| anonim_4396 a întrebat:

Sa cautam mereu fericirea si sa evitam suferinta?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Logic ca trebuie sa evitam suferinta si sa cautam fericirea. E de la sine inteles, nici nu trebuia sa mai intrebi.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cautarea fericiri causeaza suferinta nu stiai?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat, de unde ai scos-o? Daca e in relatii da, este adevarat, risti sa fi dezamagit cautand pe cineva ca lumea in care investesti sentimente, adica cautand fericirea cum spui tu.
Dar in alte ramuri nu neaparat, daca vreau sa fiu un programator bun ca asta mi-e fericirea, muncesc si devin, deci depinde de caz. Fericirea nu e neaparat un partener.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ce e fericirea?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Starea aia de bine cand ai tonusul sus, dorinta de una de alta, esti bucuros, ai asa o stare confortabila la general.

| Mosotti a răspuns:

Da, fericirea nu se cauta, apare sau nu in mod natural in functie de factorii de mediu care apar sau nu tot de la sine in functie de capacitati, fizic, inteligenta, sanatate, care astea le ai sau nu le ai din gene.
Singura faza este doar sa stie omu sa isi foloseasca calitatile, ca unii nu stiu, dar asta e altceva, invata apoi.

| Sofer a răspuns:

Nu caut fericirea, las de la sine si depinde de stare ca pot fi fericit ori trist.

| mentholinks a răspuns:

Daca inca cauti fericirea inseamna ca nici macar nu stii ce e aia fericire si de aceea nici nu o gasesti fiindca nu stii ce este.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde ce te face fericit, daca esti Hitler atunci raspunsul e sa omori evrei, daca esti KKK (Ku Klux Klan... GOOGLE IT) atunci e sa omori negrii
etc.