impui, te obligi sa stai linga persoana ce o iubesti orice ar fi. Si dupa aceea chiar stai, chiar daca nu mai simti nimic, pentru ca dragostea adevarata trece dincolo de sentiment, e mult mai profunda decat sentimentele ce le poti simti pentru cineva. Sentimentul e doar scinteia ce aprinde motorul dragostei, asa cum scinteia bujiei aprinde motorul masinii. Daca tu te multumesti doar cu o scinteie, si esti fericit asa, mergi inainte, eu vreau toata "explozia". Dar, in timp ce scinteia ta se va duce, explozia mea va face ca relatia sa mearga.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai vezi ca ai ajuns sa imi dai dreptate? happy

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E bine si jumatate pentru inceput. happy

| Lukasssz a răspuns:

Asa te nasti, nu se invata.

| oglindasultanului a răspuns:

De scarba, rusine, disciplina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că homosexualitatea este ceva influențat de contextul în care se află, de fapt...nu poate, sigur există varianta asta, pentru că unii în această situație au mărturisit aceasta. Dar la fel de bine este posibil să te naști cu înclinații spre homosexualitate. Spun asta pentru că unii și-au dat seama de acest lucru de pe la grădiniță, cum ar fi că se simt ca având genul opus. Și au suferit mai apoi.
Dar asta ce înseamnă? Dacă ne naștem cu înclinații spre alcoolism, trebuie să devenim alcoolici? Suntem condamnați la alcoolism? Dumnezeu celor ce a îngăduit să treacă prin unele vicii vrea să îi facă niște învingători. Voi nu vă dați seama ce puternici sunt oamenii în Hristos? De ce să lăsăm armele jos și să ne lăsăm purtați doar de instincte, precum animalele?
Și dacă ne-am fi născut așa, ce dacă ne-am născut așa? De ce să acceptăm statutul de învinși, neavântându-ne în luptă?
Nu tare de mult am ascultat un interviu cu o tânără născută cu Sindromul Down, care a terminat o facultate și a ajuns mi se pare că profesor pentru copiii cu nevoi speciale. Ea ce dacă s-a născut așa? Contextele sunt doar niște limite, dar forța pe care Dumnezeu o pune în noi sparge orice bariere.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, pentru că ambele sunt vicii și Îl necinstesc pe Dumnezeu.

Ca să ne îndumnezeim, trebuie să urcăm muntele, împotriva curentului...nu să ne rostogolim la vale, cum ne e nouă mai ușor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e iubirea în viziunea ta? De ce o confunzi cu atracția?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă pentru tine iubirea e doar ceva ce simți, deja nu mai suntem pe aceeași lungime de undă. Dacă mâine nu mai simți? Iubirea nu e ceva ce moare, nu e ceva ce doar simți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am partener momentan. Când voi fi gata să mă dăruiesc deplin, voi avea... până atunci e nevoie de dezvoltare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici e "problema". Omul nu e doar un animal. Dacă are o parte comună cu animalele, și anume instinctele, asta nu ne dă dreptul de a pune egal între om și animal.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă nu ești gata să te sacrifici, nu iubești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă spui tu...

Răspuns utilizator avertizat
| Yparisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o gandire sinistra. Faptul ca esti atras de o persoana de acelasi sex, nu inseamna te intereseaza doar sexul, vrei doar one night stands si nu vrei o relatie serioasa.

Tu confunzi homosexualitatea cu nimfomania sau poliamoria.

Colega pentru ca a terminat facultatea, i-a disparut sindromul down? Tu vrei sa zici ca homosexualii ar trebui sa aiba vieti false, sa se casatoreasca cu persoane de sex opus pe care nu le iubesc si de care nu sunt atrasi doar ca sa nu pacatuiasca in ochii unor incuiate ca tine?
Deja fac asta dintotdeauna.
Esti sinistra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yparisa):

Nu am spus asta. Poți avea o relație frumoasă cu cineva de același gen fără să te întereseze acest aspect, care în contextul dat este păcat. Și eu am prietene cu care mă înțeleg extraordinar. happy
De unde știu că este păcat sexul cu o persoană de același gen? Pe lângă din conștiința pusă de Dumnezeu în mine, din Biblia care este Cuvântul viu al Lui Dumnezeu. Dacă te îndoiești de autenticitatea Lui, putem trata acest subiect. Există lucrări care explică așa de frumos de ce putem avea încredere în Sfintele Scripturi, pe drept numite sfinte. Și o să atașez aici și o carte în pdf, dacă te interesează...

Nu o confund.

Nu, dar nu asta era ideea. Vorbeam de a te înălța peste condiția ta și, ca om supus păcatului, să te îndumnezeiești. Și asta prin harul Lui. Să birui păcatul din tine prin puterea Lui dată prin har.

Mentalitatea mea te înfioară? Posibil. Am un Dumnezeu sublim, adică unul care înfioară prin frumusețe.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Sindromul Down este o anormalitate genetică care are efecte grave asupra intelectului și sănătății fizice, iar alcoolismul este un comportament auto-distructiv care îți distruge creierul, mintea, sănătatea fizică, relațiile cu oamenii și te face mai predispus la violență.
Nu există nimic în a fi atras de persoane de același sex și a fi într-o relație cu o persoană de același sex care să îți afecteze inteligența, sănătatea fizică sau care să te facă un pericol pentru alte persoane. Argumentul pe care l-ai adus în privința sinuciderii este strict vina homofobiei, a oamenilor ca tine, iar vechiul argument homofob în legătură cu sida, pe lângă faptul că oamenii heterosexuali iau și ei sida, acum cu tratamentul potrivit dacă iei hiv când ai 20 de ani poți să trăiești până la 70 de ani și tratamentul se va îmbunătăți deci nici argumentul ăsta nu-l mai aveți. Plus, nu noi suntem cei împotriva educației sexuale.
Și din nou, nu ai niciun argument, doar propriul bigotism. Nu cred că ar trebui să îți aminte că tu ca femeie, nu ești ființă umană egală și nu ai voie să vorbești peste bărbați conform propriei tale cărți pe care îți bazezi homofobia. Pentru o femeie creștină, cu siguranță ai o grămadă de opinii.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Îl necinstesc pe Dumnezeu."
Nu poți să necinstești pe cineva care nu există.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tu cine te crezi femeie? Crezi că ai dreptul să le spui altora dacă iubirea față de partenerii lor romantici e reală sau nu? Poți tu să le citești gândurile? Deții tu un monopol asupra iubirii? Aroganța de care dați dovadă e lipsită de limite.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci după religia ta, ești total lipsită de valoare. Găsește-ți un soț care să te bată în fiecare seară și renunță la orice carieră sau job ai și după vei mai avea dreptul să vorbești(nici atunci pentru că femeile nu au voie să vorbească peste bărbați, conform bibliei!).

Răspuns utilizator avertizat
| Yparisa a răspuns (pentru anonim_4396):

''Am un Dumnezeu sublim, adică unul care înfioară prin frumusețe.''
Ma scuzi, dar esti psihotica. Nu am cum sa te iau in serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

La care argument în privința sinuciderii te referi?

SIDA este produs de retrovirusul HIV, care da, poate fi contactat atât de persoane heterosexuale, cât și de cele homosexuale, însă se cunoaște statistic faptul că cei din urmă sunt mult, mult mai vizați. Ce multă suferință aduce păcatul... sad

Educație sexuală? Crede-mă că eu eram una dintre cei pro. Eram, până să aflu ce presupune programa europeană. Și nu doresc ca ai mei copii să afle de autosatisfacere de la câțiva anișori. O să le fac eu educație acasă, o să îi învăț că relațiile intime vizează și sufletul...și că trupul este un templu și trebuie respectat. Fără povești cu barza, fără minciuni, doar adevăr pentru nivelul lor.

"Tu ca femeie nu ești ființă umană egală..." Cu cine? Cu un bărbat? Sigur că nu sunt egală cu un bărbat. Sunt complementară cu el, ca femeie. Și desigur, vorbesc de un anume bărbat. Egalitatea între sexe e o iluzie. Fiecare cu darurile lui, în vederea bunăstării celuilalt. Simbioză în cel mai frumos mod. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Există. Și e mai...real decât noi doi.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Iubirea e din Dumnezeu pentru că Însuși Dumnezeu este iubire. "Iubirea" care nu e din Dumnezeu, adică păcatul cu masca iubirii, e un fals.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Știi? De când Hristos îmi irigă viața cu iubirea Lui sunt tot mai conștientă de valoarea pe care o am în jertfa Lui.

Să mă bată în fiecare seară? În creștinism soțul își iubește soția precum Hristos Biserica și se îngrijește de ea cum o face de propriul trup. Așa o frumusețe a căsniciei ca în creștinism nu am auzit în altă parte...nici de o așa prețuire a femeii.

Da, femeia nu are voie să învețe în biserică... însă unul din motive este sensibilitatea ei pentru care Dumnezeu vrea să o protejeze. A fi învățător în biserică este o slujbă dificilă și presupune multă rațiune, pe când femeile sunt înzestrate cu mai multă emotivitate. Cum spuneam, fiecare cu darul lui. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Cred că Îl confunzi. Dumnezeul meu este Însăși Iubirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yparisa):

Bine.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"La care argument în privința sinuciderii te referi?"
Tu ai încercat odată să folosești un argument că dacă noi persoanele lgbt suntem așa fericite, atunci de ce avem o rată mai mare de sinucidere și eu ți-am răspun s că e din cauza homofobiei. Asta a fost acum mai mult timp și nu te-ai catadicsit să dai un răspuns.
BTW am scris greșit în răspunsul de mai sus, voiam să spun că a fi lgbt nu îți afectează cu nimic sănptatea fizică, inteligența sau relațiile cu alte persoane, spre deosebire de alcoolism sau sindromul down. Am corectat acum

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Aștep vreo dovadă dar știu că nu vei avea nimic. Am fi știut toți până acum dacă ar fi vreuna.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"A fi învățător în biserică este o slujbă dificilă și presupune multă rațiune, pe când femeile sunt înzestrate cu mai multă emotivitate. "
rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Tu literalmente spui că femeile sunt proaste acum. Incredibil. Elti un caz rar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Rata mare a sinuciderii în rândul persoanelor homosexuale cred că este determinată de suferință. Păcatul aduce suferință. Viciile. Faptul că te simți atât de neputincios și nu poți singur să îl oprești din a te acapara. sad Și da, vreau să fiu onestă și să nu neg că suferința asta poate fi influențată și de atitudinea greșită a unora, caracterizată de ură, frică sau alte chestii negative. Doar iubirea vindecă. Și iubirea nu înseamnă să lași păcatul să roadă mai departe. Uneori vindecarea vine prin durere. O rană trebuie curățată înainte de a fi pansată. Și cum ustură curățarea... De aceea înțelege-mă că nu pot să tac când știu că Dumnezeul meu, care de curând m-a vindecat de o boală pentru care aș fi avut nevoie de tratament pe viață, este viu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Cum să nu existe bărbat adevărat sau femeie adevărată? Nu înțeleg unde bați.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou, o relație romantică nu este un viciu, nu îți afectează sănătatea cu absolut nimic. Eu sunt bisexual, am o grămadă de prieteni lgbt de toate felurile și nici măcar unul din ei nu regretă felul în care s-a născut și nu suferă din cauzaq asta. Singurele suferințe pe care le-au avut au fost din cauza oamenilor ca tine. Dar tu ești clar mult prea îndoctrinată și arogantă să asculți de alții și să le respecți dorințele.
"Și da, vreau să fiu onestă și să nu neg că suferința asta poate fi influențată și de atitudinea greșită a unora, caracterizată de ură, frică sau alte chestii negative."
Tu faci parte din această categorie de persoane! Tu ne compari cu animalele și alcoolicii și după vii să vorbești de iubire? Mă dezguști!
https://familyproject.sfsu.edu/......-abuse-and
https://www.thetrevorproject.org/......e-2019.pdf

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu îți afectează sănătatea? Să nu uităm că rata infectării cu HIV este mai mare în rândul homosexualilor. Și mi-e rușine să aduc asta în discuție, însă o fac ca să îmi susțin viziunea: sexul a.n.a.l este o practică foarte nesănătoasă cu repercursiunii foarte aiurea. Cum să mai spui că e totul ok? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Mă refeream la felul de a fi, de a acționa...

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Să nu uităm că rata infectării cu HIV este mai mare în rândul homosexualilor."
Ce bine că există protecție și ce bine că există tratament pentru asta care îți permite să trăiești o viață lungă și normală și cu hiv și să nu mai vorbesc că cel mai probabil în timpul vieții noastre se va găsi un leac pentru sida deci cum am spus, nu mai aveți nici argumentul ăsta de partea voastră, în special având în vedere că din cauza voastră încă nu avem educație sexuală în școli.
Cât despre sex an al, în primul rând nu e treaba ta, în al doilea rând orice fel de sex poate fi nesănătos fără protecție și igienă corespunzătoare și în al treilea rând, dacă zeul tău urăște sexul an al așa mult, de ce au bărbații un punct g în prostată? rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Protecția nu este sigură 100%. Și...de ce vorbești atât de senin despre acest virus atât de periculos? Să nu uităm că nedepistat la timp duce la SIDA, care poate fi fatală și pentru care nu știm dacă se va descoperi vreun leac. Dar dacă va fi, când?

Educație sexuală în școli? După programa europeană? Nu, mulțumesc. Copiii mei nu trebuie să învețe despre autosatisfacere de la vârsta la care nici nu știu să vorbească bine, iar când vor fi adolescenți, împinși de societate spre plăceri imediate și fără temelia iubirii, să uite că ei și partenerii lor au un suflet care se rănește ușor. Eram pro această educație, am mai spus. Și încă sunt, însă nu făcută după niște minți nelumitate de înțelepciunea cea adevărată, dumnezeiască.

Păi ba da, în acest moment e și treaba mea, pentru că m-am angajat în această argumentare. straight face
Da, corect, orice tip de sex poate fi nesănătos în anumite condiții, însă cel despre care vorbim acum e nesănătos oricum l-ai face.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Rizi degeaba. Si interpretezi aiurea. Nu a spus ca femeile sunt proaste. Daca ai sti putina psihologie, ai sti ca exista diferente intre barbati si femei. Diferente care se completeaza in orice cuplu (nu vad cum ar fi asta la homosexuali, probabil pentru ca nu le intelegi, te multumesti cu putin). Barbatii sunt mai rationali, femeile sunt mai mult cu emotia. Vrei sa iti faca cineva viata frumoasa? Apeleaza la o femeie, ea va stii cum sa atinga emotia. Vrei ceva practic, concret, logic? Apeleaza la un barbat. El stie sa gindeasca lucrurile mai bine. Nu sunt din aceasta cauza femeile mai proaste, ci doar ca gindirea nu e atuul lor personal. Pot fi mai destepte ca barbatii, dar tot emotia e la baza la ele. Nu e vorba de inteligenta, e vorba de pe ce se pune accentul. Pentru ca poti fi inteligent, si sa te intereseze arta, punind accentul astfel pe emotie (arta fara emotie e seaca), lasind totusi inteligenta pe un plan secund. Desigur ca inteligenta in arta poate fi un atuu, dar nu ea primeaza.
Asa ca, daca nu ai inteles chestia asta, ce a vrut sa spuna de fapt LovedbyGrace, nu e de mirare ca esti de acord cu orice forma de "iubire". Pentru ca e ca la mufe, nu degeaba li se zic mufa-mama si mufa-tata. Oricit ai incerca sa pui impreuna o mufa cu alta de acelasi fel, ori nu merge, ori iasa ceva superficial, ce nu poate fi numita legatura adevarata. Ca oamenii se multumesc cu putin, ca si atingerea dintre o mufa tata tot cu o mufa-tata zicind ca fac o conexiune, asta e alta poveste.

| cristi202 a răspuns (pentru Hyacinth):

Daca tu nu cunosti barbati sau femei adevarate, asta nu inseamna ca nu exista.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

O relatie romantica poate fi un viciu. Viciu in sensul ca faci din persoana pe care o iubesti dumnezeul tau, el e totul pentru tine si te stapineste, fara ea, simti ca ai fi terminat. "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos; toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa stapinit de ceva" zice Biblia, aratind esenta viciului. Alcoolul te stapineste, e un viciu, esti si tu de acord, dar esti de acord, doar pentru ca are un aspect urit, violenta domestica, statul prin santuri, etc. Dar chestiile astea sunt doar exterioare, in interior, poti fi stapinit de iubitul(a) tau la fel ca de alcool. Si de aceea e sexul interzis inainte de casatorie, caci prin el ajungi sa fii stapinit. Zici ca o faci de buna voie, dar eu te intreb: poti sa renunti o perioada, ai fi in stare sa stai fara un timp sa zicem de doua saptamini? In asta sta libertatea, sa poti sa te controlezi, sa poti spune oricind nu, si daca chiar spui nu, sa nu o faci din varii motive (cel iubit e in spital cu probleme grave sa zicem), ca aia nu e libertate, motive care te fac sa te simti terminat fara, ci sa duci o viata normal ca si cand o faci. Nu poti sa te controlezi? Nu poti fara? Ti-e greu fara? Asta e dovada ca esti stapinit, si aici e viciul.

Interesant e ca pui viciul alaturi de sanatate. Viciul nu tine numai de sanatate. Daca alcoolul ca viciu iti distruge sanatatea, nu inseamna ca orice viciu are legatura cu sanatatea. Poti avea vicii si sa fii sanatos tun. Acelea sunt de fapt cele mai periculoase. Pentru ca zici ca esti OK, dar tie iti sta mintea doar la un lucru anume, ce a pus stapinire pe tine. Consideri ca ai o viata normala, dar e departe de normalitate. A, ca cei mai multi oameni sunt asa, ca cei mai multi au cel putin un viciu, asta nu inseamna ca trebuie sa definim anormalul ca fiind normal.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca se va gasi leac si pentru alcoolism, alcoolismul tot viciu va ramane. Doar ca va fi mult mai periculos. "Si ce daca devin alcoolic? Exista tratament! Hai sa bem pana nu mai putem!"

SI de unde ai scos ineptia cu punctul G in prostata?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu imi cade organul daca pacatuiesc. Imi cade spiritul. Si zic asta pe bune. Pentru ca ma desparte de realitatea care da sens vietii mele. Care face ca evenimentul consumarii unei simple prajituri sa aiba aceeasi valoare ca a unui banchet. Nu trebuie sa fie sexul neaparat. Sunt alte pacate mult mai subtile care omoara spiritul. Si odata omorit, traiesti, dar te faci ca traiesti. Cu un spirit viu, poti ajunge la or-gasm si fara atingerea fizica necesara (stiu, vei zice ca e nebunie, ca nu se poate, dar am experimentat asta), cu spiritul mort, sau pe moarte, abia de il atingi cu tot tacimul, si de aceea ai nevoie de cine stie ce fetish-uri, care mai de care mai ciudate in unele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi bărbat adevărat e mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te iei de mașinuța mea?hee hee Nu e cine știe ce, dar merge.

Am ajuns "în halul ăsta" pentru că am trecut prin prea multe ca să neg că Hristos este doar cea mai importantă persoană istorică și nu Dumnezeu întrupat. Aș fi bătută în cap dacă aș nega. Și dacă tu nu crezi...nu înseamnă că nu e adevărat. Le știi cumva pe toate? happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Să îți zic ceva. happy În Biblie este scris că în Hristos nu mai este nici iudeu, nici grec, nici parte bărbătească, nici parte femeiască. Așadar, suntem una. Iubiți la fel. Iubiți perfect.
Și cel mai tare lucru. Omul este creat după chipul Lui Dumnezeu, căzut apoi, însă cu harul de a se îndumnezei.

Și am o curiozitate? Ai citit vreodată Biblia cap-coadă? Dacă nu, ce îți dă dreptul e a vorbi despre ea din necunoștință de cauză?

| Cheo0S a răspuns:

Pentru ca nu am incercat la varsta in care am simtit atractie fata de baieti.
Depinde nu stie nimeni daca se invata sau nu.
Cert e ca cu cati homo am vorbit au inceput de mici obiceiurile astea.

Ps : eu cred ca e combinatie dintre ambele te Mai si nasti dar are o influenta enorma si mediul in care cresti.

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns:

Oooooo

Cum ai dat-o pe asta laughing)

Le-ai dat temelie laughing)

Nu am nimic cu homosexualii sa fie clar -_-

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oooooooo laughing))

| TantiMarioara a răspuns:

Ca sunt gei si ami plc sa sug tu dc nu esti gei e super tare