| Alexandru58 a întrebat:

Prietena mea mi-a mărturisit că vorbește destul de des cu un anumit tip. M-a rugat să nu mă supăr spunându-mi că mă iubește și că cu respectivul vorbește din plăcere și pentru că îi place să primească atenție și din partea altor persoane decât a mea.
Am fost cât de cât ok cu asta până să-mi spună că multe din mesajele lor au tentă sexuală și că i-a trimis câteva poze aproape goală. În momentul ăla am simțit că explodez de furie și dezamăgire și am plecat. De atunci mă tot caută și îmi spune că doar vorbește cu el, că nu se implică sentimental în treaba aia, că mă iubește, că nu vrea să ne certăm, că de ce am reacția asta că doar a fost sinceră și nu mi-a ascuns și tot felul de prostii.
Și acum stau și mă întreb: oare eu greșesc că nu îi dau libertatea pe care o vrea sau ea e cea căreia nu îi pasă de ce simt eu?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Nu e nevoie să reflectezi la nimic. Trebuia să râzi când ai auzit ce a zis și s-o zbori. Nu e necesar să te gândești serios la asta, nu ai la ce și de ce. E penibil, amuzant și stupid.
Sau dacă vrei, poți continua să fii cu ea doar cât să faci sex și să vorbești cu ea cand nu ai ce face.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fiecare simte să se raporteze diferit la sexul opus. În momentul de față ea simte să experimenteze și cu altcineva. E alegerea ei și e corectă. La fel de corectă e și reacția ta, oricare ar fi ea. Dar care nu are nici o legătură directă cu cine este ea ca om și decizia ei. Fie să înțelegi situația și să o accepți. Fie să refuzi continuarea relației. Apreciez deschiderea ei față de tine, e un lucru de mare caracter. Dacă te-a mințit sau nu în legătură cu faptul că nu au ajuns intimi și fizic nu pot ști și nici tu. E o provocare, o minge la fileu din partea vieții. Omul nu e făcut să fie monogam. Cel puțin nu toată viața. Nu că nu se poate, dar e o limitare. Fiecare interacțiune umană aduce cu ea o schimbare a viziunii asupra vieții, asupra ideii de relație. Poți să accepți faptul că ea acum vede altfel lucrurile. În cazul ăsta tu poți continua să nu vrei să relaționezi intim cu alte femei sau te poate încuraja asta să fii sincer cu tine dacă ți-a plăcut vreo altă fată de când vorbești cu ea și să încerci să vă apropiați. Doar dacă prietena ta actuală e isterică în această a doua eventualitate în care și tu oferi timp și energie unei alte fete e cazul să rupeți relația, pentru că înseamnă că e ipocrită. O relație autentică înseamnă autenticitate și comunicare, ceea ce ea pare să fi făcut. Dar mai înseamnă și consens, adică mai trebuie să pui și tu jumătatea în care ești de acord cu cine este ea acum ca întreg, adică și partea în care vrea să se vadă și cu alți bărbați. Dacă tu nu ești de acord relația, logic, nu mai are sens, a murit. Dar fii sincer cu tine. Chiar crezi în ideea de monogamie sau ai rămas cu ea doar pentru că e promovată masiv de mult timp, mai ales de religie. Nu te-ai simțit niciodată atras de altă femeie când ai avut o parteneră, nu te-ai gândit măcar mai mult decât o secundă că ai vrea să faci ceva cu ea sau măcar să o cunoști mai bine? Ca să iei cu adevărat o decizie trebuie să contrabalansezi imensul vraf de informație pro monogamie cu cea pro poligamie, poliamor. Studiază complet, luptă cu convingerile tale. Citește chestii precum Sperm Wars, discutii Ted Talks și tot felul de alte chestii de genul. Doar așa poți lua o decizie în adevăratul sens al cuvântului. Altfel ești doar un muppet al societății.

| Alexandru58 explică (pentru Bacemi):

Ce treabă ar avea asta cu ideea de monogamie? E vorba strict de respectul pe care ea nu-l are față de mine. Avem o relație de suficient de mult timp. Eu, în momentul în care am intrat în această relație, am redus din numărul conversaților cu alte fete și asta pentru că o iubesc și îmi oferea tot ce aveam nevoie. Eu nu am simțit niciodată dorința să fac ceea ce face ea acum și consider că nici un om normal care iubește, n-ar face lucrurile astea. Nu i-am interzis vreodată să nu vorbească sau să iasă cu alți tipi, dar eram ok să o facă amical, nu ca în cazul de față, să îi dea poze și să îi spună cum o face ăla să se excite. De ce mai stă cu mine dacă un altul o face fericită? Nu știu cât de deschis ești tu într-o relație, dar eu nu sunt de acord cu astfel de lucruri. În momentul în care vezi că ți se întâmpla asta și n-ai nimic de obiectat, înseamnă că nu-ți pasă. Cu cât cunosc mai multe tipe, cu atât îmi dau seama că e foarte greu să mai găsești oameni care să știe să iubească. Nu știu ce o să fac în privința ei, mai ales că nu e dispusă să înceteze să îi vorbească. Am nevoie să îmi pun ordine în gânduri, ceea ce nu pot face momentan pentru că încă sunt într-o stare oribilă.

| Bacemi a răspuns (pentru Alexandru58):

Omule tu nu înțelegi că femeia asta nu îți datorează nimic? Realitatea, natura nu funcționează pe un principiu al datoriei, al reciprocității? Este și atât. Dacă ea simte să facă chestia aia așa simte ea. Tu poți reacționa cum vrei dar nu ai nici un drept să o desconsideri. E irelevant ce ai simțit tu până acum. Aia e experiența ta. Ai urmat ce ți-a spus feelingul. Asta face și ea, doar că e diferit față de la tine. Fiecare are experiența lui. Dacă nu ești de acord rupe relația. La ce ne-ai mai întrebat pe noi? Faptul că zici că ai nevoie de timp înseamnă clar faptul că în inconștient știi că de fapt nu ai voie să o judeci. Doar să iei o decizie. Albă sau neagră. E a ta și e corectă orice ai face.

| Bondarel99 a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc normala treaba asta. Adica trebuie sa il respecti pe cel cu care esti intr-o relatie, de ce nu poate sa vorbeasca cu tine asa cu vorbeste cu el, de ce are nevoie de el?
Nu te supara ca zic asta, dar trebuie sa fie fraiera sa creada ca tipul ala vrea doar sa vorbeasca cu ea si atat, ca prieteni, el are un scop bine definit si ea nu face decat sa intre in jocul lui. Nu stiu ce vrea sa iti demonstreze cu asta, dar ai putea sa ii spui ca daca continua asa o sa ajunga sa te insele si ai merita si tu putin respect din partea ei.
Dar si tu ar trebui sa oferi ceea ce ceri, adica poate si ea e deranjata de faptul ca vorbesti cu alte fete, astfel de lucruri dor, ar trebui sa vorbiti si sa cadeti la o intelegere.

| Drimmero a răspuns:

Nu are respect fata de tine, nu vreau sa te supar,, dar adevarul cel dur este ca tipa e una usuratica care se duce dupa cum bate vantul.

Dar nu dispera,, exista si fete splendide pe lumea asta, trebuie doar sa le gasesti.

| GoldenZenith a răspuns:

Doamne ferește! Fata aia nu este întreagă la minte. Dragul meu, tu nu ai vina, ea e singura care greșește aici. Alea cu "nu se implica" sunt baliverne. Las-o! Nu este de tine.

| Alexandru58 explică (pentru GoldenZenith):

Oarecum o cred că nu se implică pentru că e foarte sinceră și deschisă cu mine. Dar nu pot să am certitudinea că, conversând atât de mult cu el, la un moment dat nu o să se implice și sentimental. Și în plus, greșesc eu că o pun să aleagă între noi doi? Ea mi-a zis că e urât și că nu am de ce să o pun să facă asta și că nu o să facă nici o alegere. Cum poate un om care admite că iubește să nu poată alege între tine și un străin?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Alexandru58):

De ce ar mai avea nevoie de o alta prezenta masculina? Mai ales că zice că e urat. Serios acum. și pozele alea, Doamne ferește! Eu cred că ești cam permisiv și se cam joaca puțin cu tine. Azi e unu' urâțel, mai altul' frumușel și tot așa. unde o sa ajungi? Să îți împarti iubita cu fel și fel de tipi, pentru că știe că tu ii accepți așa ceva. Nu ii mai cauta scuze și pretexte. Asta este bătaie de joc. Eu sunt fata, știu ce zic. happy

| PersonajFictiv a răspuns:

Unde vorbeste cu acel tip? Doar pe skype, whatsapp sau si se vad?

| PersonajFictiv a răspuns:

Tu esti din acelasi oras cu ea iar el e din alt oras sau din acelasi oras?
Da mai multe detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele nu sunt ca baietii. Baietii sunt destul de neam prosti sa faca sex cu una si sa uita de ea a 2 zi, dar la fete nu e asa. Prostia cu " nu ma implic sentimental " cred ca nici ea nu o crede, daramite tu. E clar ca nu esti destul pentru ea si vrea mai mult. Soarta. Nu ai ce sa ii faci.