| SG1995 a întrebat:

Pro sau contra violenței domestice? De ce da, de ce nu.

16 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pe cei pro nu prea ii găsești pe aici, măcar din punctul asta de vedere TPU are cât de cât oameni normali.
Ma uitam zilele trecute peste reportaje din alea vax populi sau cum se numesc, e îngrijorător cum mai ales la țară atât femeile, cât și bărbații vad asta ca pe ceva normal și necesar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Total contra.
Ca să înțelegi, trebuie să încasezi.
Egalitate, nu sclavie.

| SG1995 explică (pentru sadrian46):

E mai mult un sondaj, e colerat cu întrebarea ințială, pentru că am impresia că foarte mulți consideră greșit să îți bați nevasta, dar consideră corect să-ți bați plodu.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

Eu am auzit ieri pe net o glumă.
- Te iuți la fotbal?
- Nu.
- Bei?
- Nu.
A- Apoi cred că nici nu-ți bați nevasta. Mă tu te-ai pocâit?

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei200202 a răspuns (pentru Excalibur09):

Il bati sa l doară ca sa stie ca pe viitor daca mai face tampenii o sa treacă prin acea durere. E o metodă tâmpită aceea de a ti bate copilul ca pe viitor sa nu mai facă probleme, copilul va învăța din frică.
Mai bine încerci sa il faci sa conștientizeze ca lucrurile pe care le-a făcut nu sunt bune mai apoi pe viitor sa si dea seama singur ce e bun si ce nu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Excalibur09):

Totul e relativ. Depinde de caz., sunt si persoane care nu inteleg cu frumosul, nu pot constientiza ce au gresit.
In cazul copiilor consider ca bataia, cand situatia cere trebuie aplicata.
https://youtu.be/ZhL2-hWfE-k?t=99

| GirlOnline81 a răspuns (pentru SG1995):

"., dar considera corect sa-ți bati plodu."

Doar un bolnav psihic folosește bătaia ca metoda de disciplinare a copilului.

| Celcestietot a răspuns:

Contra, pentru a asa ceva nu este moral.

| Andreeush a răspuns:

De ce ar trebui să fie cineva pro?
Clar că nu trebuie să fim de acord cu violența domestică.

| Sofer a răspuns:

Contra. Ce fel de oameni sa fie astia care sa fie de acord.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Contra!
Cine nu se bate de vorba nu se bate nici de bata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra violenţei de orice fel. (se exclude autoapărarea)
Violenţa e doar o soluţie temporară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt pro violență. Contra ta.

Răspuns utilizator avertizat