| anonim_4396 a întrebat:

Psihologul scolii poate sa spuna daca suferi de anxietate sau depresie? Sau este nevoie de un specialist? De la ce varsta pot apărea?

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru/pedopsihiatru sau macar pe medicul de familie! Ei iti pun diagnosticul corect si doar ei își permit să ti prescrie medicatie.

| SG1995 a răspuns:

Depinde nu există o vârsta anume. Și da psiho-pedagogul poate constata asta, dar el nu îți poate recomanda un tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| BadAngel3 a răspuns:

Da.
Psihologul scolii iti poate prezice daca suferi de orice "simptom" al anxietatii sau/si depresiei.
Nu exista o anumita varsta la care sa se dezvolte aceste doua suferinte psihice asupra unei persoane. Se poate dezvolta de la copii pana la adulti.

| gabriielaaa a răspuns:

Da deoarece au specializarea făcută si de asta îs acolo să ajute copii, scolari.