| Mosotti a întrebat:

Prin 2013 s-au vizitat aresturile din tara alea de la sectiile de politie, la Cluj situatia era ca in camere mirosea a igrasie, erau saltelele care miroseau la fel si mirosea a urina!
Cum draci stateau aia acolo? Adica cum putea un arestat sa stea in camerele alea?!
Cum au functionat pana atunci eu nu inteleg. Ca in 5 minute ori vomiti tot, ori nu stiu ce se intampla.

Voi ce parere aveti? Cum au putut sta aia acolo?

Dupa aia s-au vizitat iar si conditiile erau mai bune, insa tot nu cum ar trebui (zic cei ce au vizitat, cei de la APADOR).
S-a vizitat si ala de la sectia 6 politie din Bucuresti si e cat de cat okey.

La inceput ma miram de ce aia de au vizitat recomanda imbunatatiri masive la aresturi, dar poate au dreptate, ca acolo nu esti inca condamnat si pana atunci, esti declarat nevinovat.

Dar la parnaie sa faci atatea conditii, aia e inadmisibil.

Ce parere aveti de dat conditii din ce ince mai bune la parnaie?
Eu am parere proasta, trebuie sa le ia si drepturile, nu doar libertatea, ca nu e hotel acolo.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e hotel, dar este nevoie să îi izoleze.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai sa ii izoleze dar sa fie pedepsiti, nu sa aiba in camere TV, radio, sa aiba nu stiu cat spatiu, sa aiba nu stiu cate kcal (am auzit ca 2800, pai eu cu 2800 ma ingras sincer 2 Kg pe luna), biblioteca, vizite, vizita intima odata la 1 sau 3 luni, drept de cumparaturi de 400 lei pe saptamana, magazin, pai ce-i asta?

Sunt preturile de 2-3 ori mai mari, dar nu conteaza, ca-s multi cu bani care mananca lux, ii pune in alta camera, ce draci puscarie e asta?

Nu tata, mancare proasta si aia sa fie, fara magazin, fara tv, radio, pusi la munca sa isi plateasca sederea acolo si sa mai dea si la stat ceva. Se taie toate drepturile, acolo nu mai ai bani si nimic.
Asta la fapte grave, viol, crima, pedofilie, talharie cu violenta.
La furturi marunte si altele, doar munca in folosul comunitatii.
La conducere fara permis fara victime, il lasam pe liber doar cu avertisment, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți place mult să scrii. Să mă anunți când publici prima carte.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai si tie iti place mult sa scrii (stii f bine cand unele intrebari ale tale erau mai bogate)! Sa ma anunti si pe mine cand publici si tu prima carte. Nu trebuie sa vb ciob de oala sparta.
Prob e ca pe mine nu ma deranja ca scrii mai mult, dar pe tine da, ciudat, nu?

| timidu89 a răspuns:

Nu e corect sa aibă TV, eu nu am avut în spitale când am fost. Au condiții mai bune ca în spitale. Aia cu viol, crima, pedofilie, sa mance mâncare cum se dădea în armata demult. Sa ii fota în cor, bata, mai carcera. Nu vizite, poate le dau și de fotot? Asa nu au teama de pârnaie viitori infractori, sa lucre din greu ca să merite cazarea și hrana. Ce pl e parnaia de genul? Atât caai stau închiși, deși cred ca ii lasă și la aer des. Sa nu ai tel, cărți sau TV. Eu nu aveam credit pe tel în spital, asa nașpa o fost... Cum nu aveam nici TV sau radio

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Pai exact, ii lasa zilnic la plimbator cate 1-2 ore parca.
La GSR (grad sporit de risc), iesi din camera doar o ora pe zi, restul stau in celula cu alti 3 detinuti, adica cu mandate mari, dar si aia au drept de TV in camera si de cumparaturi chiar daca merg cu mascatii dupa ei unde merg.
La inchisi e la fel dar mai relaxat, la semideschis si deschis se plimba cam pe unde vor prin sectie.

Si sa vezi la aia cu mandate mari ce frumoasa e camera, zugravita, pusa la punct, ei au facut asta insa personal.

Si da, la spital e mai mizerie ca dincolo. Bine, plus e ca la spital poti sa-ti iei de mancare de unde vrei la pret normal si nu doar odata pe saptamana.

Aaaa, am uitat, mai nou cei de la deschis si semideschis au voie pana la 30 de zile pe an concediu, e noua treaba, deci au voie acasa.
Ce e ma asta? Concediu, aaoleu, ce i-as bate zilnic de 3 ori pe zi pe cei cu fapte urate.

Marius Csampar, 5 crime cu premeditare intre decembrie 1993 si aprilie 1997, condamnare pe viata, facut 20 de ani, amanat de comisie 3 ani, eliberat dupa 23 ani in Mai 2020 la 46 de ani, pai cum ma?

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

În concedii mai fac un viol sau cine știe ce. La noi e mafie mare, dacă ești cineva și sa fie dovezi clare faci un an sau 2-3 și gata. Fata de cei fără pile sau mai știu eu ce, care iau 15 sau 20 ani. Dacă nu condamnare la moarte cu scaunul electric. Asa hai sa violam copii și femei cu toții, dacă nu îți fac mare lucru. Ba chiar poți scăpa basma curata. O mai fost de ii elibera parca la noi, și au comis-o din nou. Ceva grațiere sau pentru bună purtare? Nu mai țin minte. Unul ce stătea internat la spital de psihiatrie, manca cu porția, stătea în carcera, cum vezi în filme. Și ăștia parnaiasii o duc bine mersi? E bine sa nu ai copii, mai ales fete în ziua de azi. E ca în jungla, nu e siguranță deloc în România.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Pai stai asa, a fost eliberat unu din greseala si a violat 11 femei pana l-a prins iar, ieri in ziar am citit! A fost eliberat din arestul central al capitalei.
Daca esti cineva poti sa nu faci deloc parnaie, stii cum se zice, nu esti smecher la puscarie, ca smecherii stau afara.
Ptr ca procurorul prezinta dovezile, daca ala zice ca nu-s dovezi, gata, judecatorul nu are ce face.

Iar aia care-s cineva care se mai duc la parnaie o duc lux acolo, ca sa nu mai zic ca au ajuns acolo tot ca cineva care e un cineva mai mare, a avut interesul ca ala sa intre acolo.
Si daca intra, face 65 % din pedeapsa daca are condamnare pana in 10 ani, si 75 % cu condamnare de peste 10 ani.
Adica eliberare conditonata pentru buna purtare.
Daca ai 1, 5 ani, faci un an.

La psihiatrie se sta la inchisi cum zici tu daca delireaza si e periculos.
Bine ca nu am fata, ca daca doamne fereste o viola unu, il chinuiam pe ala si ii taiam scula, nu-l omoram, si ajungeam si eu la puscarie din pacate.
Sau trebuia sa ma abtin dar sa am asa o putere de abtinere mare, sa nu ajung la puscarie sa las fata fara tata.

Nici in Germania nu esti in siguranta, pedepsele-s f blande, mai blande ca la noi, in SUA e jale.
Era unu care si-a omorat copiii cei doi intr-un fel urat, si i-a dat 6 ani, nu stiu de ce, dar nu era nebun.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Mda, ce Becaliotii or facut parnaie pe bune sau Borcea? Nastase sau Dragnea nici asa laughing Eu sau tu de furam ceva minor ca ne dau astia vreo 10 ani de parnaie tongue Nu mai zic de un viol sau ceva mai grav rolling on the floor Parnaie 15-20 ani fara eliberare conditionata. Pao aoa e p[roblema, ca sunt pericol public cand scapa in concediu, crezi ca lor le pasa ca mai stau inchisi inca cativa ani? Daca au o anumita placere o comit ori de cate ori au ocazia in viata. Nu ai auzit de aia 2 minori ce au violat pe una? Aia femeie in toata firea cum nu o putut sa se opuna? Erau 2 rahati de copii, unul avea 15 ani. Nu mai stiu din ce oras erau

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Becali a intrat acolo mai mult simbolic, a facut ce nu trebuie si s-a pus cu mai mari smecheri ca el, asta a fost un avertisment, i s-a luat destul din avere si a iesit.
Dar daca..continua, ajungea detinu de drept comun in conditiile alea.

Borcea nu stiu, ala nici nu stiu daca trebuia sa fie inchis pentru figurile cu meciurile sau ce facu el pe acolo.

Pai rahatii aia de copii vor lua parnaie, ca peste 13 ani raspunzi penal, sa vedem ce si cum.
De ex unu de 14 ani jumate a omorat doi oameni si a luat 15 ani pentru ca era minor, din care face 10.
Deci rasu lumii ma, pentru 2 crime dai 15 ani? Pardon, 10.

Daca tu furi sau eu asa ceva mai minor, iei intre 1 si 3 ani.