| StrongHeart a întrebat:

Puteti sa imi dati cateva exemple de meserii onorabile? Adica respectate si apreciate de toata lumea si unde nu prea exista coruptie?
Una care imi vine in minte e cea de profesor pentru acestia educa generatii ce vor deveni stalpii societatii in viitor.Voi ce stiti?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Corupție există peste tot. Profesorii sunt vai de mama lor, era o profesie onorabilă cândva, acum oricine poate ajunge în poziția aia, ai văzut cu ce note își iau examenele? I-aș bate cu săpăliga. De profesori universitari nu mai zic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu poți fi titular fără 7 la examen

19 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Doctor, Profesor, IT-ist, Cercetator.

| StrongHeart explică (pentru Emazio):

Ce e onorabil la un IT-ist?

| Sn4k3 a răspuns:

Toate sunt respectabile, doar ca altii ingroapa respectabilitatea asta prin cum profeseaza(de exemplu politicieni, profesori, medici, sunt peste tot oameni de astia). Deci depinde de tine daca o lasi respectabila sau nu si nu trebuie sa o alegi doar ca sa te felicite lumea pe urma, ci pentru ca-ti place.

| Dismally a răspuns:

Corupie exista peste tot. Dintre meserile apreciate de mare parte a populatie ar putea fi: profesor, doctor, militar, pompier.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista meserie onorabila. Adam nu avea nici o meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui îi pasa ce considera altii onorabil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meseria de profesor a ajuns sa fie murdarita de toate leprele, nici nu-ti imaginezi. Conteaza omul mai mult. Uneori poti intalni un om cu o profesie minora dar cu caracter aparte. Daca ai sti ce mizerii de indivizi polueaza invatamantul ti-ai schimba parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-mi pare rau sa-ti spun, dar Romania e tara coruptiei.

| chuckmanson a răspuns:

Doctor, avocat, psiholog, polițist, militar, politician, vânzător la tarabă în piață, lucrător la mc/kfc/starbucks, curățător de canale.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Avocat onorabil? Haha. laughing
Hai sa Zicem procuror.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Lasa avocatul, dar politician? Astia sunt intretinuti de populatie, niste jeguri penale!

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Si cine ii scapa de puscarie la procese?

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Avocatul salveaza si criminalii de exemplu in unele cazuri, nu prea e o meserie 'curata'. Politicienii au relatii si pot fenta procesele chiar si fara avocati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De fapt avocatul iti apara drepturile prevazute de lege, vinovatia ti-o decide judecatorul, nu avocatul, nu procurorul.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca pot scapa de sentinte si fara sa apeleze la avocati avand alte pile mai mari, uita-te la toata brigada PSD unde au toti cazierul curat dar murdar in acelasi timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aiureli

| gogu220 a răspuns:

Este una şi onorabilă şi incoruptibilă dar uite că nu mai ştiu cum se numeşte. Poate mă ajută cineva.

Dar să vă descriu fişa postului în ideea că vă ajută.

Vinerea se termină programul la 12, de Paşte şi de Crăciun mi se dă primă cât trei salarii cumulate, concediul este de 21 de zile plătite pe an, am trei zile libere de ziua mea, mă cheamă Vasile-scu Ion Gheorghe Andrei, Pentru ziua de naştere am o zi liberă şi după, iar lunea începe la 10. Nu se dau bonuri de masă dar dimineaţa avem cafea cu biscuite şi la prânz mergem la bufet.

Sigur se numeşte cumva, şi nu e de parlamentar, că asta e coruptibilă.

PS. Se fac angajări. Doreşte cineva?