| andreidin a întrebat:

Perna stopeaza cresterea in inaltime? daca da, daca imi pun o patura sa dorm pe ea, aceasta ar stopa de asemenea? sau doar perna?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu inteleg de unde ai scos-o pe asta cu perna rolling on the floor Nu are nicio treaba.

| neutrino a răspuns:

Ipoteza ta este total falsa, o perna normala nu incetineste cresterea in inaltime.

| J0B0MAT a răspuns:

Perna nu stopeaza cresterea in inaltime. Unii spun ca este mai bine sa dormi fara perna pentru a mentine coloana dreapta deoarece atunci cand dormi pe perna partea de la gat a coloanei vertebrale este mai ridicata decat restul.Din experienta proprie, iti spun ca eu prefer sa dorm fara perna de cateva luni deoarece fiind obisnuita sa dorm e perna ma trezeam mereu cu dureri de gat si cap.De cand nu am mai pus perna nu am mai avut problema asta.Acum depinde cum prefera fiecare, unii se simt mai bine pe perna, altii fara.

| Peridava a răspuns:

Perna nu are nici o legatura cu cresterea. Poate doar sa-ti strimbe coloana daca e prea mare si dormi incovoiat.

| Ionutszu a răspuns:

Tinerii cresc in medie cu 0.1-0.5 cm pe noapte dar faptul ca toata ziua stau in picioare, atractia gravitationala stopeaza aceasta crestere ( cresterea este data de "relaxarea" coloanei vertebrale) Daca vrei sa te inalti ai putea practica sporturi precum voleiul, basketul ce necesita miscare si sarituri in inaltime.