| anonim_4396 a întrebat:

Peste 300 de cazuri noi de coronavirus in 24 de ore, ce parere aveti, cand vom trece de 10.000? Oare am atinge cifra asta pana la pasti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai deja au venit 200 de mii de infectati din diaspora o sa mai vina inca 200 de mii de infectati, nu stiu unde se va ajunge sincer, cred ca o sa murim multi, asta nu e o gluma, ironie, stai in casa cat de mult poti.
bonus

Virusul gripal comun va infecta milioane de oameni pe glob. Poate fi răspândit cu ușurință și îi va lovi în special pe tineri și vârstnici. Dar acest lucru nu a fost descris ca virusul Wuhan. Gripa comună este mult mai mortală. Aceasta nu înseamnă să redăm gripa coronavirusă Wuhan sau să îi dăm numele său medical, 2019-nCoV.

Gripa comună provoacă până la 5 milioane de cazuri de boli severe la nivel mondial și ucide până la 650.000 de oameni în fiecare an, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății

In Statele Unite ale Americii:

Centrele pentru controlul și prevenirea bolilor estimează că, până în acest sezon, au existat cel puțin 15 milioane de boli de gripă pentru sezonul 2019-2020, 140.000 de spitalizări și 8.200 de decese în SUA. decese în acest sezon din cauza virusurilor gripei B ( Dealul )

Coronavirusul Chinei

Urmărirea cifrelor virusului Wuhan este dificilă, în special din cauza perioadei de incubație de două săptămâni. Focarul de coronavirus, care este concentrat în Wuhan, un important centru de transport din centrul estului Chinei, a omorât până acum 56 și a infectat aproape 2.000.

Simptomele inițiale ale coronavirusului sunt de obicei similare cu cele ale unei răceli sau gripe, ceea ce înseamnă că este greu pentru oameni să știe dacă sunt infectate, în special având în vedere că focarul a coincis cu anotimpul gripei. Primarul din Wuhan a declarat duminică seară că se așteaptă la încă 1.000 de cazuri mai mari. Dar Comisia Națională de Sănătate din Beijing a declarat că numărul de persoane aflate în prezent sub observație medicală pentru virus este de 30.453. Acest lucru ridică întrebări imediate despre cum și unde sunt observate.

Focar de coronavirus, o urgență globală de sănătate publică?
Răspunsul la focar a fost criticat cu oamenii care se plâng că anunțarea restricțiilor cu câteva ore înainte ca acestea să poată fi puse în aplicare în mod corespunzător le-a permis oamenilor să se sustragă carantinei. Restricțiile stricte riscă, de asemenea, să provoace resentimente și neîncredere față de autorități și mesajele de sănătate pe care le transmit.

Un efort masiv de construcție este întreprins în Wuhan pentru a construi un spital de 1.000 de paturi pentru pacienții cu virus.

În săptămâna trecută [la jumătatea lunii ianuarie], numărul infecțiilor confirmate a fost mai mult decât triplat și au fost găsite cazuri în 13 provincii din China, precum și în municipalitățile Beijing, Shanghai, Chongqing și Tianjin. Virusul a fost confirmat și în Hong Kong, Macau, Japonia, Nepal, Singapore, Coreea de Sud, Taiwan, Thailanda, Statele Unite și Vietnam.

Virusul pare să aibă o rată a mortalității de 3%. Totuși, acest lucru ar putea fi o supraestimare, deoarece poate exista un grup mult mai mare de oameni care au fost infectați de virus, dar care nu au suferit simptome destul de severe pentru a participa la spital și astfel nu au fost numărați în date.

În consecință, este dificil să măsurați cât de contagios este. O diferență crucială este că, spre deosebire de gripă, nu există niciun vaccin pentru noul coronavirus, ceea ce înseamnă că este mai dificil pentru membrii vulnerabili ai populației - persoanele în vârstă sau cei cu probleme respiratorii sau imune existente - să se protejeze.

Gripa comună nu apucă titlurile. Dar atașați un nume străin la un virus - cum ar fi Ebola, zica și Wuhan - și apoi curge titlurile.

În afară de problemele evidente de sănătate, există o dimensiune politică. Unele țări, inclusiv SUA, Franța, Australia și Japonia au sugerat să vrea să-și evacueze cetățenii din Wuhan și din zonele din apropiere. Exact cum se va întâmpla acest lucru nu este clar.

Imaginile străinilor care sunt transportați cu aerul sau autobuzul din Wuhan, în timp ce cetățenii chinezi rămân, pot vedea că pasiunile cresc. Cel puțin, se pare că există un tratament special pentru străini.

Străzile din Beijing în această dimineață sunt foarte liniștite. Locuitorii Capitalei sărbătoresc, în mod normal, anul nou chinezesc, anul șobolanului, care a început sâmbătă, prin participarea la târgurile templului.

Toate astfel de târguri au fost anulate. În afară de distracția oferită de familie la târguri, acestea oferă un cadru în care familiile pot aduce un omagiu rudelor decedate. Banii și mâncarea falsă ar fi arse pentru a potoli spiritele decedatului și pentru a asigura o bună prosperitate a sănătății pentru anul următor.

Nu există furie pe străzi, ci un sentiment de confuzie și reținere. Săptămâna viitoare ar trebui să vadă sute de milioane de oameni care se întorc din orașele de unde au sărbătorit noul an în orașele lor de muncă.

Va apărea apoi o imagine mai clară cu privire la amploarea problemelor cu care se confruntă autoritățile.

https://www.globalresearch.ca/......es/5701932

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vom ajunge la 10000 la noi în țară. Va fi stopată cu mult timp înainte.

| Drimmero a răspuns:

La cat de pregatita e Romania, deja la aproape 2000 de cazuri e la pamant, daca vin 10.000 de cazuri desi sa speram ca nu, aruncam tara in cimitir.

Tari ca Italia si Spania sunt facute sah mat,, noi care suntem mult mai mici fata de ei nu am avea absolut nicio sansa, dar sa speram ca buturuga mica va rasturna carul mare.

| Celcestietot a răspuns:

Părerea mea este că o să se transforme în zombie toți (mai devreme sau mai târziu) cei atinși de acest virus, iar infestatul numărul 10.000 al țării respective va fi tratat chiar la el acasă, acesta este premiul concursului care a pornit din Wuhan și se ține în majoritatea țărilor de pe mapamond. Nu cred că o să avem numărul până în Paște.

| SilentRain a răspuns:

Nu e concurs, nu se știe

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca romanul se spala si sta in casa o sa scapam.

| Andrei200202 a răspuns:

Nici de 5000 nu cred ca vom trece

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Am impresia ca n-o sa scapam pre usor de coronavirus, ma refer Global : Gasirea unui vaccin dureaza luni de zile, si din ce am vazut pe net este extrem de greu a gasi. Dar nici nu putem sta inchisi in casa luni Ma refer la productie. Cine ne mai produce Mancarea? Hainele? Utilitatiile?

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unele chestii pe care nu le inteleg. Cei vindecati cum de s au vindecat? De ce nu se vindecă toți după un timp, gen ca după o răceală? Sau se vindecă odată și odată daca nu mor? Dacă nu, inseamna că așteaptă leacul?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Aici e faza : Nici specialistii nu stiu a da un raspuns clar despre simptomele si evolutia virusului.
Si virusul se mai poate schimba, suferi mutatii
Cei vindecati s-au vindecat datorita sistemului lor imunitar care a invins virusul. Probabil numarul celor vindecati e mic, din cauza ca desi se simt bine inca mai sunt contagiosi...
Se supune ca 80% din cei afectati scapa cu forma usoara, fara a urma un tratament special asemanator gripei normale restul de 20 % is afectati grav avand nevoie de terapie intensiva. Si undeva la 5% mor.
Nu exista medicamente speciale pentru corona, doar vitamine stimulente pentru sistemul imunitar.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Cat avem acum? 8.700 in 4-5 zile trecem de 10.000