| chiftelutacrocanta a întrebat:

Privesc uneori viata printr-un vizor de ghinion:Oriunde ma duc,dau numai de ghinion, si nu stiu daca e ghinion.De exemplu,ma duc la magazin si e inchis,imi zic:Ghinion! Ma duc apoi in casa si nu merge curentu,imi zic ghinion! Dar oare e ghinion sau sunt doar intamplari pe care eu le asociez cu ghinionul? De multe ori mi se intampla lucruri si mai rele si nu zic ca sunt ghinionist, care e treaba cu ghinionul? El vine din interior?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu exista ghinion. Pur si simplu se întâmplă. Întâmplările și evenimentele neprevăzute ii ajung pe toți. Nu te mai gândi și privește ca pe un lucru normal. Magazinul a fost închis nu numai pentru tine, sau curentul s-a luat și la alți oameni. Această nu inseamna ca toti sunt ghinionisti, sunt doar întâmplări.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu cred ca unele lucruri ni le atragem. Universul e guvernat de niste legi nescrise printre care si aceasta, a atractiei. Gandurile noastre sunt ca un magnet ce atrage din mediul inconjurator alte ganduri similare. De exemplu daca iti tot repeti ca oameni nu te plac, ca nu ai prieteni... aia se va intampla. Cu atitudinea aia negativa, mereu incordata si circumspecta vei tine oamenii la distanta. Daca tu sustii ca nu poti atunci chiar nu poti! Repetand in schimb ca esti o persoana simpatica pe care oamenii o vor in preajma lor, sa stii ca situatia se va schimba incet dar sigur. E o chestie de perceptie, de atitudine. Daca tu gandesti vesnic negativ cum crezi ca ti se vor intampla vreodata lucruri pozitive? Schimba te inainte pe tine daca vrei sa i schimbi pe ceilalti e o vorba inteleapta. Citeste mai mult despre asta ca sa te convingi.