| rijkaard a întrebat:

Poate sa imi zica cineva cum putem instura monarhia in Romania? ar fi mai bine pentru toti romanii sa ne luam dupa exemplele regatelor din europa uitati ce nivel de trai au acele popoare ca suedia sau Anglia sau danemarca aceasta ultima fiind chiar cea mai instarita tara din lume pib

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu ne-ar ajuta cu nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai avem ce instaura.
monarhia ar fi avut o sansa dupa revolutie, acum e prea tarziu si odata cu moartea regelui Mihai s-a terminat cu casa regala in Romania

| rijkaard explică (pentru suntserios):

Dar sa aducem un monarh strain, ..sunt destui baieti si fete ale regilor si reginelor in tarile europene cu monarhie

| suntserios a răspuns (pentru rijkaard):

Realizezi ca asa ceva nu se poate intr-o tata democratica. Si cel mai mare fan al monarhiei nu ar putea fi deaccord cu aceasta miscare. Si la urma urmei ce ar rezolva, tara tot de un guvern ar fi condus

| Darkmagic a răspuns:

Tarile nordice au cel mai ridicat nivel de trai nu pentru ca sunt monarhii constitutionale, ci pentru ca au de zeci de ani guvernari socialiste si social democrate.
Monarhia ofera numai stabilitate, economia, nivelul de trai, "PIB"-ul, tine de guverne.
Stiu, big grin asta suna rau de tot pentru majoritatea romanilor, care s-au trezit dupa 1990 ca sunt toti "de dreapta", "capitalisti"...chiar daca sunt numai angajati si nu produc "una de un leu"...insa "nivelul de trai" este indisolubil legat de stanga, nu de dreapta.