| TrunkSss a întrebat:

Pentru cine a mai intalnit aceasta situatie, "Sun la doua numere cu prefixul 0244 (am sunat de pe mai multe cartele), suna de cateva ori, apoi se aude un sunet care seamana cu al unui interfon sau al unei centrale ( un sunet din ala mai subtire), suna tot de cateva ori, apoi prezinta ocupat.
Oare de ce? (Numarul este al unei firme).

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este numar de fax. Unii seteaza sa sune de 5 ori si intre timp raspund. Astia nu vor sa raspunda.

| TrunkSss explică (pentru Salontanul):

Am sunat de vreo 7 ori consecutiv, degeaba.

| Salontanul a răspuns (pentru TrunkSss):

Poate ca nu este nimeni sa raspunda. Nu stiu ce sa spun! Ideea este ca dupa un telefon dat nu se aude de cat ca s-a inchis. Sunetul dupa ne spune ca este vorba de un fax.

| MultiCore a răspuns:

Fals! Asta inseamna ca apelul a fost redirectionat.

| TrunkSss explică (pentru MultiCore):

Pai si daca e redirectionat, nu trebuie sa raspunda cineva?