| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi scopul scuză mijloacele?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nuuuu suntem ingerasi buni si sfinti, ne ajutam intre noi, si nu mintim niciodata cand dormim cum sa fim egoisti ca doar suntem crestini si moralisti mari pe TPU, ai înțeles honey

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru mine scopul include si mijloacele. Ce rost are un scop daca nu este facut frumos? ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Păi asta e și ideea...te-ai lupta să împlinești scopul, indiferent de mijloace, fie ele și imorale?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum am spus, nu big grin
Scopul nu ar trebui sa fie punctul final, scopul ar trebui sa fie toata "calatoria", inclusiv cu mijloacele pana acolo. Ce rost are un punct final daca nu te bucuri pe parcurs de tot ce se intampla?

Plus ca nu suport imoralitatea si sarlatanismul (sau cum se numeste laughing ).

| Mosotti a răspuns:

Depinde de situatie, e relativ.

| SilentRain a răspuns:

Nu tot timpul, deprinde de situație

| Sofer a răspuns:

Cred ca da.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asa cum am spus-o la minciuna: daca a folosi un mijloc rau produce un efect pozitiv, este normal.
De altfel, inclusiv prin lege se prevede ca poti folosi mijloace, care in mod normal ar fi ilegale, pentru a inlatura un rau mai mare. Uzul de arma al politistilor pe asta se bazeaza. Dar sunt multe altele.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Nimeni nu traieste vesnic iar la un moment dat ajungi sa regreti ce ai facut. Nu renteaza sa calci pe cadavre ca sa ajungi mai sus.

| ShaOfHatred a răspuns:

"Stand amongst the ashes of a trillion dead souls, and ask the ghosts if honor matters. The silence is your answer."

| SingleForOne a răspuns:

Nu scuză deloc. Cel care cauzează rău, va trăi toată viața în păcat (vină), conștient cu acțiunile pe care le comite, iar dacă va trăi etern, etern va trăi cu acest păcat. De exemplu, cum a făcut Dumnezeu atunci când a adus potopul peste omenire pentru a stârpi răutatea. Scopul Lui a fost pentru a salva ce a mai rămas bun, și să nu lase pe altcineva să comită astfel de păcate, pentru că nu au idee cât de dureros este. Alt exemplu ar fi scopul Satanei, și mijloacele acestuia, chiar dacă va trebui să comită tot felul de atrocități pentru a se înălța mai sus de Dumnezeu, pur și simplu pentru că vrea și poate, și ar crede că legea lui ar fi mai bună decât a lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

| Yrem3119 a răspuns:

Nu, doar daca ar fi vorba despre o situatie care i-ar include pe copii mei sau sotul meu.

| BecSpart a răspuns:

Uneori