| BaiatDeTreaba865 a întrebat:

Poti fi prost academic, dar destept...? Care e cuvantul. Destept cum? Gen in viata de zi cu zi cand te descurci la probleme si chestii de genul. Unii sunt destepti din punct de vedere academic, iar altii prosti in viata de zi cu zi. Dar nu inteleg care e cuvantul ala. Oare sa fie viata de zi cu zi? Nu cred. Care o fi cuvantul ala? Dau funda celui mai bun raspuns!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un exemplu concret.
Biil Gates, s-a lăsat de facultate prin anul 2. Deci prost academic.
Deștept în viața de zi cu zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta este nativa, te nasti cu ea.
Desteptaciunea e inteligenta cultivata. Si nu se refera doar la suma cunostintelor ci si la abilitatea de a rezolva cu succes problemele cu care te confrunti.

| eckblume a răspuns:

Ce voi scrie e strict opinia mea. Cand spun,, academic,, ma gandesc la o institutie de invatamant, de unde si performanta academica a copilului=realizarile, notele lui.
Daca notele nu sunt stralucite (exemplu:majoritatea sunt de 3; 4; 5; 6) nu inseamna ca elevul/studentul e prost, ci mai putin capabil in retinerea informatiilor date de profesor sau mai putin doritor in a le invata. In functie de nivelul de inteligenta, copilul poate fi mai ager sau nu in ceea ce priveste invatarea. Acest fapt nu inseamna ca acesta e un,, ratat,, si ca nu are competente in general. Spre exemplu, un copil care nu stie sa realizeze o compunere cum i se cere - limbaj artistic, coerenta ideilor- va obtine un punctaj mic. Tot acest copil poate, in schimb, sa creeze figurine din lemn si picteaza precum marii pictori. Asadar, nu am putea numi acest copil prost.
Notele nu definesc adevarata capacitate a fiecaruia. Conteaza sa retii ce e de baza si sa te descurci in viata de zi cu zi.
Inteligenta reprezinta si capacitatea de rezolvare a problemelor si adaptarea la situatiile cu care se confrunta omul in plan psihic, social.
Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu acel cuvant, dar ideea e ca prost nu poate fi considerat niciun om. Conform dex, prin,, prost,, intelegem o persoana fara minte, lipsita de valoare, fara inteligenta.
Inteligenta nu poate lua valoarea 0, iar un om fie el mai lent in gandire, nu poate fi considerat fara valoare.
Chiar daca ai rezultate slabe la scoala, in viata de zi cu zi poti avea alte aptitudini, capacitati care te ajuta sa ai un trai normal.

| sIncognito a răspuns:

Ar mai fi varianta: prost din punct de vedere teoretic, dar perspicace din punct de vedere practic

| RusMarius7 a răspuns:

Viata cotidiana