| Thecurious a întrebat:

Pornografia provoaca dependenta?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru unii este un mod de viata.

| RAY a răspuns:

Da si nu, dopamina, serotina eliberate creaza un cerc vicios, o sa vrei tot mai mult, dar, depinde de individ, auto controlul lui, nu e bine sa fii dependent de nimic in viata

| doctorandus a răspuns:

Oamenii de stiinta nu au ajuns la o concluzie consensuala in privinta asta, in orice caz e clar ca daca s-ar intampla asta, s-ar intampla la un procentaj foarte mic de oameni.

| Nemessys a răspuns:

Nu, dar o sa ajungi intr-un moment in care din cauza lor, nu o sa mai ai erectie cand faci treaba adevarata si singurul mod prin care te mai poti excita ar fi acela sa ai o partenera fix ca un star p*rno

| Celcestietot a răspuns (pentru Nemessys):

Ceea ce ai scris tu, face parte din colectia de mituri.

| TheGentleman a răspuns (pentru Celcestietot):

Detaliază. Care sunt miturile?

| Celcestietot a răspuns (pentru TheGentleman):

Mituri precum bătutul în lemn sau numărul 13.

| doctorandus a răspuns (pentru Nemessys):

Imi spui si mie cum arata o actrita de acest fel? E tanara sau batrana? Grasa sau slaba? Frumoasa sau banala? Arata ca o curva sau ca o doamna? Cu piercienguri/tatuaje sau fara?

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Unii ar vrea sa o vada pe Emilia Clarke in filme deochiate.
Lasand gluma la o parte, psihologii spun ca cei care consuma asemenea continut mediatic, nu vor avea o relatie normala cu un partener/partenera.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Care psihologi spun asta, in ce revista stiintifica, de la ce editura, publicata in ce an? Este un articol indexat pentru MEDLINE?

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

La facultatile de filosofie chiar se despica, firul ierbii, in patru.
Credti ca MEDLINE e autoritatea suprema in medicina?

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

MEDLINE este pur si simplu o biblioteca de reviste medicale si psihologice gasite suficient de calitative. Sigur ca nu tot ce este indexat pentru asta este adevarat, dar este un prim pas in a discerne teze medico-stiintifice credibile.

Concret "psihologii spun" este ceva mult, mult prea vag pentru a fi credibil. Plus ca prof. Simon Lajeuness (Louis-Simon Lajeunesse) de la Universitatea din Montreal a vrut sa studieze diferentele intre cei care consuma p. si cei care nu fac asta, dar nu a putut gasi barbati tineri care nu consumasera p. https://www.theatlantic.com/......hy/276619/

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

TL; DR VERSION YBOP, TGPE, and nofap are founded on the views of two people who are considered pariahs within the sex and relationship research and clinical communities. They present themselves as experts but aren’t. There’s no empirical research evidence to support any of the claims made by YBOP and TGPE. All the claims about negative effects of internet p. use can be better accounted for by other explanations. Watching internet p. (hopefully ethically produced!) and masturbating are not problematic for the vast majority of people. And for those people who do have a problem with internet p, it’s almost always a sign of some other underlying problem (shame, anxiety, fear of rejection, relationship problems, boredom, low self-esteem, lack of good sex education, etc.). Addressing those underlying problems should be people’s focus, not abstaining from masturbation to internet p. Quitting internet p. and masturbating is not the magic bullet to an improved life.
— Dr. Jason Winters

| doctorandus a răspuns (pentru TheGentleman):

Dap, parerea mea (strict a mea) e ca adictie de p.=efectul nocebo.