| anonim_4396 a întrebat:

Reprimarea sentimentelor, emoțiilor ajuta la ceva?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, te ajuta ca imagine putin. Iti tii sub control reactiile, nu te lasa sa te faci de ras.
Te ajuta sa gandesti fiecare intamplare, apoi sa iei decizii. Cateodata e prea tarziu pentru decizii, daca nu ti-ai spus oful la momentul potrivit, alteori e bine, caci poti gasi o rezolvare, sau o formulare care sa te scoata dintr-un conflict.
Insa in cazul sentimentelor de tristete sau bucurie, nu prea are nici un sens sa te ascunzi. Dar nu toti suntem facuti sa afisam tot ceea ce traim. Unii ascundem tot, si ii studiem pe ceilalti, ca niste vulpi viclene ce suntem laughing

| Emma30555 a răspuns:

Nu. Cred ca riscam sa ne inbolnavim daca facem asta

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Sa stii ca ai dreptate emma, dar ele sunt slabiciuni de care multi profita

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Ar fii ideal sa putem sa ne intarim si sa fim mai puternici, poate in unele situatii reusim.

| Felissa13Eden a răspuns:

E dureros mai mult pentru cei care tin la tine si vad schimbarea asta radicala, iar tu ajungi doar o bucata de carne nesigura si cu sentimente incurcate

| xByte a răspuns:

Din propria experienta, pot spune ca reprimarea sentimentelor/emotiilor aduce mai multe dezavantaje si un singur avantaj (daca vrei sa il consideri avantaj).

Un exemplu de dezavantaj ar fi atunci cand practici aceasta reprimare de mult prea mult timp si incepi sa te urasti pe tine insuti pentru asta, pentru ca nu poti fi sincer fata de cei din jur, si nu poti sa arati ceea ce simti.

Avantajul ar putea consta in faptul ca prin reprimarea sentimentelor poti sa fii singurul ce intelege cu adevarat ceea ce simti, iar in felul asta nu te va mai afecta la fel de tare opinia celorlalti, deoarece ceilalti nu te-ar cunoaste cu adevarat, ei cunoscandu-l si judecandu-l doar pe acel "tu" pe care l-ai prezentat lor.