| anonim_4396 a întrebat:

Romani de pretutindeni: Fiti Noii Pasoptisti!

In
Decembrie anul trecut, a demarat la Timisoara o miscare civica a celor care
vor sa transforme Romania intr-o tara in care chiar merita sa traiesti.

Cine sunt acestia? Noii Pasoptisti sunt cu precadere tinerii care au
studiat sau muncit in strainatate dar s-au intors sa traiasca si sa
contribuie la propasirea tarii. Dar nu numai ei, oricine isi doreste ca viata
in Romania sa fie la fel de civilizata ca in orice alt stat european este
invitat sa ni se alature. Nu este vorba de o structura formala, nu exista
sefi sau ierarhii zi de zi, prin ceea ce alegem sa facem, apartinem, sau nu,
grupului Pasoptist care transforma tara.

Cum? Pentru ca Romania sa se transforme este evident necesar sa se
transforme legile, institutiile si politica. Dar nu toti suntem parlamentari
sau oameni politici, si nu toti avem putere asupra celor din jur. Insa cu
totii suntem cetateni si fiecare dintre noi are putere asupra sa. Avem
puterea sa alegem intre a fi luati de val sau a da un exemplu. De a ne
implica in viata civica sau a da din umeri ramanand neputinciosi. In fiecare
zi, in bloc, pe strada, in trafic, sau in institutii avem libertatea de a
alege sa contribuim la o Romanie europeana sau la o tara haotica,
puterea de a ne implica sau a ne victimiza.

Am intitulat miscarea noastra Noii Pasoptisti pentru ca ne inspira acea
mana de oameni (la origine mai putin de 100) care, acum mai bine de un
secol, au putut transforma atat de radical Romania, de la lucruri in
aparenta marunte la cele cu adevarat marete, de la haine la scris, si de la
idei la institutii.

Ce vom face? Vom incerca sa cream acea presiune sociala care produce
schimbarea. De la ridicol la sublim, nu vom lasa pe cineva, spre pilda, sa
arunce gunoiul pe strada fara sa-l atentionam politicos ca a pierdut ceva,
nu vom permite unui functionar public sa ne trateze cu dispret fara sa-i
amintim, cu calm, ca salariul sau vine din buzunarul nostru, nu vom ridica
din umeri cand cineva ne invita sa semnam petitii, etc. Pe scurt: ne vom
implica.

Cu o astfel de misune ne asumam un risc riscul de a fi ridiculizati,
admonestati sau chiar agresati de oameni si refuzati de institutii. Dar este
un pret marunt de platit pentru schimbare. Daca aceste gesturi vin doar de
la cativa dintre noi, ele raman inutile. Dar daca vin de la noi toti,
impreuna, vor produce schimbarea!

Ne insusim vorbele lui Daniel Madalin Raduta, tanarul care a strans aproape
150, 000 E pe internet pentru un transplant care sa-i vindece leucemia. Eu
cred ca nimic nu e imposibil. Trebuie doar sa vrei si sa crezi. Istoria ne
da multe exemple de schimbari radicale; care nu ar fi fost posibile daca
niste oameni nu le-ar fi visat si nu ar fi crezut in ele. Cred deci ca a
schimba lucrurile in Romania nu e imposibil. Da, e foarte greu; nu e chiar
atat de improbabil ca a castiga la loto, dar e o vorba: daca nu joci, ai
sanse ZERO sa castigi.

O fi chiar imposibil sa obligam guvernanantii la transparenta? Sa pot sa intru
pe un site web sa vad cum se cheltuie banii mei, ai contribuabilului? Apoi
sa-i oblig la o mai mare responsabilitate in cheltuirea lor? Pentru mine, ca
individ, e imposibil. Pentru acea parte a societaii care asteapta ca
lucrurile sa se rezolve de la sine sau crede ca n-o sa se rezolve niciodata,
e imposibil.
Pentru noi, cei care visam sa traim intr-o Romanie civilizata, este
posibil.

*Dupa Timisoara si Iasi, Noii Pasoptisti se intalnesc in capitala luni 15
martie, 18:30, la Cafeneaua Pasoptista de la Palatul Ghika. Veniti alaturi
de noi sau, daca sunteti departe, va asteptam sa aduceti cu voi, in Romania,
acest spirit Pasoptist de cate ori va intoarceti acasa.*

Va multumim!
Sandra Pralong si echipa SynergEtica

Sandra Pralong
President
Synergy Communications
________________________

C. P. 22 â€" 134, Calea Victoriei 95-97,
Bucharest, Romania

E-mail: sandra.pralong@synergy.ro
Web: www.synergy.ro

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu am reuşit să accesez site-ul dat, dar consider din ce am citit că este un lucru lăudabil la care ar trebui să aderăm cât mai mulţi.
De prea multă vreme societatea civică cântă mai mult în surdină. Nici o mişcare mai amplă pentru însănătoşirea societăţii româneşti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Site-ul nu merge, nu stiu de ce, dar cauta pe Google cuvinte cheie Romania pozitiva si pe acest site sunt detalii in plus parca in sectiunea Oameni pozitivi