| Meme10Meme a întrebat:

Pentru pupicuristii Casei Regale*
Stiati ca Carol I dorea sa abdice in 1914? Da,documentul exista. Si stiti ce zicea in el? Zicea ca o sa vina Locotenenta Regala,nu ca ar fi venit Ferdinand. Adica,Casa Regala ar fi abdicat. Si logic ca Romania si-ar fi cautat un nou monarh si o noua dinastie. Dar ce monarh puteam sa gasim de moment ce era razboi? Deci, nu-l mai pupati in c#r pe Carol I ca nu merita.

4 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

Mulți apreciază monarhia ca formă de guvernământ, nu pe un rege sau altul.
Regi/regine cu "probleme" au existat în toate monarhiile lumii.
Asta nu înseamnă că monarhia e ceva rău iar comunismul e ceva bun.
Dacă în RO nu ar fi existat 50 de ani de comunism, sigur eram mult mai departe.

| Meme10Meme explică (pentru AndreeaWTS):

Monarhia este o magarie. Mergea in Evul Mediu. Si am zis eu ca sunt comunist? Aia care au faurit Romania au fost Bratienii, Maniu, Kogălniceanu, etc. Monarhia are 1 milion de probleme. Nu e deloc buna ca forma de guvernamant. Promoveaza asistatii sociali. Uite ce este in Anglia... Aia nu fac nimic. La fel si in Spania.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nici eu n-am zis că ești comunist. laughing
Ți-am zis doar că la noi nu au existat decât două variante, monarhia și comunismul.
Și în ăștia 50 de ani, sunt convinsă că toată lumea ar fi preferat monarhia.

| Meme10Meme explică (pentru AndreeaWTS):

Nu monarhia a adus Romania acolo. Eu as fi vrut o democratie cu Maniu conducator. Lumea e nostalgica dupa monarhie ca a fost supusa propagandei.