| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa incalzesc laptele UHT?

5 răspunsuri:
| liliana77any a răspuns:

Practic: da, teoretic laptele UHT este sterelizat si nu necestia fierbere.

| Bondarel99 a răspuns (pentru liliana77any):

Vreau doar sa il incalzesc, ma intrebam daca se distrug nutrientii sau ceva.

| liliana77any a răspuns (pentru Bondarel99):

Sunt deja distursi. laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru liliana77any):

Nu sunt. Prin ultrapasteurizare raman mai multi nutrienti decat prin pasteurizare pentru ca se foloseste o temperatura mare in numai 4 secunde. Laptele de vaca de la tara, pe care il ridica toata lumea in slavi prin fierbere pe aragaz este mult mai sarac in nutrienti tocmai din cauza acestei fierberi in plus nu se elimina toti microbii asa cum o face pasteurizarea.