| Azzizz a întrebat:

Pentru cine are timp de citit tot. Nu credeam ca o sa ajung sa fac asta,[nsa fie. Povestea vietii mele incepe in anul 2010 cand am cunoscut o tipa pe un site "ConQUIZtador"'. Multi dintre voi il stiti, multi nu, dar nu are mare importanta. Ma rog, ne-am jucat noi jocuri la inceput, am ajuns sa vorbim pe messenger si mai apoi la telefon. Amandoi aveam 16 ani atunci, deci discutiile erau foarte diverse, de la glume am ajuns la flirturi si discutii despre sex. Bineinteles ca am ajuns sa ne atasam unul de celalalt si am pornit o relatie "bolnava" prin internet si telefon. Cand spun "bolnava" ma refer la faptul ca vorbeam non-stop. Nu conta cum (internet, telefon sau sms'), noi vorbeam. Odata ce obisnuinta se instalase, au aparut si sentimente de gelozie si unele de "iubire" daca le pot numi asa. Aici apare si problema..eu locuiam in Valcea.ea la mama naiba, in Suceava. Chiar daca a fost greu, am continuat relatia noastra virtuala..cu bune cu rele. M-am hotarat sa urmez facultatea in Iasi.ea se presupunea ca va veni in Iasi si vom locui impreuna. Acum doua veri cand am venit sa depun actele pentru facultate, ne-am intalnit pentru prima oara, la un hotel din Iasi.nu s-a intamplat nimic, amandoi virgini si prostuti. Dupa ce ajung acasa, aflu ca ea nu mai da la o facultate din Iasi, si va ramane la Suceva, bun, trec peste. Ma mut in Iasi si ne vedem periodic.o data la doua sau trei saptamani. Merge relatia destul de putin, in vara am ajuns la facultate, in decembrie ma suna si-mi spune ca relatia s-a racit pentru ca ea mai vorbea cu un tip. Dupa 6 luni in care am suferit si naiba stie cum de am supravietuit, ma suna, ii aud vocea si zic ca lesin. Imi dau doua palme si ma concentrez. Aud un buna inocent urmat de cuvintele "Ce ai spune daca ti-as zice ca vreau sa ne impacam?" Inca lesinat si aflat intr-un soc inimaginabil, raspund "As spune ca esti nebuna!" Am continuat discutia vreo 30 de minute si au urmat si altele, bineinteles ca oricat de tare m-as fi tinut si oricat de mult imi dadea orgoliul palme...am cedat. A doua zi eram la ea, in Suceava. Am incercat sa repar relatia insa era prea greu sa mai fiu la fel din moment ce mintea imi era atacata de gandul ca o mai atinsese si un alt barbat. Am plecat a doua zi buimac spre casa si am zis ca asta a fost tot. A urmat o scurta perioada de suferinta dupa care am cedat iar si am cautat-o, ajuns din nou in Suceava, constat ca merge pe drum cu mine si tine telefonul la ureche. O intreb cu cine vorbeste si-mi spune ca e fostul. Innebunesc. Incerc sa ma calmez, sa inteleg ce si cum. Imi explica "Cand eram impreuna i-am dat niste poze in care eram goala si acum ma ameninta ca le da tuturor daca nu o las in pace". A fost greu sa accept si asta, am avut grija de respectivul dar am rupt relatia cu ea pentru ca nu dadea semne sa-i mai pese. Acum 2 luni m-a sunat tatal ei sa-mi spuna ca se simte rau, e depresiva si nu iese din casa. Am sunat-o si am insistat sa-mi spuna ce are. fara sorti de izbanda. Dupa 2 minute in care a negat orice, a inceput sa planga si a inchis telefonul. De atunci nu am mai auzit-o insa ma gandesc la ea..as vrea sa o ajut, sa schimb ceva. Simt ca am lasat-o balta si am pierdut-o ca om. Pentru mine era o fetita inocenta si isteata. Acum nu stiu cine e...desi a luat bac-ul cu 9.61, acum s-a lasat de facultate si nu mai iese din casa. Intrebarea este "Ce as putea face? As gresi daca m-as duce la ea?" Multumesc pentru rabdarea de a citi tot.mi-au amortit mie degetele de la atata tastat, mi-e mila de ochii tai.

10 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Realizezi că nu a fost niciodată o fată "cuminte" din moment ce i-a dat poze cu ea dezbrăcată la toți golanii? Merită să sufere pentru că nu a realizat că tu îi oferi tot ce îi trebuie. A preferat să se combine cu unul care o amenință și își bate joc de ea. Dacă te-a înșelat o singură dată, o să te înșele și a doua oară pentru că i-ai permis prea multe și te crede preșul ei. Pentru binele tău, las-o în păcatele ei. Aia a fost lângă tine când sufereai? Te-a căutat când știa că nu ești bine? Ce dacă are media 9, 61 la BAC? Dacă are un caracter infect degeaba are diplomă de BAC. Caracterul îl face pe om, nu o diplomă. Suferă pentru că are probleme cu ăla, nu că te-a făcut să suferi. Dacă te iubea, îți era alături și nu se încurca cu alții.
Fericirea ta contează, aia îți oferă doar durere și neliniște.

| Azzizz explică (pentru FemeiaPisică):

Ideea e ca de cand s-a intamplat chestia cu santajul, a decazut total. Si-a pierdut increderea si respectul de sine, a renuntat la prieteni, la facultate si chiar si la familie...sta inchisa in casa si atat. Vreau doar sa o ajut.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Azzizz):

Nu este problema ta, nu trebuie să te bagi în viața altcuiva. Uite, nu te-a respectat niciodată și te-a făcut să suferi. Se merită să îți distrugi liniștea și fericirea pentru cineva care nu te respectă? Din câte am citit, nu ești o persoană rea care să merite suferință. Nu trebuie să te simți vinovat că aia nu este în stare să se țină pe picioarele ei. A dat de o problemă și gata, renunță la tot. Cine este de vină? Ea a ales să se încurce cu golanii și acum suportă consecințele. Nu te-a prețuit pentru ceea ce i-ai oferit. De ce să îi oferi umărul tău când nu merită? Gândește-te că există în lume o persoană care merită cu adevărat atenția ta, dar nu este aia. Dacă o cauți o să profite de tine și o să te părăsească când o să îi fie mai bine. Nu uita că fericirea ta contează.

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu la ce intrebare te refereai astă-seară dar cred că la asta. N-am mai apucat sa-ti raspund ca m-am pus la un film si am adormit cu laptopul in brațe. Neimportant.

Relațiile la distanță sunt imposibile din punctul meu de vedere. Tu când ai decis sa incepi o relatie cu ea trebuia sa stii ca n-o sa fie usor. Nu prea stiu ce sa faci, e destul de complicata povestea ta. După faza cu pozele, ai procedat corect. Ce-ai putea sa faci acum? Cel mai bun lucru pentru tine ar fi s-o eviți de tot, dar n-o sa faci asta pentru ca inca tii la ea. Asa ca singurul lucru care iti ramane e sa-i faci o vizită. Arata-i ca-ti pasa, vorbeste cu ea si incearca sa-i asculti punctele de vedere. Nu trebuie sa va impacati, zic ca trebuie sa mergi la ea mai mult pentru tine, ai nevoie de un raspuns pentru ca o sa-ti fie greu daca o sa te tot gandesti la ea si la ce-ai fi putut face.
Daca o sa faci asta, iti garantez ca vei gasi raspunsul pe care il cauti: daca sa continui sau daca sa pui punct oricarei legaturi cu ea. Daca o sa ajungeti sa va impacati fii mai distant si mai rece cu ea, atât cât sa-i oferi ocazia sa-ti demonstreze ca tine la tine. Tu ti-ai facut treaba, e randul ei.

| Doub a răspuns:

Pff, imi pare rau sa te dezamagesc, dar cred ca nu te iubea.

| Air?nMeid?n a răspuns:

Bun, deci: acum clar nu e momentul sa te impaci cu ea si sa incepi sa pretinzi ca esti indiferent. Fiindca nu esti. Se observa de la o posta. Mergi la ea. La inceput intreab-o daca e ok, cum se mai simte. Probabil va spune ca e ok, sau nu va spune nimic. In ambele cazuri, ia-o in brate si strange-o cat poti tu de tare (bine, nu chiar). Arata-i ca iti pasa de ea. Nu incerca sa o saruti si nu incepe sa flirtezi cu ea, doar fii acolo pentru ea si doar pentru ea, nu pentru corpul ei sau orice alta satisfactie personala. Intelege ca se simte prost si nu o lua la misto, nu ii reprosa lucruri gresite pe care le-a facut in trecut, spune-i doar ca iti doresti ca ea sa fie bine, si daca nu e, vei incerca sa o faci sa fie.
In rest nu stiu. Sun-o in fiecare zi si da-i cate un mesaj seara cu "Noapte buna, sper ca esti in regula". Arata-i ca vei fi acolo cand ea are nevoie de tine, si ca (,) comportamentul ei nu te enerveaza. Spune-i ca esti dispus sa astepti pana cand ea e bine, si ca vei avea rabdare cu ea.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate o sa zici ca n-am destula experienta ca sa iti dau sfaturi, dar eu m-as intalni cu ea fata in fata ca sa incerc sa clarific lucrurile.

| Azzizz explică (pentru anonim_4396):

Nu judec si nu cataloghez. Orice parere sau sfat sunt binevenite. Bininteles ca o sa ma duc la ea, chiar daca ar fi ultimul lucru pe care l-as face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi prost, du-te la ea! Daca iti pasa, ajut-o, cred ca in momentul de fata are nevoie de cineva iar tu pari persoana cea mai potrivita.

| Azzizz explică:

Cred ca am pierdut firul povestii pe ici pe colo pentru ca am incercat sa redau cat mai multe. La un moment dat vorbesc de pozele ce i le-a dat lui. Voiam sa zic ''Ma ameninta ca le da tuturor daca nu continui relatia cu el''