| anonim_4396 a întrebat:

Poate ca pare o intrebare ciudata, dar sa presupunem ca ai fost ingropat de viu, lumea crezand ca esti mort si te trezesti la 2 metri adancime sub pamant. Teoretic, daca ai 2 metri inaltime, si reusesti dupa mult timp sa spargi sicriul si sa iti scoti corpul prin gaura pe care ai facut-o esti la suprafata, nu? Fara sa te mai chinui sa te misti prin tot pamantul.

Desi probabil sunt sanse mici sa patesti asta, mi-a venit ideea asta dintr-o data si chiar sunt curios

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti ingropat 2 metri sub pamant, nu mai iesi oricum de acolo, ca mori sufocat in cateva minute, neavand aer.
Oricum, este imposibil sa ridici 1 tona de pamant de pe sicriu.
Asadar NU sunt sanse sa surpavietuiesti sau sa iesi afara, dintr-un sicriu, ingropat 2 m sub pamant.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici teoretic si nici practic nu este posibil!
Sicriul se aseaza orizontal pe fundul gropii, nu vertical, avand 1 tona de pamant peste el.
Nu uita: odata ce esti la 2 m sub pamant, intr-o cutie, oxigenul este limitat, fiind doar o chestie de cateva minute, pana sa il consumi si sa mori a doua ora, de data asta sufocat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai 2 metri înălțime și ești la doi metri sub pământ, atunci nu ești încă la suprafață. Ești doar cu chelia la nivelul zero.
Nu trebuia să ne omori și apoi să ne învii pentru asta.
Cu gaura în sicriu e mai greu, că nu ai fost îngropat cu scule, înafară de cea personală.

| Freya1 a răspuns:

Uite de asta imi e frica mie sa fiu ingropata si inca mai caut o solutie sa nu mi se intample asta.
Nu poti sa iesi de sub atata pamant si daca spargi sicriul, acel pamant va cadea tot pe tine si aia e. Oricum ramai fara aer in cateva minute maxim.

| StrongHeart a răspuns (pentru Freya1):

Pai ar fi incinerarea o solutie, la noi nu se practica pentru ca "e pacat mama".

| Freya1 a răspuns (pentru StrongHeart):

Si daca nu am murit de tot si ard de vie laughing? Ca la noi nu e sigur nici mortu...

| Andreeush a răspuns:

Așa ceva e imposibil.
Oricât de mult ai încerca nu ai putea ieși la suprafață.
Uită-te la asta dacă nu ție frică https://youtu.be/0iD-4R4u0Co

| Lioana a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa iesi dintr-o astfel de situatie oricat de puternic ai fi. Un sicriu nu se sparge asa usor mai ales din pozitia culcat cu mainele pe langa corp. Poate nici n-ai putea sa ridici mana la nivelul pieptului. Si apoi mai sunt si doi metri de pamant deasupra pe care nu-l poti da la o parte de jos in sus. Subestimezi greutatea pamantului. Nu sunt 2 metri de puf ca sa treci prin el.
Singura sansa ar fi sa faci galagie si sa speri ca te si aude cineva. Dar chiar daca ar auzi cineva pana ar aduce o lopata si ar sapa pamantul acela, te-ai sufoca.

| Ineys a răspuns:

Teoretic da, practic e imposibil. nu poti sparge sicriul si oxigenul ti-e limitat dupa parerea mea.
De ce nu poti sparge sicriul? Ei bine, poate ai avea sanse daca nu ar fi pamant pus peste el, dar deoarece pamantul il apasa, il face mult mai greu de spart.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Iauzi, teoretic da. Cum? ca nici teoretic n-ai cum. si nici practic laughing)
pamantu ala peste tine, cantareste cat o masina. A fost o cantareata de muzica populara care a murit asa.
A intrat in moarte clinica, si au ingropat-o.
Cand au dezgropat-o, au gasit-o cu fata in jos, si semne ca se zbatuse acolo.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic orice este posibil. Teoretic poti considera ca dispui de o forta suficient de mare si de oxigen intr-o cantitate respectabila cat sa te dezgropi singur.

Teoretic poti considera si ca esti Superman. Atunci sigur reusesti. happy

Desigur ca practic nu esti Superman si nu ai o forta necesara si nici oxigenul necesar pentru a te dezgropa singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum.
Poate doar daca se modernizeaza lumea sa te ingroape cu un smartphone inauntru si sicriul sa fie cu aer conditionat.

| Rd79 a răspuns:

Umm, trebuie sa dai pamantul laoparte ca sa scoti capul. Si eventual sa-l stochezi undeva. E destul de complicat si nu foarte fezabil.

| Amely21 a răspuns:

Nu ai cum. pentru ca daca esti 2 metri sub, nu ai aer.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Nu ai cum e imposibil fiindca ramai in cateva minute fara aer, nu poti sparge sicriul iar greutatea pamantului e enorma.

| StefanUrsake a răspuns:

Imagineaza-ti cum e sa faci o groapa cu mainile 2 metrii sub pamant, apoi gandeste-te ca trebuie sa iesi din el, daca oxigenul nu ar fi fost o problema, cu siguranta cu multa grija si rabdare ieseai, dar nu-i.

| anonim_4396 explică (pentru StefanUrsake):

Cum sa dai pamantu la o parte ma tampitule laughing) ca e greu. 4 stai jos.
daca ai sta asa, nu stiu, intr-un sant, si s-ar surpa pamantu, in nici 30 de secunde esti mort. happy Pieptu nu se va mai putea contracta ca sa te lase sa respiri, de la greutatea pamantului, n-o sa poti misca mana nici un milimetru, chiar daca ai fi constient la inceput.

| anonim_4396 explică (pentru StefanUrsake):

Oxigenul putea fi si nelimitat, sa spunem, prin absurd.
N-ai mai iesi de acolo nici intr-o mie de ani. E important sa-ti schimbi parerea, Pentru ca poti gandi ca un dobitoc, sau copil, si sa te duci sa te joci intr-un sant de 2m si sa zici cum ai scris mai sus, aa e ok daca pica putin pamant pe mine, ca ies eu afara. Gresit, daca se surpa santu ala peste tine, acolo ai murit, nu exista nici 1% sa scapi din asa ceva. Doar daca te vede cineva si e destul de rapid sa sape dupa tine, sa te scoata afara, dar putin probabil. Educati-va si despre alte lucruri in afara de **** de vlog mlog jocuri pe pc. Ca viata voastra depinde de asta, sa stiti cum sa reactionati corect in anumite situatii.
Daca mai pui si cosciugu in calcul, sansele scad sub -100% sa mai scapi.