| anonim_4396 a întrebat:

Poate un avocat sa nu-i ia apararea deloc unui infractor daca a comis o infractiune de neiertat? (Nu vreau sa comit nicio infractiune)

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Poate și vine altul și preia cazul. Oricine are dreptul la un avocat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate! In cel mai bun caz ar putea doar sa pledeze pentru a i se da pedeapsa minima.

| RavenNymph a răspuns:

Păi în cazul în care nu e dispus să apere acel infractor nu va accepta cazul, nu? Dacă îl acceptă are obligația profesională de a-și duce scopul până la capăt, de al apăra în instanță indiferent dacă acel infractor merită sau nu.