| neanicu a întrebat:

Pica EURO, se destrama Uniunea Europeana, si ce mare branza nu inteleg? revenim la ce a fost inainte, fiecare cu aia...-siii, si moneda proprie? care-i problema?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Este o mare problemă, o foarte mare problemă. Din această criză europeană pot câştiga numai Statele Unite. Statele puternice din europa, în particular îşi doresc revenirea la vechile structuri. Nenorocirea e cu statele slab dezvoltate, unde ne situăm şi noi. Pentru noi ar fi o catastrofă şi nu ne-am putea redresa zeci de ani de acum încolo.
Uităte la problemele care sunt acum şi la felul cum se duce la vale moneda euro, care totusi e susţinută de state puternice. Gândeşte cam ce s-ar întâmpla cu moneda noastră.
Gandeste-te că am fi nevoiţi să mergem iar în occident pe bază de vize sau chemări, industria noastră nu ar avea ce să exporte, agricultura e orişicum moartă, pentru import nu am avea bani iar inflaţia ne-ar bulversa cu totul.