| anonim_4396 a întrebat:

Persoanele care sunt contra avort pentru că,, se omoară un suflet" de ce continuă să mănânce carne?

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu mănânc carne de om.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Deci doar unele vieti au dreptul sa traiasca... ok happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o problemă de morală, de ce este mai bine sau mai rău.
Dreptul de a trăi este ceva inventat de noi, este o convenție.
În sălbăticie, vine de la selva, selba, pădure, și leul are dreptul să trăiască ( punctul lui de vedere) și gazela la fel. Leii sunt o specie de prădători. Atât timp cât vor exista lei, și gazele, în sălbăticie, leii le vor mânca. Și noi am fost odată prădători. Unii din noi am fost și canibali. Apoi am decis ( am creat o noțiune de drept, drepturile omului) că viața unui om este atât de valoroasă încât am impus tabu religios și legal împotriva consumului cărnii de om. De când omul a domesticit animalele, a mâncat și carnea lor. De ce? Pentru că în modul în care concepem noi dreptul nu le acordăm aceeași valoare ca unui om. Ok?
Păi nu este ok, în mintea unora. Astfel nu ar fi voie să mâncăm căini sau pisici ( de ce oare?), fiindcă așa au decretat unii, sau cal, sau vacă în India. Dar o ceapă sau o varză nu este și ea vie? Deci, hai să nu fim fățarnici, exagerați. Un cățel gras, sau de ce nu, o labă de urs în sos Sichuan, sau o supă de aripioare de rechin, cum ar fi? Haoleoo, e păcat!

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca ei nu considera ca acel "copil" pe care poti sa il avortezi până în N luni este doar un embrion.De aceia avortul după N luni nu se mai poate face ca exista o logica si in treaba asta.Adica atata timp cat el nu are propriu zis o viata, simturi etc se mai poate face ceva, după ce s-a dezvoltat nu se mai face avort.Nu stiu sa explic in termeni medical dar nah.
Bine, sunt pro carne si pro avort daca e necesar, pentru ca sunt cazuri si cazuri in care doar asa se poate sau e mai ok.Si chiar daca nu prea are legatura mancatul de carne cu avortul cumva da, ai si tu dreptatea ta.In fond animalele din cate am inteles au mentalitatea unui copil de 2 ani.(poate nu toate dar unele)

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu am mancat niciodata carne de om si nici ceilalti care sunt contra avort nu mananca carne de om. Deci intrebarea ta nu are niciun sens.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci doar unele vieti conteaza, altele pot muri pentru un chef de Craciun. Frumoasa judecata

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Animalele cand sunt crescute pentru carne traiesc in conditii mult, mult mai bune decat cele care traiesc din salbaticie.
Sunt protejate de boli si pradatori si sunt omorate instant si fara durere in timp ce in salbaticie mai mult ca sigur ar muri in urma unei boli chinuitoare sau in urma unei morti violente provocate de un animal de pradă.
Cum pot sa nu iei asta in considerare? Chiar ești asa naivă sa crezi ca animalele din salbaticie o duc bine mersi si mor de batranete alaturi de copii si nepoti?
Nu pricepi ca pentru animale e mult mai bine sa fie crescute de oameni decat sa le lasi sa se chinuie in salbaticie? Ma refer la cele domestice gen vaca, porc, găină, etc.

Iar in al doilea rand cand vorbim de oameni vorbim de drepturile omului, si in special dreptul inalienabil la viață pe care îl are orice ființă umană. Daca candva vei fi curioasa te sfatuiesc sa citesti drepturile omului si sa vezi ca avem acolo fiecare dintre noi un drept la viață happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca citesti drepturile omului vei vedea ca exista si dreptul la avort happy
Iar voi vreti sa luati acel drept
Si nu inteleg cum de discutia a ajuns la animalele din salbaticie. Probabil nu ai citit bine ce am scris. Am zis ca nu e ok ca animalele sa fie crescute ca sa fie OMORATE. Daca e omorat un animal de altul din salbaticie e treaba lor, dar de sunt sunt omorati asa de oameni fara pic de inhibitii.
Tu nu te gamdesti prin ce dureri a trecut acel animal? Prin unele parti inca se mai injunghie mielul? Embrionul nici macar nu simte durere. Dar logic ca tie nu-ti pasa decat de oameni. Iar drepturile omului se aplica la cei care exista happy in statul roman avortul este un drept al omului, deci tu nu susti drepturile omului. Eu sunt naiva pentru ca sustin pe cimeva sa faca ce doreste cu corpul său? happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptul la avort este absurd fiindca dreptul la viață este cel mai fundamental drept posibil.

Discutia a ajuns la animale din salbaticie fiindca ti-am spus ca e preferabil pentru animale sa fie crescute de oameni pentru a fi omorare decat sa le lasi libere in salbaticie sa fie omoarate de boli cumplite sau alte animale.
Tu realizezi ca abatoarele moderne omoara animalele crescute pentru carne instant si fara durere?
Ai spus ca "daca animalele in salbaticie se omoara asta e treaba lor"
Uite, esti ipocrita si ai demonstrat ca de fapt nu iti pasa de animale.
Mie imi pasa de animale si prefer sa aiba parte de o viata ferita de boli si pradatori si de o moarte instanta si fara durere intr-un abator modern, la standardele secolului 21. De asta spun ca e mult, mult mai bine pentru animale sa fie omorate pentru carne instant si fara durere decat sa fie lasate libere in salbaticie sa fie omorate de boli sau foamete sau pradatori. Animalul nu trecere prin nicio durere fiindca avem tehnologia necesara sa evitam asta.

Si nu, nu faci ce doreste corpul tau. Corpul acelui bebelus din uter este corpul altei persoane, nu corpul tau. Are alt ADN decat al tau, deci e alta persoana, deci e alt corp, deci sa-l omori constituie o crimă.
Și degeaba încerci sa-mi spui ca "e doar un embrion" si "nu e om".
Cand exact devine omul om? Cand primesti aceasta binecuvantare cereasca si absolut magica de a avea propria umanitate si identitate distincta? La 2 saptamani? 6 saptamani? La nastere? Si de ce atunci si nu altadata?
Avortul este uciderea unui om. Nu este control asupra propriului corp ci este control asupra altui corp.
Daca o mama isi omoara fiul de 15 ani se considera ucidere, crimă, dar daca îl omoara in uter e complet okay? Nu are niciun sens. Crima e crimă orice justificare tampita îi dai.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Tu nu esti pro viata. Tu esti pro nastere. Nu-ti mai pasa de ce se intampla cu acel copil dupa mastere. Doar sa existe. Nu iti pasă daca acea mama moare in timpul nasterii, deci viata ei nu conteaza. Esti extrem de ignorant. Ma intreb cat de bine te-ai fi simtit daca mama ta ar fi murit din vina ta.
Da, copilul are ADN propriu si tot monologul, dar daca nu e dorit si iubit? Daca e chinuit si tratat ca pe o corvoada? Tu nu te gandesti prin ce suferinte trece un copil de la casele de copii? La casele de copii romanesti este macelarie. Este o crima mai mare sa aduci un suflet si sa il chinui decat sa-l lasi sa plece. Iar crima e si atunci cand dai cu spary de tantari un tantar sau cand strivesti un gandac.
Daca tot sustii dreptul la viata, sustine-l pana la capat.
Tu sustii nasterea, nu viata

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca nu-mi pasa? De ce pretinzi ca imi cunosti viata?
Ba normal ca imi pasa si de copil si de viata mamei. Si sunt de acord cu avortul in cazul in care sarcina respectiva pune în pericol viata mamei. Atunci se poate invoca conceptul de legitimă apărare. Dar in orice alt caz nu se justifica sa iei o viata de om.

Iar daca copiii din orfelinate sunt asa de chinuiti si tu imi spui mie ca e acceptabil să-i omorâm, de ce nu îi omoară nimeni acum? De ce nu se duce cineva cu o injectie letala in orfelinat si îi omoara pe toti de acolo? Dupa logica ta asa ar trebui sa se intample. Nu îi vrea nimeni? Sa-i omoram!

Sunt curios ce le-ai zice tu acelor copii din orfelinate.
"Daca era după mine pe toti v-as fi omorat!"
Asa le-ai zicea? Pentru ca fix asa gandesti.
Sustin dreptul la viata al oamenilor. Inscetele n-au avut niciodata vreun drept la viata si e o nerozie monumentala si extrem de copilareasca sa pui egal intre o viata de om si un gandac sau țânțar.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Animalele nu au suflet!

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De aceea cainele meu se ataseaza de mine si plange atunci cand ies din casă? De aceea o vulpe s-a sinucis intr-o gradina zoo pentru ca era captiva si intrase in depresie?
Mi se pare ipocrit faptul ca oamenii considera mai inportanta o grămăjoara de celule dependent de un organism gazda care sa le sustina decat un animal in toata firea! Si noi suntem animale. Practic ne omorâm stramosii.

Nu vreau sa stranesc o cearta cu persoanele care au opinii contradictorii. Pur si simplu mi se pare o ipocrizie.
Mai sunt si persoanele alea ca cica sunt contra avort, dar nu poarta masca, pentru ca un făt e mai important decat cei din jir happy happy

| Iluță1969 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Animalele nu au conștiință.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau sa poarte haine din blană sau piele.
Sau să calce gandăceii pe strada sau sa dea cu oravă de sobolani sau sa pulverizeze gandacii

Sau stai, uciderea unui embrion este o crima mai mare decat o tona de animale cate au mancat si purtat ei pana acum? laughing

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu stiu, intreaba-le pe ele.

Glumesc.

Deoarece sunt toxice precu m majoritatea oamenilor de pe Terra, dar ele nu isi dau seama.

"Se omoara un suflet" Lasati-l sa moara, cu copii ai mai mult stres si mai multa suferinta in viata.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Daca nu voiau copil nu trebuiau sa-l conceapa!

| Iluță1969 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Corect.Trebuia sa mănânce daca nu folosesc metode de contraceptie.

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Corect aici, dar daca prezervativul s-a rupt daca fata a fost violata? Daca sarcina pune viata mamei in pericol?
Daca copilul pur si simplu nu poate fi educat si crescut calumea? Il nasti ca sa il chinui? Sa stea pe la casele de copii?
Decat copii nedoriti si neiubiti, mai bine doar copii iubiti si doriti

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimbi oranduirea sociala?! Ar fi cam singura solutie...

| AndreeaWTS a răspuns:

Compari copilul cu porcul? laughing

Eu nu sunt contra avortului.
Eu sunt contra idioatelor+idioților care ajung în situația de a avea nevoie de un avort.
Și să mă scutiți de texte de genul "se întâmplă"... etc.
Dacă nu ești total idiot/idioată, în secolul ăsta, nu ajungi în situația să ucizi.

| Iluță1969 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Corect.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Daca te violeaza un recidivist pe strada nu ai mai gandi asa laughing
Si da, compar porcul cu omul. Si porcul si omul au o inima. Dupa judecata ta doar unii au dreptul sa traiasca, altii pot muri pentru un chef de Craciun

| anonim_4396 explică (pentru Iluță1969):

Si daca fata a fost violata?
Daca prezervativul s-a rupt?
Daca sarcina pune in pericop viata mamei?
Daca tatal fuge departe si nu-i pasă?
Un monstru mai mare ai fi sa aduci pe lume un copil neiubit si nedorit, care sa n-aiba conditiile necesare financiare sau de orice fel ca sa fie educat si crescut! Decat copii nedoriti si neiubiti mai bine fara! Ca e plina planeta de oameni, ba chiar e suprapopulata

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry, sunt vegană. laughing

Dar pentru tine, dacă compari porcul cu omul, sper să conteze dacă într-o farfurie ai o friptură de porc sau una de om.

"dacă te violează un recidivist pe stradă"
Nu. Recidiviștii nu violează așa random "pe stradă". Ai grijă pe unde umblii și în ce situații te pui.
Iar dacă chiar insiști ca ți se întâmplă, nu aștepți până devine avort.
Există în secolul ăsta destule alte metode rapide, înainte ca o sarcină nedorită să devină ființă, dacă înțelegi ce spun.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Daca o fetita de 11 ani careia i-a venit menstruatia e violata de un pedofil, s-ar putea sa nu stie de pastila de dimineata sau altele pe care le zici tu (care apropo, nici nu functioneaza in marea majoritate a cazurilor). Daca ii este rusine, frica? Sunt mari sanse ca nici macar sa nu se gandeasca ca e insarcinata. Si sa isi dea seama abia dupa aparitia simptomelor.
Tu ai judeca astfel o fetita de 11 ani? Ca e idioata?
Tu chiar ai distruge asa viata unei fetite de 11 ani? Sa o pui sa-si forteze corpul nedezvoltat de copil sa dea nastere altui copil? Sa ii strici copilaria? Sa îi strici de tot reputatia la scoala si oriunde merge?
Si apropo, o gramajoara de celule care e dependent de corpul de mama nu e,, om". Doar ca tu chiar vrei sa distrugi viata unui om, si anume unei fetite de 11 ani nevinovata.
Mie imi pasă mai mult de vietile care deja exista decat de viatile care abia se dezvolta happy

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Tu chiar vrei să inventezi exemple absurde, ca să susți ce?
Ok. Ai dezlegare la avort pentru fetița de 11 ani violată de un pedofil... etc. toată povestea așa cum ai spus-o.
Dar celelalte "fetițe" idioate care doar gândesc ca la 11 ani?
Și care reprezintă cam 99, 99% din cazurile de avorturi?
Prostia și nepăsarea îți dă dreptul să ucizi?
Căci, clinicile de avorturi nu sunt pline de fetițe de 11 ani.

| Iluță1969 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand o femeie e violata i se fac injectii ca sa nu rămână gravidă. Daca merge in timp util nu ca unele care se trezesc ca au fost violate dupa ani de zile.
Stii ca sunt femei care constiente că pot muri la nastere acceptă să rămână i însărcinate?(eu am cunoscut si a murit la nastere).
Chiar dacă o femeie e părăsită isi va iubi copilul purtat in pântece 9 luni.

| rapandula a răspuns:

Orice padure are uscaturile ei

| Cizma2007 a răspuns:

Ptr ca asa este mentalitatea la noi si pe aceștia nu ii interesează de celelalte animale. Mai ales ca sunt egoiști, deoarece ei fac avort pentru ca nu vor sa tina copilul dar de animale nu ii interesează. Nu poți schimba asta niciodată, mai ales in România.