| Thecurious a întrebat:

„Să câştigi înseamnă să nu-ţi fie teamă că ai să pierzi."
Ce credeti?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa este și la tranzacții la bursă. Teama de eșec te face să iei decizii perdante.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De unde e asta? Ca nu prea are sens si nu este prea logica.

Adica in contextul in care scapi de frica de a pierde, care este una dintre principalele cauze in lume pentru care omul nu isi traieste cu adevarat viata, da, as putea sa zic ca are oarecare legatura.

Dar in rest nu are. Daca eu castig acum un concurs, pentru ca doar m-am inscris la el, inseamna ca nu imi era eama sa pierd? Nu. Nu inseamna mai nimic. Sau daca cineva ar castiga ceva, iar in joc era viata lui, inseamna ca nu ii era teama sa piarda? Te asigur ca ii era foarte teama chiar.

| OldSoul a răspuns:

Era mai mult, "Daca risti, poti sa pierzi, daca nu risti, ai pierdut deja"
E vorba mai mult despre oportunitati, si ca daca mergi la sigur, cel mai probabil iti vei irosi viata.
Fara sa risti nu poti castiga.
Mereu exista posibilitatea de a pierde, iar daca nu te impaci cu ideea ca vei putea pierde, inseamna ca nu meriti sa castigi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s de acord