| Doarunaltutilizator a întrebat:

Sa fim sinceri acum.
Carui om de aici ii place sa mearga la FUCKING scoala?
Ce poate sa iti placa la ea?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Nimic.
Scoala te face dobitoc.
E un loc de manipulare in masa.
Alocatia e mita, iar prin conceptul de absenta iti induce un sentiment pe aceeasi lungime de unda ca si inchisoarea.

Scoala distruge pasiunea de cunoastere a omului.E inlocuita cu note, iar elevii invata doar pentru note.Prea putini care nu.
Daca scoala era aceeasi ca in antichitate,cand a avea un sens,nu ca acum,era altceva.

Asta nu inseamna ca nu imi place sa invat.
Citesc,ma documentez, istorie, filosofie, literatura dar toate astea in afara scolii.
Acum nu poti sa ai un viitor fara scoala, desi exista oameni care nu au fost niciodata la scoala(home-schooled) si au ajuns oameni mari.Deci,se poate.
Scoala e tortura pentru copil.
Tortura mentala,esti fortat sa stai cu oameni care nu-ti plac,sa faci ceva ce nu-ti place iar conceptul de "bani",fara de care nu putem sa traim au dus la distrugerea a mii de talente din cauza parintilor idioti care-si trimit copiii la mate-info ca sa faca bani, in loc sa ii duca la un liceu de arte, ca, copilul are un talent innascut la desen.

E subiect complex scoala, as vorbi 3 ore despre ea.
Nu o iau in gluma, ca toata lumea, nu spun ca scoala e nasola cu zambetul pe buze.
E o adevarata catastrofa pentru om.
Te transforma intr-un robot.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Deaad):

Sunt de acord cu tot ce ai spus tu frate iti dau tie dreptate.
Scoala parca e facuta sa te manipuleze oarecum indirect (vorbesc despre scoala din Romania)profesorii de acolo incearca sa ii faca pe elevi sa se intoarca la mentalitatea comunista de acum 27 de ani si sa nu se exprime liber si sa isi spuna punctul de vedere si mai mult incearca sa demoralizeze copii decat sa ii motiveze auzi mereu de la ei nu stiu ce ca de pilda"esti prost tampit nu o sa ajungi la nici o facultate"sau"o sa ajungi la un liceu plin de tigani nu o sa iei nici 3 la exameni" si alte tampenii.
Cat despre majoritatea elevilor de acolo niste hahalele cum am mai spus.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Deaad):

Asa ce sa iti placa la ea.
Scoala in esenta ar trebui sa fie mai buna teoretic dar cum romanii majoritatea dintre ei din invatamant stau prost cu practica asta e.

| Deaad a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si un "bonus" pe care ti-l da scoala e rutina.
Care e la fel de rea ca un parazit care te roade prin interior.
Cate depresii n-am avut din cauza rutinei.
La fel si serviciul,aceleasi obiceiuri,te trezesti mereu la aceeasi ora,te speli, mananci, inveti, pleci pe acelasi drum in fiecare zi, stai 7 ore la scoala, te intorci, te speli, mananci, te culci.

Am dezvoltat o asa scarba pentru scoala.Nu ar trebui, ar trebui sa-mi faca placere, dar si acum peste 2 ore plec, de fiecare data am un gol in stomac si o spaima permanenta.Nu stiu daca am dezvoltat sau nu fobie scolara.

Eu sunt "mai impotriva sistemului".
Absentez prea mult, nu invat de-al dracu de cele mai multe ori, ca sa le demonstrez indoctrinatilor astora ca notele nu inseamna esenta acestei planete.In schimb imi petrec timpul facand ceva ce-mi place:Sa citesc,sa scriu versuri, poezii, proza, sa ascult muzica, sa cant voce si cu chitara etc.
Si pentru asta sunt in stare de corigenta la 4 materii, toate reale si in stare de scaderea notei la purtare din cauza absentelor.

Si nu regret nimic.
Prefer asa decat ca sistemul asta imputit sa ma opreasca din ceea ce imi place cu adevarat sa fac.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Deaad):

Adevarat.
Sa nu renunti nicoodata la ceea ce iti place ca mai tarziu poti avea regrete peste ani si ani.
Urmeaza-ti visul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Partial sunt de acord cu ce ai spus, rar vad raspunsuri gandite la intrebarile de genul.

| cristi202 a răspuns (pentru Deaad):

Vezi ca iti tai craca de sub picioare, tu cu minutele tale. Daca nu era scoala, nu erai in stare sa articulezi nici macar un cuvint aici pe TPU, si te-ai fi uitat, cu toata mintea ta stralucita, la scrisul de pe monitor, la fel de bine ca si o maimuta sau o pisica, sau orice alta fiinta care nu se indeletniceste cu ale scrisului si cititului.
A, vrei sa spui ca invatai tu sa citesti si fara scoala, te invatau acasa. Nu e asa, e statistica treaba. Scrisul si cititul e apanajul celor mai multi dintre oameni abia de cand scoala elementara a devenit obligatorie. Inainte de a fi, cand cei mai multi nu mergeau la scoala, si cititul si scrisul era un har pe care putini il aveau.
Asa ca, nu zi ca scoala te face dobitoc cand tocmai ea te-a invatat sa scrii "scoala te face dobitoc"
Ma mir insa cum de a ajuns raspunsul tau sa fie cistigator...

| Doarunaltutilizator explică (pentru cristi202):

Uite i-am dat funda deoarexe a fost sincer si si-a exprimat pererea.
Fiecare dintre noi a avut experiente total diferite fata de cele pe care le-ai sau le-ai avut si evident ca eu si cu el si probabil si altii avem alte pareri.
DA sunt de acord si cu raspunsul tau si tu ai dreptatea ta dar chiar si asa sistemul asta de cacao trebuie schimbat radical mai ales la invatamantul liceal si nu numai trebuie schimbati si oamenii din invatamant majoritatea profesorilor daca vrem sa fie ceva calumea.

44 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hei, dar tu unde ai invatat sa scrii? In codri veseli? Da-o-ncolo de F... scoala, dar fara ea, nu erai in stare sa pui intrebarea asta pe TPU

| Doarunaltutilizator explică (pentru cristi202):

E adevarat ca ai si dreptatea ta doar in scoala sau la gradinita am invat noi sa scriem si citim e adevarat dar vreau sa spun ca sistemul de invatamant actual de la noi e varza datorita altor oameni din el care sunt cum nu ar trebui sa fie.
Evident ca atunci cand aveam noi vreo 7 8 ani asa cand inca mai mergeam cu parintii de mana la scoala evident ca invatatorii erau mai putini exigenti si intelegeau pe copilul respectiv ca pentru el e mai complicat sa faca adunari sau sa scrie o propozitie corecta si mai trecea asa cu vederea si astea dar acum cand esti prin clasele 7 8 9 sau in clasele mai inaintate zic ca daca nu stii acolo sa faci teorema lui Thales sau ca nu stii nu stiu ce din geometrie sau algebra sau biologie asa e catalogat drept dobitoc si da numai 3 si rareori incepe sa adreseze si injuraturi.

| cristi202 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

OK, iti dau perfecta dreptate, dar atunci fa diferenta intre scoala in sine, si sistemul de invatamint. Una e scoala, alta e sistemul din ea. Una e Romania, alta e sistemul corupt de politicieni care o conduc.

| Doarunaltutilizator explică (pentru cristi202):

Asa e cum spui tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai de aceea deciziile le iau parintii tai, in locul tau, pana la 18 ani, cand devii adult si poti lua singur decizii logice, clare si sanatoase pentru tine.

| LoveSleep a răspuns:

"*** scoala", pe bune?

| RainmakerX a răspuns:

E relativa intrebarea... cateodata imi place, cateodata o detest.
Depinde cine este la catedra.

| anamariarot a răspuns:

Pe cat de naspa ti se pare acum, pe atat de dor o sa iti fie de ea cand o sa o termini happy

| MeForeverAlone a răspuns:

Vrei sa-ti spun eu ce poate să-ti placa? Privelistea pe timp de vara laughing

| Drimmero a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Panorama creata de fete?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu cine a creat-o, sincer.

| Doarunaltutilizator explică (pentru MeForeverAlone):

In alte tari scolile chiar sunt bune si in alte scoli totul e complet altfel pe cand aici ce pretentii poti sa ai de la invatamantul romanesc.

| Drimmero a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Hai sa n-o dam la intors,, se stie ca fetele animeaza atmosfera cand apar in haine care mai de care care sa le arate intr-o lumina buna!

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Chestii din astea de genu rareori se intampla mai ales acum pe timp de iarna si sa fim seriosi.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Drimmero):

Pff, eu prin,, priveliștea pe timp de vară" mă refeream la altceva. Era o fază pe Facebook, cea mai frumoasă priveliște e școala pe timp de vară, adică stă acolo de statuie și nu merge nimeni la școală, toți se distrează.
Mă gândeam să spun și faza cu fetele, că unii merg la școală doar ca să se uite după fundul fetelor, dar am zis nah, să nu se simtă careva ofensat.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

E adevărat ce spui, există școli în alte țări mult mai bune decât ale noastre, dar ceea ce arată în filme nu e totul.
În Coreea de exemplu copiii învață în jur de 14 ore pe zi la școală și dorm foarte puțin, la ei chiar se zice că dacă dormi 4 ore înainte de un examen îl iei iar dacă dormi 5 ore îl pici. Sunt mulți copii care se sinucid pentru că nu fac față programului.
În America dacă nu ai bani să mergi la o școală particulară și mergi la cea de stat ai mari probleme cu copiii de la școală, poți fi bătut, tachinat, înjosit, iar profesorii nu sunt nici eu aurul pământului.
În Japonia și China e cam la fel, iar în celelalte țări cum ar fi Anglia sau Elveția părinții plătesc sume considerabile ca să-și trimită copiii la o școală bună.
Sunt lucruri pe care le știu de la prieteni care locuiesc și fac școală constant acolo, nu aberații.

| Nitroblast a răspuns:

Scoala e pregatirea pentru viata.

Nu iti place, sa nu mai mergi, nu cred ca are nevoie Romania (sau oricine) de unul ca tine care sa comenteze si sa boceasca de la orice si sa fuga de la nimic.

#Generatiaculingurita
#staycalmandfacebook
#uitedeaiaavemtarapecareoavem

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu cred ca școala e un loc foarte fain.Ce poate mai fain decât sa înveți chestii noi, sa îți faci prieteni, și sa treci bucuri de viata lipsita de griji de elev.Acum crezi ca vai ce îmi bat capul cu mate, chimie fizica și alte chestii din astea, le consideri probleme majore, însă mai încolo ai sa regreți ca poate nu te ai bucurat de ele. Evidnet ca trebuie sa ai și puțin voința și ambiție. Poate ești printre persoanele cărora nu le place sa învețe și ar fi mai bine sa se orienteze către o școală profesionala unde poate învață mai puțin și ar lucra mai mult. În orice caz, școală mi se pare esențială și obligatorie.Sincer îmi pare rău de cei care nu apuca sa termine nici 10 clase din cauza unor probleme mai " delicate "Încearcă sa vezi școală ca pe o etapa frumoasa, care îți deschide niște portițe spre cunoaștere. Rolul tău este sa găsești portița care îți place cel mai mult și sa o exploatezi astfel încât sa fii bun în ceea ce îți place. Multa bafta! Totul depinde de tine și de cum gândești.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AdelaElena88):

Scoala in esenta e buna da dar invatantul din Romania e chiar foarte prost.
Depinde aici si de scoala unde inveti clar dar mai peste tot scoala si elevii de acolo chiar si profesorii sunt cam la fel.
Elevii majoritatea dintre ei niste hahalele.
Profesorii care mai de care mai nesuferiti mai nesimtiti dar nu toti sunt si altii cu care poti sa te intelegi cat de cat nu numai sa iti dea 2 si 3.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Depinde de școală într-adevăr dar cred ca depinde mai mult și de tinev; Dacă chiar vrei a înveți o faci singur, ești autodidact și sunt sigura ca dacă la școală îți întrebi profesoara sa îți explice ceva o va face fără sa te critice ( ar fi nebun dacă ar face asta).Dar de cele mai multe ori elevii nu sunt motivați sa facă nimic. ASA E, sistemul nu e unul perfect, eu cred ca se preda bine din punct de vedere teoretic; la partea practica stam prost.Cei care zic ca urăsc școală ( implicit cel care mi-a evaluat răspunsul nefolositor și eronat ) sunt elevi neinteresați; nu stiu altcrva decat sa se planga, in loc sa puna osul la treaba si sa faca ceva cu viata lor.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AdelaElena88):

Eu nu pot spune despre mine ca sunt un elev silitor dar nici puturos nu sunt eu ma prezint la ore imi scriu lectiile si invat cat de cat decent.
Depinde acum si de scoala cum ai spus tu poate are si parti bune dar foarte rar in rest sistemul de invatamant din Romania e complet varza nici nu e de mirare ca pentru mai toti elevii chiulul a devenit o obisnuinta si sa fou sincer as chiulii si eu la fel de des ca si altii dar nu pot pentru ca sunt absente dar rareori cand exista ocazia sa plec cu toata clasa de la ora o fac chiar daca exista altii mai idioti sa se intoarca cinci minute mai tarziu in clasa dupa ce majoritatea au plec.
Nu cred ca mai are rost sa generalizez pot vorbi despre scoala timp indelungat dar cred ca am spus destul.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AdelaElena88):

Ca exista elevi care nu vor sa invete si ii doare undeva de ore asta e altceva dar chiar si asa multe lucruri ce se predau sunt inutile DA exista si lucruri ce sunt utile si bune de stiut dar majoritatea nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si totusi esti semi-analfabet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

SI inca ceva, cine ti-a spus tie ca in comunism profesorii erau rai?

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Si de ce spui asta? ca am mai gresit un cuvant doua la niste fraze asta se intampla la oricine eu scriu si pe telefon.
Eu zic ca daca n-ai ceva util de spus sa taci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si modul in care te exprimi?

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Eee auzi! sunt altii care au o exprimare mult mai porcoasa si dezgstatoare fata de cea folosita de mine aici.
Eu macar mai incerc sa folosesc un limbaj cat mai clar spre deosebire de alti inculti si alte pramatii din curtea scolii care nu stiu nici partile de vorbire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu ma refer la limbaj, dar cam atat intelegi...

| LDCCristi a răspuns:

Daca nu era scoala nu mai stiai sa pui intrebarea asta... Eu sunt PRO scoalei dar nu in halul asta cum e... sa fie un pic mai "libera" nu sa ne ingreuneze cu toate prostiile de materii.

| mimimumu a răspuns:

Mie îmi place sa merg la scoala.Desigur ca am zile în care sunt prost dispusă si îmi vine sa nu ma mai duc dar trebuie pentru viitorul meu si daca vreau sa am o carieră in viitor.Cunosc niste colegi care se duc la scoala doar ca sa se întâlnească cu X si Y deoarece nu au posibilitatea in timpul liber asta pentru ca parintii lor nu il mai primeste pe X la ei.Iar ceilalti pentru note mari si pentru asi asigura un viitor.

| Fetitzacekurai a răspuns:

La scoala imi place pauza laughing

| Doarunaltutilizator explică (pentru Fetitzacekurai):

Pauzele sunt destul de plictisitoare dupa parerea mea mai ales ca nu sunt foarte lungi dar bine macar ca exista.

| IAmAGreatPotato a răspuns:

Scoala = dresaj

Ca doar toti oamenii trebuie sa faca parte din aceeasi turma. Niciodata nu o sa vezi guvernul sa vrea ca oamenii sa gandeasca liber, de aceea li se baga de mici copiiilor in cap mentalitatea ca : aaa stai, daca nu ai note bune inseamna ca esti prost. Nu merge asa, notele nu reflecta in niciun fel inteligenta, te poti considera un om inteligent doar atunci cand esti capabil sa gandesti in afara cutiei si cand poti oferi un arugument fara sa ai o definitie in fata. Pacat ca parintii isi obliga copiii sa invete materii care nu-i intereseaza. Acum, nu intelege gresit, nu vrem sa traim intr-o lume de anagramati care nu stiu sa puna o cratima si nici tabla inmultirii Iti trebuie cultura generala, ca sa poti sa porti o discutie pe orice subiect cu un om, dar 70% din ce inveti in scoala nu o sa mai tii minte pana o termini. Pacat ca in ziua de azi nimeni nu-si poate creea o parere proprie si elevii au ajuns sa invete pentru note.

| Doarunaltutilizator explică (pentru IAmAGreatPotato):

Sunt de acord cu parerea ta.
Din pacate asta e ce sa faci? acum nu prea se mai invata de placere si de nevoia de cunoastere ci mai mult pentru note ca sa treci clasa si mie imi mai place din cand in cand sa mai aflu cate ceva nou dar scoala imi taie de tot dorinta asta de cunoastere sincer sa fiu.
M-am obisnuit cu viata asta de liceu cat de cat si am decis ca trebuie sa o accept pana ce il termin ca sa imi ating scopurile in viata mai tarziu peste ani si ani o sa merite toate astea.

| TinaLondon a răspuns:

Pai! Școala e pentru persoane ca tine însuți! Care nu știe sa adreseze o întrebare și va învață cum sa va comportați în societate, cum sa luați o decizie importanta în folosul vostru, sa știți cit face 2+2, și multe altele! De nu ar fi școala cine o sa va învețe atit de multe lucruri pe parcursul anilor? Ce crezi ca dacă stai acasă în pat cu ochii la TV sau în telefon v-ei creste un om cu valoare? Hahahha! Dacă sincer ma mira generația noua care nu apreciază ce le este dat de la viata!

| ElPatron a răspuns:

Dupa parerea mea este timp pierdut, sunt profesori ratati care nu isi mai dau niciun interes pentru elevi si in care esti obligat sa inveti sa iei niste studii cu o diploma dupa care te poti caca pe ea. Nu te ajuta decat sa faci o facultate in care sa servesti gunioul asta de stat, in rest pentru binele tau, NIMIC!

| Doarunaltutilizator explică (pentru ElPatron):

Si tu ai dreptatea ta frate.
Profii zic ca daca se prezinta la ore si pun absente gata si-au facut treaba si isi primesc banii chiar daca elevii pot sa ramana si corigenti.