| Marianaawrtey5 a întrebat:

Pentru romani : In ce tara din Europa traiti in afara de Romania si Moldova, si cum e acolo? Ma refer cum se poarta ceilalti cand afla ca sunteti romani? intrebarea e pentru adolescenti.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olanda. love struck
Motivul principal ar fi liberatea și lejeriatatea oamenilor ce trăiesc acolo, olandezi sunt foarte educați, muncitori, sufletști și foarte liberi în gândire. Spre exemplu acolo nu ești discriminat pentru că ai o altă religie, etnie sau orientare sexuală decât restul turmei precum se întâmplă în România.
Acolo sunt salariile foarte mari, salariul minim este de aproape 1500 euro pe lună în timp ce în România este de abia 800 lei(adică nici măcar 200 euro).
Acolo este un procent destul de mare de atei și nonreligioși iar eu fiind ateu mi-ar plăcea să trăiesc printre asemenea oameni.
Olanda este și țară de reședință a celor mai multora dintre marii dj-ii/producători de muzică electronică ai lumii iar eu iubesc foarte mult muzica electronică.
Chiar dacă e cam frig mi-ar plăcea mult să trăiesc acolo.
O altă variantă înafară de Olanda ar mai fi Belgia, Suedia și Finlanda. Deși și Germania, UK și Irlanda ar fi variante foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in Italia de 6 ani, si sunt oameni si oameni. ce-i cert, nu am dat peste rasisti in toata splendoarea lor, dar 1 2 nesimtiti pe acolo au fost, care aveau probleme ca sunt roman. am 20 de ani, nu prea mai intru la "adolescent" dar na.