| anonim_4396 a întrebat:

Poți fi homofob și prieten cu o persoană gay în același timp? Să zicem că tu încă simți dezgust față de homosexuali dar tipul gay cu care esti prieten nu este o persoana toxică din comunitatea lgbt (cred că știți la ce mă refer când zic toxic)

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Da si nu.
Iti place raspunsul, nu-i asa? laughing

Pai:
1)Nu totul e in alb si negru.
Poti fi gay si sa fii homofob. Poti fi femeie si sa fi misoginista.
Asa ca poti fi homofob si sa ai un prieten gay.La asta se ajunge dupa ce prietenia a devenit mai stransa, si mai ai o imagine superficiala despre el, ca atunci cand 2 oameni se cunosc, si una mai profunda.
2)E bine ca sunteti prieteni, in ciuda a ceea ce crezi.
3)Persoanele toxice sunt un numar mic, si acelea sunt cele care se expun la parade, mai ales in vest.
4)Incearca sa nu lasi deloc homofobia sa va afecteze relatia de prietenie nici in continuare.

23 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Potilaughing Is destui homofobi care fac o ''exceptie'' pentru prieteni. Stiu ca o parte din comunitatea LGBT pare toxica dar doar o mica factiune se chinuie sa sara in ochi. Restul probabil is la fel ca si prietenul tau, si nu merita dispret.

| Celcestietot a răspuns:

Da, poți, în special dacă nu se dă la tine și stă în barca luiwinking.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, tu esti doar alergic la cringe, nu la gay si nu esti singurul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce să nu poți fi prieten cu o astfel de persoană? Oamenii trebuie iubiți, dar păcatul din viețile lor urât.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e pacatul?

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

În cazul ăsta, homosexualitatea. În ochii Lui Dumnezeu.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai stat tu cu Dumnezeu la o cafea si ti-a spus opinia lui despre homosexuali?

Si o intrebare suplimentara: Cum ar putea Dumnezeu sa fie impotriva homosexualilor, din moment ce si ei sunt creatia lui?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Am aflat opinia Lui din Sfânta Scriptură, care este o Carte adevărată. Sau mai bine zis Cartea.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost de fata cand Dumnezeu a dictat cuiva cartea aia? Sau de ce esti atat de convinsa ca este cuvantul lui, si nu cuvintele unor oameni, interpretate si reinterpretate de-a lungul miilor de ani?

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare: Cum ar putea Dumnezeu sa fie impotriva homosexualilor, din moment ce si ei sunt creatia lui?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Sunt convinsă pentru că această Carte mi-a schimbat viața și m-a făcut un om nou.
E ca și cum ai întreba despre alcoolici. Dumnezeu este împotriva a tot ce distruge omul și îl face nefericit. Când zice NU întotdeauna e pentru binele nostru.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai ca alcoolicii devin alcoolici prin propriile actiuni si se pot opri daca au suficienta vointa.

Homosexualii nu aleg sa fie homosexuali si nu-si pot schimba orientarea sexuala.

Este o mica diferenta... Numai ca tu nu o observi pentru ca esti mult prea indoctrinata.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Vai, a aparut geniu curului.

Cand incepi discutia cu o luare peste picior deghizata in intrebare (Ai stat tu cu Dumnezeu la o cafea), nu meriti sa ti se raspunda la nimic sau daca meriti un raspuns in niciun caz nu e unul in stilul celui pe care l-ai primit. Zat, ma, nu ti-ai tu facut aparitia ca sa inveti ceva de la celalalt.

"Si o intrebare suplimentara: Cum ar putea Dumnezeu sa fie impotriva homosexualilor, din moment ce si ei sunt creatia lui?"

Nu a spus nimeni ca ar fi impotriva oamenilor atrasi de persoane de acelasi sex ci impotriva homosexualitatii, care e cu totul altceva. S-a si sugerat lucrul asta, dar esti atat de inversunat in mica ta cruciada anti-crestina incat n-ai mai tinut cont de ce spune celalalt. Sau poate ca a fi analfabet functional e starea ta naturala.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aham, cand incepi discutia cu o luare peste picior deghizata in intrebare nu meriti sa ti se raspunda. Dar cand incepi discutia cu "Vai, a aparut geniul curului" meriti tot respectul.

Ma bucur ca am stabilit de la inceput nivelul tau de logica si de simt al echitatii.

Iar acum explica-mi si mie care este diferenta intre "a fi impotriva homosexualitatii" si "a fi impotriva oamenilor atrasi de acelasi sex"?

Vrei sa spui ca nu ai nici o prejudecata impotriva homosexualilor, in afara de homosexualitatea lor? As zice ca homosexualitatea este o parte destul de importanta din identitatea unui homosexual, si este destul de greu sa fii prieten doar cu acea parte a omului care nu are legatura cu orientarea lui sexuala, dar sa o detesti pe cealalta.

Dar ma rog, poate ca un om atat de complex si de rafinat ca tine o poate scoate la capat.

P.S. De curiozitate, al carui razboi esti veteran, si ce decoratie ai primit mai exact? A fost vreo cruciada?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, religia, ca si homosexualitatea, se practica doar intre parteneri care consimt.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ideea ca as fi pomenit pe undeva ce anume as merita pentru felul in care am ales sa iti raspund e ceva ce ai scos din dosul mintii tale. N-am vorbit nicaieri despre asa ceva. Nu poti sa-mi ataci simtul echitatii sau logica pa baza a ceva ce exista doar in capul tau. Sau, ma rog, poti, da e stupid.

Homosexualitatea e atractia fata de persoane de acelasi sex sau activitatea sexuala intre persoane de acelasi sex. Unii oameni o practica intr-un fel sau altul. E posibil sa nu aprobi, sa consideri pacat, daca vrei, alegerea sau predispozitia cuiva de a face ceva si in acelasi timp sa nu crezi ca asta ii anuleaza umanitatea si sa nu il desconsideri. E problema ta daca ti se pare greu.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu era nevoie sa pomenesti tu ce meriti. Mi-am exercitat eu dreptul de a-ti spune ce meriti, asa cum ti l-ai exercitat si tu inainte la adresa mea.

Si nu ti-am atacat simtul echitatii si logica pe baza a ceea ce exista in capul meu, ci pe baza a ceea ce exista in capul tau, asa cum a reiesit clar din ceea ce ai scris.

Rezulta asadar ca nu e deloc stupid, prin urmare "dosul mintii mele" functioneaza mai bine decat fata mintii tale.

Revenind la subiect, eu am pus cateva intrebari foarte clare:

1) Ce dovezi exista ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si nu o creatie umana, altele decat "ca asa spune Biblia"?

2) Daca acceptam ideea ca acest univers are un creator, cum ar putea acel creator sa considere "pacat" o orientare sexuala pe care el insusi a creat-o? Pentru ca un homosexual nu alege sa fie homosexual si nu poate decide nici sa inceteze sa mai fie homosexual, la fel cum o persoana de culoare nu poate decide sa inceteze sa mai fie o persoana de culoare.

3) Chiar incerci sa ma convingi ca majoritatea celor care considera homosexualitatea un pacat sunt capabili sa priveasca homosexualii cu toleranta si sa-i trateze echitabil facand abstractie de orientarea lor sexuala? De aia pe bannerele de la marsurile anti-gay din SUA scrie "God hates Fa**ots?"

Daca esti capabil sa-mi raspunzi clar si argumentat la cele trei intrebari de mai sus, te ascult.

Daca nu, ia-ti prejudecatile deghizate in toleranta si versetele pe care se bazeaza ele si cauta-ti un public mai ancorat in evul mediu.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu rezulta ma nimic din ce crezi tu.

Am dat de inteles ce replica s-ar cuveni unui raspuns care incepe asa cum l-ai inceput tu pe al tau:
"daca meriti un raspuns in niciun caz nu e unul in stilul celui pe care l-ai primit"
N-am spus ca aceeasi regula nu s-ar aplica si la mine. Asta trebuia sa reiasa clar pentru tine. N-ai tu nimic pa baza caruia sa ai ceva de reprosat simtului echitatii sau logicii mele. Sau daca crezi ca ai, explica. Abia astept sa iti spun de ce nu ai dreptate.

"Revenind la subiect, eu am pus cateva intrebari foarte clare"
Or fi fost clare, dar nu mi le-ai pus mie. Si n-ai revenit la niciun subiect, o sa explic la punctul 2.

1. Educa-te singur daca te intereseaza. De ce ma intrebi pe mine asa ceva?
2. Cand am intervenit, am facut-o ca sa aduc in vedere ca vorbeai despre cu totul altceva fata de cea cu care intrasei in dialog. Ea vorbea despre pacatul homosexualitatii, tu vorbeai despre oamenii homosexuali. N-am venit sa vorbesc despre de ce n-ar fi de acord Dumnezeu cu un pacat pe care tot el l-a creat, potrivit tie. Nu iti accept premisa ca Dumnezeu e responsabil pentru prezenta din lumea a tot ce considera a fi pacate. Nu despre asta era vorba. Nu e treaba mea sa discut despre asa ceva.
3. Ce am incercat sa spun e ca se poate. Banerele sunt ale Westboro Baptist Church, care nu reprezinta nicio majoritate si care e cunoscuta pentru "its use of inflammatory hate speech, especially against LGBT+ people, Catholics, Orthodox Christians, atheists, Muslims, Jews, U.S. soldiers and politicians".

"Daca nu, ia-ti prejudecatile deghizate in toleranta si versetele pe care se bazeaza ele si cauta-ti un public mai ancorat in evul mediu."
Care prejudecati si ce versete? Am zis pe undeva ceva de biblie, ca as avea vreo problema cu homosexualii, homosexualitatea sau ca as fi afiliat vreunei religii?

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

"N-am spus ca aceeasi regula nu s-ar aplica si la mine. Asta trebuia sa reiasa clar si pentru tine"

Daca erai constient ca aceeasi regula ti se aplica si tie, atunci de ce ai abordat un ton mult mai agresiv si mai jignitor decat tonul pe care-l criticai?

Este totusi o diferenta semnificativa de ton intre "Ai stat tu cu Dumnezeu la o cafea" si "Vai, a aparut geniu curului. Zat ma!"

In concluzie, logica si simtul tau al echitatii raman indoielnice, indiferent cat te-ai chinui sa o dregi.

"Or fi fost clare, dar nu mi le-ai pus mie"
Si atunci de ce te-ai bagat in conversatie? Daca voiai sa-mi dovedesti ca ma insel trebuia sa-mi demontezi argumentele, nu sa-mi critici tonul printr-un ton de zece ori mai mizerabil.

Cat despre "raspunsurile" tale la intrebarile mele, sa le iau pe rand:

1. "De ce ma intrebi pe mine asa ceva?"
Te intreb pe tine pentru ca "povara dovezii o poarta cel care face afirmatia", iar tu esti cel care afirma ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Iar atunci cand presupui ca stii vointa lui Dumnezeu si imparti judecati despre ce este si ce nu este "pacat" ar trebui sa ai un teren mai solid, bazat pe dovezi, nu pe credinte.

2. "Nu iti accept premisa ca Dumnezeu e responsabil"
Si totusi premisa mea este foarte clara si complet logica: Homosexualii nu aleg sa fie homosexuali. Homosexualitatea este rezultatul unei loterii genetice. Cum ar putea sa fie un pacat imputabil omului un lucru asupra caruia omul nu are absolut niciun control?

3. Ura irationala fata de homosexuali nu este un fenoment izolat, limitat la o bisericuta. Este un fenomen general, alimentat in principal de convingeri religioase din intreg spectrul religiilor, de lideri autocrati si de o educatie precara. Iar cand este vorba despre ura irationala, nimeni nu mai sta sa faca distinctia intre "homosexualitate" si "homosexual".

"Care prejudecati si ce versete? Am zis pe undeva ca as avea vreo problema cu homosexualii, homosexualitatea sau ca as fi afiliat vreunei religii?"

Nuu, nicidecum..Cum sa ai tu vreo problema cu homosexualitatea sau sa fii afiliat vreunei religii? Tu doar consideri homosexualitatea un pacat, si esti atat de inversunat in acest sens incat oricine are o opinie diferita, indiferent cat de articulata este aceasta, este un "analfabet functional" si un "geniu al curului" care poarta o "cruciada anti-crestina" si care trebuie gonit ca o pisica raioasa.

Apropos, daca nu esti afiliat niciunei religii, de ce folosesti notiunea pur religioasa de "pacat"?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

"Daca erai constient ca aceeasi regula ti se aplica si tie, atunci..."
Ca asa am vrut. Care e problema daca aleg sa raspund intr-un fel si sa imi asum ce s-ar putea intampla dupa?

"Este totusi o diferenta semnificativa de ton..."
Este. Si ce? Daca o arzi persiflant eu trebuie sa fiu bland cu tine? Si care e problema daca nu o fac in timp ce imi asum urmarile?

"In concluzie..."
Nu e ma nimic indoielnic doar pentru ca asa vrei tu sa fie. Las-o dreacu.

"Si atunci de ce te-ai bagat in conversatie?"
Am spus la punctul 2 din raspunsul anterior.

1. N-am afirmat ca "Biblia este cuvantul lui Dumnezeu" sau presupus ca "stiu vointa lui Dumnezeu". Si nici nu am "impartit judecati despre ce este sau nu pacat". De unde ai scos tu asa ceva?
2. Problema e in ce masura e implicat Dumnezeu in "loteria genetica", daca este, si in ce masura se implica in general in viata fiecarui om. Premisa ta pare ca presupune o implicarea lui Dumnezeu in fiecare aspect al vietii omului, pentru ca asa ti-ar placea tie. Teologii spun altceva. Acum nu-ti ramane decat sa te impaci cu ideea ca nu iti accept premisa, iar asta nu spune decat ca n-o accept pentru ca n-am de ce s-o fac. Inteleg ca te simti si tu istet cand pui intrebari, dar daca vrei sa primesti raspunsuri la probleme teologice, va trebui sa apelezi la altcineva. N-am venit aici ca sa iti fac tie educatie religioasa.
3. In continuare banerele cu mesajele pe care incercai sa le atribui majoritatii apartin unei organizatii minoritare care are probleme cu aproape orice categorie de oameni.

"Tu doar consideri homosexualitatea un pacat, si esti atat de inversunat in acest sens incat oricine are o opinie diferita, indiferent cat de articulata este aceasta, este un "analfabet functional" si un "geniu al curului" care poarta o "cruciada anti-crestina" si care trebuie gonit ca o pisica raioasa."

Nu am spus ca consider homosexualitatea un pacat si nu o consider astfel.

Ti-am zis ca e posibil sa fii analfabet functional pentru ca vorbeai despre cu totul altceva fata de persoana cu care intrasei in discutie. Am si incercat sa fac clar lucrul asta inca de la primul raspuns.
Ti-am zis ca esti "un geniu al curului" din cauza tonului raspunsurilor tale si din cauza faptului ca nu intelegeai sau te faceai ca nu intelegi ca nu vorbesti despre acelasi lucru ca persoana cu care discutai.

Nici gand sa te goneasca cineva ca pe tine ca pe un pisic si nici gand sa fiu eu inversunat pe ce ai spus tu. Esti penibil in mica ta incercare deliranta de a te scoate victima. Am zis sa nu spun nimic, dar daca tot te-ai apucat sa reamintesti da faza cu analfabetismul functional, sa stii ca e tot mai evident pe masura ce insisti sa imi imputi chestii pe care nu le-am spus.

"Apropos, daca nu esti afiliat niciunei religii, de ce folosesti notiunea pur religioasa de "pacat"?"
Pentru ca era potrivita. De cand trebuie sa fii practicant al unei religii ca sa folosesti acest cuvant acolo unde se potriveste?

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Tot insisti ca ai simtit nevoia sa intervii pentru ca eram pe langa subiect.

Haide sa analizam daca eram intr-adevar pe langa subiect:

Crissi99 a spus ca "Homosexualitatea este un pacat in ochii lui Dumnezeu".

Eu am intrebat-o de unde stie ea cum vede Dumnezeu problema homosexualitatii. De ce crede ca poate vorbi in numele lui?

Asadar, tot ce am facut a fost sa cer unei persoane care sustinea ca stie ce se vede prin ochii lui Dumnezeu sa explice care este sursa acestei presupuse cunoasteri.

Deci nu am fost deloc pe langa subiect, ba din contra, am fost fix pe subiect. Mai mult, subiectul lui Dumnezeu a fost adus pentru prima oara in discutie chiar de Crissi99, nu de altcineva.

Dar tie nu-ti prea place cand unui om religios i se cere sa-si argumenteze pozitia, asa ca te-ai activat imediat si ai inceput sa-mi ataci tonul si sa ma acuzi ca sunt pe langa subiect.

2. Continui sa te ascunzi dupa fraze de genul "De ce ma intrebi pe mine asa ceva?", "Nu e treaba mea sa discut despre asa ceva", "Daca vrei sa primesti raspunsuri la probleme teologice, va trebui sa apelezi la altcineva".

Daca ai fi avut cu adevarat argumente solide, le-ai fi prezentat si mi-ai fi inchis gura. Dar nu le ai. Esti ca un boxer in corzi care inchide ochii si incearca sa se salveze prin niste eschive nereusite.

Iar daca singura ta problema cu raspunsul meu era tonul pe care l-am abordat (si nu doreai sa te lansezi in dispute pe tema convingerilor religioase), trebuia sa te rezumi la criticarea tonului fara sa te mai plangi de "cruciade anti-crestine".

3. Acum spui ca nu sustii nici ca homosexualitatea este un pacat, nici ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, nici ca stii vointa lui Dumnezeu.

Foarte ciudat, avand in vedere efortul pe care-l dedici pentru a te razboi cu un om care sustine exact aceleasi lucruri.

Ceea ce ma face in continuare sa ma indoiesc de logica ta.

4. Ar fi nevoie de mult mai mult decat o persoana cu logica precara, zero argumente si limbaj agresiv ca sa ma transforme intr-o victima.

Nu ti-am enumerat aberatiile ca sa ma victimizez, ci ca sa-ti pun in fata o oglinda. Este problema ta daca nu ti-a placut ce ai vazut in ea.

Mai mult succes in razboaiele viitoare, si la cat mai multe decoratii imaginare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred. E ca și cum ai pune un rasist să se imprietenească cu un om de culoare.

| Hollyg a răspuns:

Salut! Nu, nu poti fi homofob si prieten cu un gay in același timp. Ori esti, ori nu. Doar ca probabil inca nu ti-ai dat seama din care tabăra faci parte. Tot ce vine dupa dar "sunt homofob, dar" sunt bălării, nu exista cale de mijloc.

| AdrienWH a răspuns:

Salut! Da, poate fi prieten cu oricine, atat timp cat ei se inteleg bine si nu i se pare ''toxic''. Nu exista nicio deosebire intre un heterosexual sau un gay, daca acesta nu zice ceva legat despre orientarea lui.