| Meme10Meme a întrebat:

Rusii ne-au facut bine sau rau?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Oricine zice "bine" are o contuzie la cap si trebuie spitalizat

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

L-ai blocat pe Mosotti? Ca are probleme la cap.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Apa e uda? cam asa suna intrebarea. Logic ca au facut mult rau, in primul rand Romania e la destui ani in spate ca dezvoltare chiar si fata de Ungaria care e vecina, sa nu mai vorbim de tarile vestice din Europa. Nu stiu ce bine ar face comunismul care e un regim totalitar, e anti-evolutie si e inuman, a facut si Ceausescu cate ceva prin tara dar nu mai multe decat rele.

| Meme10Meme explică (pentru Drimmero):

Asta zic si eu. Daca nu era comu[s]ismul, am fi beneficiat de planul Marshall spre exemplu.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde pe cine intrebi, perspectiva e subiectiva. Daca ma intrebi pe mine as zice rau.

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Nu este subiectiva, este obiectiva. Trebuie sa fi un idiot ca sa negi tot raul facut de rusi. Ai vazut intrebarea lui Mosotti, nu? laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Meme):

Pespectiva din punct de vedere personal e subiectiva. Am vazut, dar mirosea a momeala ieftina, de asta nu am participat. Dar sunt unii care chiar cred ca ar trebui sa fim cu rusii, ca URSS trrebuia sa reziste si ca ne era mult mai ok daca nu eram in NATO/UE si aveam parteneriat cu ei,

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Dupa ce rusii au omorat sute de mii de romani, sa mai fim prieteni cu ei? Eu zic ca NU. Rusii au deportat 600000 de romani din Basarabia. Rusii au deportat 150000 de soldati romani. Deci, 750000 de vieti distruse. Dupa, au instaurat un regim totalitar nepopoular in Romania care a mai facut alte cateva sute de mii de victime. Mai ales ca in total au fost vreo 1000000 de detinuti politici din cauza acestui regim totalitar. Deci, rusii au facut milioane de victime doar in Romania. Sa nu mai vorbim de faptul ca ne-au furat teritoriile pe nedrept. Inca din 1812 au dovedit asta. Sa nu mai vorbim de faptul ca in 1878 rusii ne-au furat 3 judete desi au zis ca o sa respecte integritatea teritoriala a Romaniei. Dupa, soldatii rusi aproape ca nu au mai vrut sa plece. Cu greu au plecat. Nu inainte sa violeze romance, desigur. Dupa, Bratianu a reclamat furtul comis de rusi la tarile occidentale. Rusii au incercat sa-l asasineze, dar nu au reusit. Si sa nu mai vorbim de tezaur.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Meme):

Din nou, de acord, dar unii au alta parere si asa vad ei situatia. Amintesc ca din s-a facut foame ani frumosi pana in 1989 dar is destui cu ''era mai bine inainte''.

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Nostalgici spalati pe creier ori securisti care chiar traiau mai bine. Dar orice om cu IQ pe plus isi da seama de crimele facute de rusi.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Meme):

De acord, dat stim ca cei cu parerile paralele cu realitatea is cei mai zgomotosilaughing

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

Cica 41% din romani l-ar vota pe Ceausescu, deci...