| anonim_4396 a întrebat:

Practic ce se intampla in creierul nostru cand moare cineva drag? Suferinta de ce hormoni e cauzata? Plansul? De ce suferim?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nivelul neurotransmitatorilor se ridica la recomandarea medicului daca e o depresie, cu antidepresive sau ce recomanda el, si daca considera el ca e cazul.
Alea care urca nivelul de serotonina, alea care urca dopamina, noradrenalina, opioidele urca endorfinele, ele sunt pentru dureri dar unii medici din SUA mai dau in doze f mici si pentru depresie. Deci sunt pe clase si uracatoarele astea de neurotransmitatori.

Serotonina nu creste probabilitatea suicidului ci invers, nivelul scazut al ei provoaca depresie, suferinta depaseste limita suportabila si de acolo apare dorinta de suicid.

La un om sanatos, orice ar fi, suferinta nu sare de o anumita limita pe care organismul o poate suporta. Si asa NU apare dorinta de suicid, pentru ca poti trece peste, se diminueaza in timp si iti revii.
In depresie cum suferinta sare mult de suportabilitate, e normal ca vrei sa scapi de ceva insuportabil nu? Si atunci vrei sa mori ca sa scapi. Asta e explicatia pe care sincer nu am gasit-o pe undeva, trebuia dedusa dupa fapte.

Serotonina urca tonusul, cheful de una si alta uneori, confortul ala general, esti multumit cu chestii marunte, ia anxietatea, fricile in exces, gandurile negre, da optimism, stima de sine, incredere in sine, scade pofta de dulciuri si mancare peste normal.
Dopamina se ocupa cu motivatia, dorinta, creativitatea, imaginatia, cheful de aia si ailalta, mai da si energie, mai scade pofta de mancare.
Noradrenalina cu energie, atentie, concentrare (aia cu ADHD de aia au atentia praf, nivelul de noradr e scazut in cortexul prefrontal, dar si niv dopaminei).
Endorfinele cu stare de confort, gen serotonina, doar ca nu urca tonusul, si e mult mai pericol sa urce astea decat serotonina, dar cine are depresii endorfinice, nu au de ales.

Asta e in mare, sigur ca mecanismele sunt mult mai complexe, se leaga aia de ailalta, dar asa in mare cam asa e.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca pica drastic nivelul de serotonina si endorfine, e o asociere, cand se intampla x chestie pica mai mult sau mai putin in functie de gravitatea pierderii. Altfel nu ai mai suferi deloc daca nivelele alea nu pica deloc. O sa zici asta e si gata. De aia eu am corectat picajul dar sigur nu 100 % si eram cat de cat in regula. Ca nu fapta directa face sa te doara, ci consecintele faptei asupra chimiei creierului.

Asa cum e si la indragosteala. Acolo pica mai tare! Ca daca din 100 insi carorora le moare cineva nu se suicideaza, sufera ce sufera si in maxim 6 luni trece (Deca nu trece se considera deja depresie de tratat), dar la indragostiti de multe ori se intampla sa se sinucida.
Ptr simplu fapt ca chimia pica mai tare ca la decese si suferinta devine de nesuportat! E prea mare durerea.

Sper ca ti-am explicat, daca ai intrebari pune.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cum poti ridica nivelul lor?

| Bizon95 a răspuns:

Tu incerci sa folosesti chestii de neurologie (hormoni, alte explicatii pur fizice/fiziologice) in psihiatrie (boli mentale si NUMAI mentale, care nu au deloc explicatii fizice/fiziologice)

e vorba de, depresie pur si simplu
https://ro.wikipedia.org/wiki/Depresie

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Pai depresia e data de picajul neurotransmitatorilor din creier, se stie asta, nu hormoni. Adica e asa cum am explicat, se probeaza oricand.
Tocmai ca are explicatie.
De aia se stie ce antidepresivele din clasa SSRI fac ca sa fie mai multa serotonina in sinapse, altele fac ca dopamina sa fie asa, noradrenalina.

Nu e vorba de ce e in corp insa, asta da! E vb doar la nivel de sinapse in creier.
Adica nu are treaba serotonina din sange cu aia din sinapse, nu are treaba cu depresia, asta s-a mai zis.
Dar de exemplu si low FT4 adica hormon tiroidian poate fi o cauza a depresiei, si asta se stie si medicii mai dau euthyrox pentru asta.
Dar asta mai rar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

De ce creste serotina sansa de siucidere?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Atat de multe lucruri stii

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Na, trebuie sa stiu ce si cum in lumea in care traiesc, ca in functie de asta stim ce avem de facut ca sa ne fie bine in viata. Stim sa gestionam, stim ce sa facem, altfel? Ne miram si repetam aceleasi greseli ca tot nu stim adevarul, iar de multe ori medicii, psihologii nu zic ce trebuie.

De ex daca stii ca femeia vrea baieti mai rai si stii si de ce (mai ales de ce, ca daca stii de ce, o sa stii ca toate sunt la fel, nu unele), stii ca sa nu te astepti ca daca esti om prea bun, o sa fi apreciat de una, si stii ce ai de facut. Dar se spune asta? Nu se spune nici ca vor baieti mai rai, damite si de ce, ca sa priceapa omu.
Si n exemple.

M-a parasit iubirea si mor de durere sa zicem! Dar de ce altii in acelasi context nu sufera asa tare, sau sufera si mai tare ca mine?! Si asa iti dai seama daca e normal sa suferi asa la intensitatea x.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nivelul neurotransmitatorilor se ridica la recomandarea medicului daca e o depresie, cu antidepresive sau ce recomanda el, si daca considera el ca e cazul.
Alea care urca nivelul de serotonina, alea care urca dopamina, noradrenalina, opioidele urca endorfinele, ele sunt pentru dureri dar unii medici din SUA mai dau in doze f mici si pentru depresie. Deci sunt pe clase si uracatoarele astea de neurotransmitatori.

Serotonina nu creste probabilitatea suicidului ci invers, nivelul scazut al ei provoaca depresie, suferinta depaseste limita suportabila si de acolo apare dorinta de suicid.

La un om sanatos, orice ar fi, suferinta nu sare de o anumita limita pe care organismul o poate suporta. Si asa NU apare dorinta de suicid, pentru ca poti trece peste, se diminueaza in timp si iti revii.
In depresie cum suferinta sare mult de suportabilitate, e normal ca vrei sa scapi de ceva insuportabil nu? Si atunci vrei sa mori ca sa scapi. Asta e explicatia pe care sincer nu am gasit-o pe undeva, trebuia dedusa dupa fapte.

Serotonina urca tonusul, cheful de una si alta uneori, confortul ala general, esti multumit cu chestii marunte, ia anxietatea, fricile in exces, gandurile negre, da optimism, stima de sine, incredere in sine, scade pofta de dulciuri si mancare peste normal.
Dopamina se ocupa cu motivatia, dorinta, creativitatea, imaginatia, cheful de aia si ailalta, mai da si energie, mai scade pofta de mancare.
Noradrenalina cu energie, atentie, concentrare (aia cu ADHD de aia au atentia praf, nivelul de noradr e scazut in cortexul prefrontal, dar si niv dopaminei).
Endorfinele cu stare de confort, gen serotonina, doar ca nu urca tonusul, si e mult mai pericol sa urce astea decat serotonina, dar cine are depresii endorfinice, nu au de ales.

Asta e in mare, sigur ca mecanismele sunt mult mai complexe, se leaga aia de ailalta, dar asa in mare cam asa e.