| RAY a întrebat:

Respingerea sociala duce la ura fata de societate? Cine se simte respins de sexul opus? De societate?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil ca duce, dar cred ca respingerea sociala apare in copilarie mai mult cand nu sti sa gestionezi lucurile, sau cand esti mare si nu sti tu sa te acomodezi sau comporti.
Eu nu ma simt respinsa de societate ci sufocata intr-un mod ciudat.Eu cred ca daca lumea nu s-ar vara pe gatul tau sa te faca omul perfect nu ai mai avea nici o problema.

| Ivanov27 a răspuns:

Intr-adevar, unii oameni ajung in stadiul de a ura societatea dupa ce au fost respinsi de anumite persoane din viata lor si le este mai usor sa se inchida si sa evite contactul cu aceastia. Eu cred ca orice persoana care se simte "respinsa de societate", ar trebui sa-si deschida mintea si sa nu-l mai intereseze depre parerea celor din jur, atata timp cat lui ii place ce face, cum se imbraca, cum se poarta, etc. Nu ar trebui sa cauti aprobarea nimanui de a fi tu insati.