| Mirel4412 a întrebat:

Poate cineva sa-ti fure, cum se face ca te suna unul din strainatate si daca ai abonament iti ia taxa sau ceva, daca e numar de Romania?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Telefonia nu prea functioneaza asa.
Cand te suna un numar cu taxa, potu raspunde, insa iti asumi riscul unei sanse, adica sansa ca baietii sa fie destepti si sa dea un sfant in plus pe tehnologia folosita pentru a-ti redirectiona apelul catre alte numere, iar redirectionarea face ca numarul tau sa apara ca si cum tu ai sunat, deci aici intervenind si taxa. Daca ai noroc, dai de un robot sau de un scammer care vrea sa te abordeze cu bullsh*t ieftin cum ca X a murit sau ai de platiti nu stiu ce banci/facturi/chestii legate de stat. Astea-s mai comune in America, dar Romania nu este nici ea lipsita.
Un numar de Romania poate face la fel ca oricare alt numar prin tactica mentionata mai sus, anume sa te redirectioneze.
Singura "scapare" este o cartela, unde minutele internationare se consuma si nu platesti in plus, dar asta doar daca numarut tau este bombardat permanent si tii la numarul respectiv.

| Mirel4412 explică (pentru LPCTSTR):

Pai eu stiu ca iti redirectioneaza apelul doar daca suni tu inapoi, oricum ms de raspuns

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mirel4412):

Te poate redirectiona chiar si daca te suna ei.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt roboți răi care te taxează.