| anonim_4396 a întrebat:

Presupunand ca exista reincarnarea...de ce credeti ca nu ne amintim vietile anterioare?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Logic gandind, stii ce ar insemna daca ne-am aminti vietiile anterioare? Nu ne-am mai gasi niciodata, am cauta fantoma trecutului, toate durereile anterioare ar fi actualizate.Practic nu ai trai, ai fi un viu cu amintirile unui mort

Elianna
| Elianna a răspuns:

Presupun ca din cauza ca trebuie sa ne traim viata actuala fara greselile trecutului! Cu toate, ca uneori avem flash-uri de memorie cu ceva care am trait deja! Si ce-ar fi in capul nostru daca ne reincarnam de zeci de ori, uneori intr-un caine, alteori intr-un om, alteori intr-o floare...Ca un computer, memoria trebuie golita ca sa aiba loc alta! Ca altfel ar trebui sa avem capul din ce in ce mai mare! Ca sa incapa totul! Este un raspuns la o intrebare SF!

| clauss a răspuns:

Eu cred in reincarnare si cred ca in alta viata am fost o pasare, imi place inaltimea, imi place sa zbor cu avionul, nu stiu daca are legatura

| anamaria91 a răspuns:

Multe lucruri ce ne inconjoara ne fac oarecum legatura cu vieti anterioare. Visele mai ales. Daca am sti tot ce a fost atunci candva, chiar ar fi iadul pe pamant.
Pe langa asta, omul e o fiinta influentabila. Ar fi foarte greu sa se directioneze spre ceva anume stiind ca atunci candva a fost altceva. Intr-o viata omul face nenumarate greseli. Pe unele poate le regreta. Sa traiesti cu regret o viata e groaznic. Dupa 5 vieti poate ai ajunge sa te temi sa faci o miscare sa nu faci cumva o greseala pe care sa o regreti. Ai fi traumatizat din nasterelaughing.
Ca sa poti afla cate ceva despre viata anterioara, urmareste indiciile din viata. Analizeaza ce te inconjoara, ce iti place, tot.

Clauss... daca acum iti plac inaltimile, nu e neaparat sa iti fi placut si in trecut. Ba din contra. Mai posibil e sa iti fi fost frica de inaltime.

Incarnarea este ca o noua sansa pentru sufletul omului. Pentru a-si repara greselile pentru a ajunge acolo sus pe norisor.
Sunt multe de spus pe tema asta... este un subiect foarte controversat.

| OanaVlad a răspuns:

Hmmm nu prea stiu dar e o intrebare interesanta... caut un raspuns chiar acumwinking e cam complicat raspunsul gasit... scuze

| Sapphire a răspuns:

Dar de unde stii tu ca nu ne amintim? Nu ti s-a intamplat niciodata sa intalnesti o persoana pentru prima oara in viata ta, dar cu toate astea sa simti ca o cunosti de o viata intreaga? Sau imaginea acelei persoane nu ti se parea familiara?
Dupa parerea mea, orice e posibil. happy

| Xena20 a răspuns:

Eu cred că nu ne amintim pentru că ne-ar face rău, am înnebuni sa ne amintim tot din toate viețile anterioare, toate traumele etc. Cred că e mai bine pentru noi sa o luam de la 0 când ne naștem, sa uitam tot. Plus că e o viață de atunci, e greu sa îți aduci aminte prea bine și ce s-a întâmplat acum 20 de ani sau când erai copil dar acum 100-500 de ani.

| Xena20 a răspuns:

Plus că s-ar putea perpetua răul în continuare, uite, de exemplu, ce ai face dacă ți-ai aduce aminte că un prieten din viața asta te-a omorât în viata trecuta? Nu ai fi tentat sa te răzbuni, sa îl omori? Așa poate e mai bine că nu știi. Și poate că persoana care ți-a făcut rău în alta viață acum te ajuta ca sa repare greșeala.