| Thecurious a întrebat:

Poate vi se pare absurd, insa va rog sa reflactati asupra acestei idei.
Intotdeauna m-am intrebat cum este vazuta lumea-cu sensul de tot ce te inconjoara - prin ochii unui economist, jurist, psiholog, fizician, etc.
Ar putea fi facuta o asemenea cercetare stiintifica?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sigur că da. Poți să pornești imediat la lucru.
Eu de exemplu sunt fizician. Îți stau la dispoziție.
Ce vrei să știi despre modul în care văd eu lumea?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar reflecatrea asupra lumii nu tine neaparat de profesie. Asta este doar pentru ca fiecare are ceva in comun cand vine vorba de locul de munca. Insa repet, nu este neaparat o categorie. La fel de bine ai putea sa iei doi astronauti, doi profesori de matematica sau chiar 10 mame fara ocupatie. Desigur ca poate o sa vezi puncte comune, dar aceste lucruri o sa le vezi poate chiar la toti cei descrisi de tine si te asigur... ca per total, nu o sa fie la fel.

Totul tine de toate experientele prin care a trecut fiecare, tot ce a invatat in acest timp si tot ce v-a invata. Si nu putem spune ca un om invata doar pentru acele "titluri" nu?