Întrebare recomandată | MaDeclarFan a întrebat:

Pro sau contra gradinilor zoologice?

122 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Contra chinului animalelor, în special spre divertismentul omului (o aroganţă nesimţită). Iar în grădinile zoologice tipice se ştie cam în ce fel de condiţii sunt ţinute animalele. E dureros să le priveşti şi să vezi cum îi secăm de fericire şi viaţă.

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Adevarat.

Dar cel putin in vest, o buna parte din animalele prezente in gradini zoologice se nasc in captivitate, fara sa se poate astfel descurca in salbaticie, fara sa stie sa vaneze.
De asemenea acolo ajung animale ranite, sau animale luate la proprietari care le detineau ilegal.
*cum a fost la noi ferma aceaia de lei ...acum 2 luni parca *
Plus ca acele animale au hrana din belsug, o durata de viata mai mare...

Sunt si aspecte pozitive.
Doar ca este o diferenta de la pamant la cer intre ce exista in Romania si ce exista in afara.
SI din punct de vedere al constructiei acelor gradini...si din punct de vedere al respectului fata de acele animale.

| NOname a răspuns (pentru Apache):

Aşa e.

| positivity a răspuns:

Contra!
Consider că animalele trebuie tratate cu respect, nu trebuie ținute într-o cușcă pentru a fi văzute!

| mona a răspuns:

Pro

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Din acelasi motiv ca Biaηca?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Da

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Atunci as vrea sa iti adresez aceeasi intrebare: animal preferat = animal iubit?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Animal preferat-tigru [daca nu exista zoo vedeam tigru doar la tv]

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Deci tu iubesti tigrii in sensul in care ai vrea sa le fie mereu bine sau doar iti plac, precum iti place un film?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

As vrea sa le fie bine...

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Bun,iar tu crezi ca le e bine daca sunt inchisi in niste custi?

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Daca au spatiu mare si facut ca intr-o rezervatie asa incat sa se simta ca,, acasa,, nu cred ca le merge asa rau

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Deci tu ai putea sa traiesti toata viata intr-o vila imensa singura sau alaturi de 2-3 persoane...Ok

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Eu nu sunt animal, nu pot sa ma compar cu un tigru sau ori alt animal, daca esti contra animalelor inchise la zoo...eu nu pot sa iti rezolv problema, doar ti-am raspuns la intrebare

| MaDeclarFan explică (pentru mona):

Corect,nu esti un animal, nu te putem compara cu unul.Eu doar incercam sa iti exemplific ca, la fel ca tine si noi toti, si animalele au suflet si merita libertate. Totusi, am uitat ca unii oameni nu au suflet...Imi pare rau ca te afli printre ei

| mona a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Mersi

| fadnox a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Parca ai pus intrebarea cu doua variante de raspuns, tu nu respecti asta desi doar pe tine te interesa treaba, apoi arunci in altii care nu prea raspund cum iti doresti matale si...macar ai ceva raspunsuri

| MaDeclarFan explică (pentru fadnox):

Da,am pus intrebarea pentru ca ma intereseaza cati oameni mai gandesc asemenea mie. Faptul ca ma contrazic cu cei care gandesc diferit nu inseamna ca nu ii respect, inseamna ca imi doresc sa inteleaga de ce gandesc eu asa

| Doηηa a răspuns:

Pro.

| MaDeclarFan explică (pentru Doηηa):

De ce?

| Doηηa a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Pentru ca doar prin prisma gradinilor zoologice pot vedea "face to face" animalele preferate.

| MaDeclarFan explică (pentru Doηηa):

Animal preferat = animal iubit?

| RAMSES123 a răspuns (pentru Doηηa):

Intreb doar:
De ce?

| Alyra a răspuns:

Pro, dar să fie destul spaţiu în ele şi condiţii bune în general pentru animale. puppy dog eyes

| ovidius a răspuns:

Clar ÎMPOTRIVĂ!
Locul animalelor este în sălbăticie.

| TheCritic a răspuns:

Contra... asteptam intrebarea asta de mult timp de la cineva. Iubesc animalele si de-asta vreau sa le vad libere. Am acasa o multime de animale si le tin doar pentru ca fie le-am salvat viata, fie ca le-am primit cadou, insa stiu ca la mine acasa au suficient spatiu si conditii excelente. Numai bine!

| Diiiia a răspuns:

Contra!

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Absolut, 100% contra.
Indiferent cât mi-ar plăcea un animal nu sunt de acord cu privarea lui de libertate.
Dacă noi le lăsăm în pace, ne lasă şi ele, aşa că de ce să nu le lăsăm să trăiască libere?
Tu eşti pro sau contra?
Numai bine!

| JoeTPU a răspuns:

Eu as zice pro, pentru ca avem ocazia sa vedem animale superbe, pe care nu le putem vedea zilnic.(leu, elefant etc.)

| MaDeclarFan explică (pentru JoeTPU):

De aceea sa inventat televizorul - vedem mai mult decat in detaliu viata animalelor, la ce ne foloseste sa le vedem si inchise in custi, depresive si nemultumite?

| DenisIonut01 a răspuns:

Pro,daca as zice contra din cauza ca stau animalele inchise si sa imi fie mila de ele, atunci unde mai apuc sa vad in realitate un leu sau un tigru?

| SuneteDeChitara a răspuns:

Contra.

| AndreeaEma a răspuns:

Contra! Animalele ar trebui sa fie libere, in natura, nu in custi expuse!
Te pup kiss

| SaveTheNature a răspuns:

Contra -clar. Ce-mi trebuie mie sa vad leu sau tigru. Vad destui porci, magari, vaci, oi, capre etc etc.
Gradinile zoologice miros ingrozitor. Animalele alea arata naspa. depresive. si tot asa.
Eu as baga unul care e pro intro cusca dinaia si l-as tine acolo macar 2 ani. Si i-as arunca din cand in cand niste cartofi pai, niste mustar si eventual o shaorma cu de toate.
Banii frate -aia fac totul - pentru bani oamenii sunt in stare sa-mi manance c.a.c.a.t.u.l in fiecare zi.

| Overom a răspuns:

Gradinile Zoologice ar trebui interzise, IN SPECIAL IN ROMANIA IN CONDITIILE DE RAHAT in care animalul sta intr-o cusca de 2 pe 2 este stresat, nervos, speriat, e ca si cum ai tine un om intr-o singura camera iar lumea sa se uite pe geam la tine, cu toate ca se uita la tine, nu iti aude nevoile la fel si animalele, trebuie eliberate si lasa-te in habitatul lor naturat ca natura sa isi faca treaba, macar in alte tari la capitolul gradina zoo stau mai bine la capitoll asta, le face viata exact ca in jungla sau depinde de animal de unde este adus. chiar si asa..animalul trebuie eliberat ( cel salbatic ).

| Classy a răspuns:

Contra! Bietele animale tinute inchise si uneori batute merita sa fie trimise in habitatul lor natural.

| RubikSD a răspuns:

PRO, cat timp animalele sunt ingrijite bine si nu sunt tinute in custi prea mici cu mancare prea putina.

| OmNom a răspuns:

Contra chiar daca atunci cand eram mica imi placea la nebunie sa merg la gradina zoologica acum am realizat ca acele animale nu sunt in largul lor stiu ca doar cu aceste rezervatii poti vedea si alte animale in afara celor ce au un mediu favorabil in tara noastra dar asa cum sunt in custi nu duc o viata prea buna. Plus ca eu vizitam foarte des Parcul Zoo de pe langa Bucuresti si indrageam acele animale dar cand vedeam cum erau lasate sa se chinuie mi se facea mila de ele am mai vizitat si alte gradin zoologice iar asa am aflat povestea multor animale care mureau din cauza neglijentei si a mizeriei.Asa cum unui caine familiarizat cu oamenii nu ii place galagia si animatia nuci unui animal salbatic nu cred ca ii cade prea bine asa ca eu sunt Contra.

| Azµre a răspuns:

Sunt de acord cu rezervațiile naturale, parcurile imense în care oricum trăiesc tigrii și lei protejați de lege, dar astea sunt cu totul și cu totul altceva nu sunt grădini zoologice.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pro. Desi cred ca ar putea sa imbunatateasca serviciile si conditiile in care sunt tinute animalele. Si in loc sa tina inchis un singur exemplar ar putea sa incerce sa le imperecheze, in special pe cele pe cale de disparitie.

| pietrean a răspuns:

IMPOTRIVA!
As fi de acord,doar ca animalele ranite,cele care nu pot vana singure,adica sa-si asigure singure hrana,ar trebui adapostite in tarcuri,care ar "imita"mediul natural.
Asa cum nici-unui OM, nu i-ar placea sa stea intr-o cusca, intr-un mediu care nu ii este propice, asa nici-un ANIMAL, nu ar trebui sa stea intr-un tarc.

| Rakanishuu a răspuns:

Contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pro si contra. Pro pentru ca unele animale au conditii mult mai bune decat in salbaticie. Contra pentru ca se adapteaza destul de greu in captivitate si plus ca mie mi se pare jenant, sa spunem ca daca as fi o tigroaica, sa se uite la mine, in continuu de parca as fi un extraterestru niste amarati si sa imi faca poze cu blitz.

| MaDeclarFan explică (pentru anonim_4396):

Fiecare animal isi are locul in natura. Pentru cele care intampina probleme, adica cele care se imbolnavesc sau se ranesc, exista centre de reabilitare. Daca omenirea s-ar axa mai mult pe aceste centre decat pe gradini zoologice, oamenii ar putea intra in contact cu animalele ajutandu-le sa isi revina pentru a se reintoarce in mediul lor natural, nu doar privindu-le si aruncand cu mancare in ele. Centrele de reabilitare functioneaza pe baza de voluntari.In loc sa platim un bilet la zoo doar ca sa privim animale inchise, mai bine ne-am implica in creearea institutiilor de genul.Desigur,la noi in tara nu exista animale foarte spectaculoase si, in cazul unui asemenea centru, nu am putea intra in contact cu aceleasi animale pe care le putem privi la zoo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai scump să te duci să vezi ursul Koala în Australia decât să-l vezi la grădina zoologică din orașul tău. Just saying...ca un argument pro.
Dar sunt contra doar atât timp cât animalelor nu li se oferă condiții esențiale pentru a trăi captive. Iar în România e adevărat că noi avem grădini zoologice și în Parlament. Ce ne mai trebuie altele?

| MaDeclarFan explică (pentru anonim_4396):

Iar eu, ca sa contracarez, iti spun ca tehnologia din zilele noastre e foarte avansata si putem foarte usor, din patul nostru confortabil, sa intram pe internet si sa citim/vedem tot ce ne intereseaza despre un anumit animal; sau deschidem televizorul ca si acolo platim o gramada de canale printre care 3-4 doar despre animale si viata lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Și care e farmecul să experimentezi așa ceva digital? Nice try! Fail!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PRO! Sunt foarte bune cand ai chef sa mergi pe undeva in vizita! Sunt interesante pentru copii si nu numai!

| rutanklan a răspuns:

Contra, dar pro animals... adica daca nu mai pot trai libere in salbaticie sa fie ceva rezervatie pentru ele. Dar nu zoo.

| Alexandru98 a răspuns:

Pro

| contαbαndonαt a răspuns:

CONTRA!
Motivele sint cat cat se poate de evidente.

| c0ton a răspuns:

Contra pentru ca animalele stau in custi unde nu le este viata dar daca le libreaza sa le eliberez in locul de provenienta.
Pro doar in cazul animaleleor ranite.

| xFluing a răspuns:

Contra. In locul gradinilor zoologice ar trebui facute niste rezervatii naturale in care animalele sa fie libere pe camp deschis, nu inchise in niste custi.