| Parakeets a întrebat:

Pisicile au ritualul lor de reproducere în perioada asta a anului, nu? Și scot sunetul ăla de fiară, nu-i așa, când se întâmplă asta?

Sau să încep să mă îngrijorez dacă aud sunetul ăla la/lângă blocul meu? Spun asta deoarece am auzit multe mituri, dar și documentare despre pisici. Și toate susțin că pisicile sunt ceva aparte, că ele simt cel mai bine energiile negative, dar că le și preiau de la oameni, simt bolile stăpânilor și chiar prevăd catastrofele naturale ce vor veni și că, ele de aceea și erau favoritele vrăjitoarelor pe timpuri.

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca sunetul lor ti se pare de fiară, ce te faci daca vei auzi pe langa tine un răcnet de leu?

| Parakeets explică (pentru darrio2007):

Păi acum, serios vorbind, domnule Darrio, cum pot auzi așa ceva la câmpie, într-o țară în care unica junglă e zona de munte, unde unicele animale mai sălbatice sunt lupii, urșii și porcii mistreți, dar și ăia s-au domesticit laughing)
Poate doar dacă aș sta lângă o grădină Zooologică. Ce-i drept mai aud răgnetul leului, atunci când trec pe lângă grădina Zoologică, noaptea. E un feeling ciuuudat. happy
Dar evident că dacă aș știi și că e liber, nu aș mai ieși din casă vreodată, nu prea ies eu ș-așa, dar cu un leu răcnind în libertate. laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru Parakeets):

Am dat doar un exemplu.
Eu fac drumetii prin Bucegi si intalneam cateodata, pe carari, urme de labe si de fecale de urs.
Cum crezi ca ar fi?

| Parakeets explică (pentru darrio2007):

Păi în primul rând sunteți norocos domnule Darrio dacă aveți ocazia să trăiți în acele ținuturi happy orice vi s-ar întâmpla sau ați întâlni în drum. E o onoare să trăiți în zonă de munte. Nu pot spune același lucru despre noi, oamenii de la câmpie. laughing)
Dar o pușcă, nu v-ar strica, pentru orice eventualitate, zic și eu... laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru Parakeets):

Nu ai inteles. Locuiesc la șes. Dar plec la munte de cate ori am ocazia.

| RAY a răspuns:

Iar cu paranormalul, intra la ocupație ca femeile și cauta masculi care sa le satisfacă, doar cei mai buni se reproduc, gen la noi 80% din bărbați nu ar merita sa se reproducă și la pisici doar 20% din masculi se reproduc și femeile au perioada lor, dar gen asta nu inseamna ca prefera urati din contra atunci preferi masculi care arată a bărbați

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ovulatie

| Parakeets explică (pentru RAY):

Aaa?!
Clar la mine totul e paranormal. happy
Păi de ce să nu merite să se reproducă măi Ray? Fiecare specimen are și el la rându-i specimenul lui. happy Deci oleacă ești rasist, vrei ca doar o rasă să se înmulțească? laughing) Sau îi urmezi exemplul lui Hitler? Aaa, sau tu te refereai la pisici?
Nu am auzit teoria asta, că femeile ar prefera bărbații frumoși când sunt în acea perioadă, deși nu prea pricep la ce te referi "prin acea perioadă" eu știam că femeile se pot reproduce în orice perioadă, nu e ca la pisici. happy Dar dacă asta e real, chiar mă întreb cum de mi-a scăpat mie o teorie. Auzisem, da, întradevăr, o teorie, tot prin faculta, pe bază căreia s-a făcut cercetări, în care se spune că femeile când sunt în perioada menstruației preferă bărbații cu trăsături mai masculine, mai masculi, deoarece atunci se eliberează mai mult hormon masculin (am uitat cum se chema ăsta) în corpul femeii, decât în perioadele obișnuite (din afara menstruației) când ele preferă bărbăței mai frumușei și mai gingași cu trăsături chiar mai feminine, care să le exprime lor iubire, gingășie și bunătate. happy Dar de aia cu reproducerea chiar nu am auzit. happy
Însă dă-mi voie să fiu oleacă sceptică și cu pisicile, că ele ar alege masculii pisoi mai frumoși (deși nici nu neg) însă mă întreb eu acum cum ar vedea un pisoi că un alt pisoi îi frumușel. Tot eu ca am cunosc noțiunea de frumusețe și da, eu pot alege un pisoi pe categoriile "frumos-urât". happy

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Eu ti am vorbit științific nu rasist,exista selectia sexuală, doar cele mai bune gene merg mai departe, multe femei au acceptat masculi cu gene proaste pentru ca nu aveau parte de educatie nici de banii, acum femeile au și educație și banii, e plin internetul de frustrați care nu inteleg ca ei nu au ce exista, Au gene proaste

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Hitler nu era blond cu ochii albastri in fapt germani nici nu sunt asa, vorbim de nordici aia au, hitler nu era asa cum spunea ca trebuie sa fie un german ))))) ipocrizie, nu sunt rasist, dar la orice specie femeia alege, alege insictiv

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Feminismul a fost un mare progres al umanități, în prezent omenirea gândește in alb si negru la extreme, lipsa de rațiune, creierul are două modalități de gândire, aia rapidă emoțională aia lenta rațională, trăim intr o lume prea rapidă pentru creierasul nostru

| Parakeets explică (pentru RAY):

La ultima parte da, ai dreptate happy dar cum e aia că Hitler nu era blond cu ochii albaștri? Înseamnă că nenea Google nu mi-l dă pe stimabilul veritabil Hitler ci doar o copie ieftină a stimabilului? laughing)

| Parakeets explică (pentru RAY):

Totuși, exagerezi măi Ray sad sunt și ladys cu fix aceleași gene proaste, așa că, ei se vor regăsi (că dacă e să o luăm așa, nici masculii ăștia Alfa nu vor accepta femeile cu gene prea slabe) și ce să vezi, ăia vor aduce alte gene proaste pe pământ. Fie că e greu de acceptat sau nu și asta, aia e. E tot adevărul. Că selecția naturală e reală, e pe bune, dar chiar și cu toată selecția asta naturală se vede clar că nu toți, nici chiar cei din secolul 21, nu avem toți genele cele mai strălucite.

| dullcat a răspuns:

Pisicile intra in calduri primvara si toamna. Cred ca e mult spus sunet de fiara. laughing Tu nu te uiti la filme horror? Cel mult e un mieunat lung, cam agasant si atat. Nu-ti fa griji, ca daca se intampla ceva dezastru natural nu vor vocifera in asemenea maniera.Persoanele care au pisici stiu sa distinga intre aproape fiecare sunet si nevoia pe care o comunica.

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Deci e clar. happy Primăvara s-o cam dus, toamna e departe, alea mieunau din cauza a ceva. Poate chiar să vină ciclonul ăla, că eu stau în Sud și am înțeles că ar fi venit din Marea Mediteraneeană. Sper să nu vină însă și tornada. A mai fost una acum câțiva ani în Călărași, noi care aici nici nu știam ce e aia tornadă. Dar în rest noi am cam avut vremuri pașnice pe aici.

Cât de filme horror, o, ba da, my dear Dullcat happy am văzut cu nemiluita, dar recunosc că în niciunul nu am auzit suntem de mieunat, în niciunul dintre cele văzute de mine. Iar mâțele astea, aseară chiar aveau sunet de fiară. E ok, că măcar nu am citit sau vizionat ceva horror la ora aia. laughing)

| Catrice a răspuns:

Tu ești din ala de crede în spirite și fantome este?

| Parakeets explică (pentru Catrice):

Nu că sunt "din ăla", sunt "ăla" care crede în tot ce nu se vede, nu se dovește complet, dar teorii sau conspirații sau presupoziții există în spate. Eu cred tot, dar mai ales că acolo undeva, ceva mai e. Nu știu acum concret să spun că e sau cum e. Dar știu sigur că trebuie să mai fie ceva pe acolo. happy

| Catrice a răspuns (pentru Parakeets):

Îmi pare rău de țara asta sincer.

| Parakeets explică (pentru Catrice):

Adică? De ce? happy

| lpavel a răspuns:

Pisicile sunt doar niste animale ca oricare altele, nu au niciun fel de puteri! Daca era asa atunci pana acum ar fi fost dovedit de stiintifici! Apoi se mai zicea ca pisicile au 9 vieti, ai vazut vreodata vreo pisica sa reinvie? laughing Tot pe timpuri se zicea ca doctorii videca cu puterea diavolului... laughing In mituri, vorbe babesti sa nu crezi niciodata chiar daca uneori se va adeveri ceva, e doar simpla coincidenta! Increde-te in stiinta! Ce dracu suntem in era moderna, cand aproape masinile ne iau locul si tu mai crezi in vorbe babesti de 1000 de ani? Ii inteleg cumva pe cei de atunci, erau primitivi iar tot ce nu intelegeau nascoceau tot felul de dovezi dar acum, serios? Maturizeaza-te odata cu lumea, cu stiinta, nu ramane in urma cu acei cativa inculti care nu stiu sa citeasca, sa caute explicatii si atunci nu le ramane altceva decat sa mai creada in vorbele babesti.

| Parakeets explică (pentru lpavel):

Https://youtu.be/WOck8rdmO1o

https://youtu.be/B9TBPF_8TSY

Sper ca asta să te convingă. happy
Sunt lucruri spuse de știință și oamenii ei, nu de ezoterici și vrăjitori. Deși nu știu de ce nu credeți voi în vrăjitori, dar să știți că astăzi până și ei cunosc legile științei mai bine decât o fac cercetătorii.

| lpavel a răspuns (pentru Parakeets):

Sa ma convinga? laughing imi pare rau pentru tine! stii sunt 2 optiuni cu internetul asta: 1 ori te face mai istet,
2 ori te face mult mai prost decat erai!
Daca esti istet alegi numai lucrurile bune si inveti din ele, daca esti prost nu mai alegi nimic, crezi ca tot ce zboara se mananca ca asa a zis cineva pe net! din care din cei doi crezi ca faci parte? laughing

| Parakeets explică (pentru lpavel):

God! happy
Hai că-mi place, cineva care-mi vede și adevărata latură. laughing) Era prea obositor să joc rolul tipei smart. laughing)
Glumesc acum, îți dai seama că nu aș admite nici în ruptul capului dacă aș fi proastă, în fața unor străini pe net. Nici în fața cunoscuților pe viu. Ce să mai. Avem și noi mândria noastră, homo sapiens ăștia. laughing)
Daaar, cam îți mulțumesc în cele din urmă, că îmi dai de înțeles că informația veritabilă nu e / sau nu e numai pe net și Youtube. happy Am să cercetez în profunzime. Sunt oricum fata naturii și fata cărților, aș fi fost eu și fata munților, dar ce să vezi în sud, nu avem munți. happy Deci aia e, mă mulțumesc cu o pădure jerpelită și multe cărți pe aici prin sud. laughing) Când aflu și răspunsul mai științific, revin și dau de veste. Pisicile chiar merită atenția noastră și studiul enigmei lor.
Nu cred că sunt doar niște creaturi biologice și animalice. Nu pot! Nu vreau să accept asta. Pisicile sunt sfinte for me, așa cum e vaca pentru indian și de fapt cum era tot mâța asta pentru egiptean. Sunt divine, sunt enigmatice, sunt... ce să mai... rupte din stele. laughing) La fel și bufnițele în viziunea mea. happy

| lpavel a răspuns (pentru Parakeets):

Se pare ca esti doar o copila visatoare, iar viata inca nu ti-a dat 2 palme sa te trezesti la realitate! Va veni si vremea ta stai calma, pana atunci viseaza ca e frumos sa traiesti in vise... si apropo citeste carti despre stiinta, nu despre mituri sau despre epoca primitiva cum era pe vremuri, ca alea te vor prosti mai rau laughing Egiptenii se mai inchinau si la soare si multe alte animale... laughing

| Parakeets explică (pentru lpavel):

Ahhh, aș vrea să fac o vrajă acum. Nu suport ca cineva să mă facă copilăroasă. Chiar nu suport. happy