| chiftelutacrocanta a întrebat:

Propozitia,,a invata" mi se pare falsa.Nu stiu de ce,dar de ce mi se spune sa invat sa fiu curat cand poate mie imi place mizeria? Deci ce trebuie a invat eu in viata,sa ma apar de moarte,asta vor oamenii sa-mi transmita,apara-te de moarte,nu calca acolo ca te lovesti,nu face aia ca o patesti,nu vorbi urat cu oamenii ca te vor scuipat? Invata matematica ca o sa-ti foloseasca in viata sau la banca,invata,invata,invata? Dar de ce ar trebui sa invat ce au invatat si ei si sa nu invat singur pe drumul meu din greseli? Poate mie imi place sa cant,ar trebui sa invat matematica? Poate mie imi place sa inot,ar trebui sa invat sa fiu cinstit cu oamenii? Drumul meu e un drum si drumul altora e alt drum,deci drumul meu seamana cu al lor? Eu vreau sa merg singur in intuneric sa cunosc cine sunt eu, ar trebui sa iau totusi o carte de instructiuni cu lectii de la altii?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si a munci nu este corect din punct de vedere verbal nu? eu muncesc =poftim?

| Notmyaccount a răspuns:

Heeey. Intrebarea ta e destul de filosofica si trebuie sa recunosc ca au fost cateva secvențe pe care nu le-am inteles in totalitate. Stiu, e greu sa fii exceptia de la regula, e greu sa fii diferit si sa convingi oamenii ca ce e diferit de gandirea lor nu e neaparat gresit. Acum, toata lumea are nevoie de indrumare. Nu zice nimeni, ca nu poti ajunge la destinatie, cautand drumul in bezna totala, dar trebuie sa recunoastem ca e mai usor cand ai o mica lumina. Deci, vei reusi sa ajungi unde ti-ai propus si de unul singur, dar daca accepti ajutor, vei ajunge mai usor si mai repede. Daca vrei sa ajungi unde ti-ai propus, trebuie sa faci mici eforturi si sa faci si ceea ce nu iti place.
Poate iti va veni greu dar rezultatul final va fi unul de exceptie.