| RAY a întrebat:

Poti fi rasist impotriva propriei tale tari?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu doar ne-patriot

| Mosotti a răspuns:

Rasismul nu se refera la tari ci la oameni, nu poti fi rasist pe propria populatie care e aceiasi rasa cu tine, ar fi culmea. Rasist esti pe orice om care nu e de rasa ta, nu conteaza ca e in tara ta sau nu.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| StrongHeart a răspuns:

Nu se zice xenofob?

| RAY explică (pentru StrongHeart):

Există însă o diferență între rasism și xenofobie. Pe când xenofobia este o frică sau o ură față de străini, rasismul este convingerea că oamenii sunt inegali în funcție de etnia căreia îi aparțin sau de culoarea pielii (conform ideologiei produse în secolele XIX și XX de către francezii Jules Soury, Joseph Arthur de Gobineau și Charles Maurras sau de germanul Alfred Rosenberg) adică, mai global, convingerea că popoarele sunt inegale ca atare. Există xenofobie fără rasism (când urâm străinii dar fără să-i socotim inferiori sau superiori nouă) și rasism fără xenofobie (când avem convingerea inegalității între popoare, dar fără să ne temem de străini).

Xenofobia este adesea provocată și întețită de inegalitățile sociale când acestea se cuplează cu diferențe de etnie sau de religie, ca în Transilvania pe vremea Imperiului Austro-Ungar, în Irlanda de nord (Ulster) între protestanți și catolici, în Algeria pe vremea stăpânirii franceze, în Africa de Sud pe vremea apartheidului, în Statele Unite între afroamericani, americanii albi și hispanici, sau în Europa între populațiile sedentare și romi sau între populațiile creștine și evrei. Câteodată, xenofobia poate fi provocată și întețită de factori politici: Românii nu aveau nici-o formă de xenofobie împotriva africanilor, până când situația priviliegiată a anumitor studenți africani în România pe vremea regimului comunist a provocat abuzuri și tensiuni; Arabii erau foarte toleranți cu evreii și primitori cu călătorii occidentali de secole, dar colonialismul, apoi conflictul Israelo-Palestinian au provocat în majoritatea lumii arabo-musulmane o intensă xenofobie împotriva americanilor, a europenilor și a evreilor.

În Evul Mediu, xenofobia avea adesea o bază religioasă: credincioșii unei religii se temeau de oricine nu le împărtășea credința. În Antichitate, avea o bază culturală: Grecii și Romanii îi socoteau barbari pe toți cei care nu le împărtășeau limba, religia și forma de civilizație.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Xenofobie

| RKBlue a răspuns:

Rasismul este convingerea ca un grup este superior altuia.Aceasta idee se bazeaza pe culoarea pielii si etnie.
Daca te uiti la videoclipuri si stiri despre SUA poti vedea ca sunt destui oameni care isi urasc propria rasa. Feministele, sjw si liberalii sunt cativa dintre cei care raspandesc "white guilt" si alte multe prostii.
In fiecare tara sunt oameni care sunt rasisti, atat impotriva altor etnii cat si etniei lor, in unele mai multi, in altele mai putini.

| RAY explică (pentru RKBlue):

Am aflat ca sunt rasist datorita tie?

| RAY explică (pentru RAY):

Nu merg emotile din pacate

| troleibuz a răspuns:

Da

| Bruno92 a răspuns:

Da cum.mie nu îmi plac de ex românii și rromii natii mai jegoase că acestea pe unde te duci nu ai sa vezi