| Meme10Meme a întrebat:

Pentru oamenii care-l gasesc pe Carol I fauritorul Romaniei: Sa va aduc aminte ca eram in 1914 tara cu cei mai multi analfabeti din Romania? Sa va aduc aminte ca era printre cei mai bogati monarhi din lume cu averi de sute de milioane de lei? Sa va aduc aminte de faptul ca avea 12 mosii? Dar de 1907 ati uitat? Si tot ce a fost bun pe vremea lui se datoreaza lui Bratianu, Alecsandri si Kogalniceanu. Dar de ce era asa de fidel germanilor? Oare cine l-o mazilit pe Eminescu?

4 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Acum urmează să zici că și Ferdinand era criminal, că a trimis ostași la război. rolling on the floor

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Lăsând gluma, am mai zis că nu Carol este vinovat, ci Sturdza, conservatorul care a preluat locul fostului ministru liberal după ce acesta din urmă a demisionat. De statistica cu analfabeții nu știu ce să zic, dar nu cred că e corectă (în secolul XIX fruntașă a fost Germania, cu peste 80% din germani fiind analfabeți). De unde ai luat-o?

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ba nu, erau 80% alfabeti. La noi erau 90%. Si Carol era conducatorul armatei, deci...

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nu. Una e sa omori civili, alta e sa omori soldati.